15. starptautiskā mazo formu porcelāna izstāde “Augi”



15. starptautiskā mazo formu porcelāna izstāde “Augi” Rīgas Porcelāna muzejā norisināsies no 2021. gada 1. oktobra līdz 14. novembrim.

2021. gada Starptautiskajai mazo formu izstādei mākslinieki tika aicināti pieteikt darbus par tēmu “Augi” un reflektēt par cilvēka, auga un dabas savstarpējām attiecībām. “Reiz kādā darba intervijā mani pārsteidza jautājums: ar kādu augu es sevi asociēju? Līdz šim nebiju iztēlojusies sevi kā augu vai saskatījusi līdzības. Dzīvojot pilsētvidē, no augiem varam kļūt atsvešināti, bet atrodoties dabā, no jauna atkārst tās arhetipisko varu pār mums un neizbēgamo savstarpējo saistību,” tēmas izvēli komentē izstādes kuratore Ieva Nagliņa.

Pavisam tika saņemti 47 pieteikumi no 17 dažādām valstīm un atlasīti 27 autoru darbi, pārstāvot tādas valstis kā Baltkrievija, Čehija, Honkonga, Igaunija, Krievija, Latvija, Lielbritānija, Polija, Rumānija, Taivāna, Turcija un Vācija. Mākslinieki augu tēmu ir risinājuši dažādi – gan izmantojot dabas formu estētiskās kvalitātes un to rosinātās asociācijas, gan arī pievēršoties biomehānikas, ekoloģijas tēmām un risinot tās apcerīgi vai sociālkritiski. Lai arī darbi ir nelieli, tie sevī koncentrē konkrētu autora domu, pasaules skatījumu un demonstrē dažādas porcelāna apstrādes tehnikas. Īpaši izceļami Latvijā strādājošu vai no Latvijas nākušu autoru darbi, kas šajā izstādē ir pārstāvēti kuplā skaitā: Juris Bergins, Dace Blūma, Ilze Emse-Grīnberga, Katerina Geiduka, Dainis Lesiņš, Inese Margēviča, Eleonora Pastare, Valda Podkalne, Juta Rindina, Jekaterina Sazonova, Ivanda Spulle-Meiere, Agnese Sunepa un Elita Taube. Daļa no tiem ir jaunās paaudzes mākslinieki, daļa - jau labi zināmi meistari, tādēļ jo īpaši rosinoši būs redzēt viņus vienkopus, pieņemot izaicinājumu domāt un radīt mazā formā.

Starptautiskā mazo formu porcelāna izstāžu tradīcijā Rīgas Porcelāna muzejā aizsākās 2006. gadā, 2014. gadā tika ieviests jauninājums – strādāt ar konkrētu tēmu, savukārt šogad dalības kritērijos tika ieviestas nākamās izmaiņas – palielināts pieļaujamais darbu izmērs no sākotnējiem 15 cm uz 21 cm. Žūrijas sastāvā strādāja Rīgas Porcelāna muzeja darbinieces un pieaicinātais eksperts - mākslinieks Dainis Pundurs. Izstādes norises laikā muzeja skatlogos būs skatāma Daiņa Pundura autordarbu ekspozīcija “Uzbūves nojaukšanai”.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2025 Visas tiesības paturētas