20.reizi pasniegta Starptautiskā Jāņa Baltvilka balva bērnu literatūrā un grāmatu mākslā



Atzīmējot rakstnieka 80. dzimšanas dienu, 24. jūlijā īpašā ceremonijā Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā jau 20. reizi pasniegta Starptautiskā Jāņa Baltvilka balva, suminot ievērojamākos bērnu un jauniešu literatūras autorus un māksliniekus, kuru darbi izdoti laika posmā no 2023. gada maija līdz šī gada maijam.

Starptautisko dimensiju balvai šogad piešķīra britu rakstniece Kirana Milvuda Hārgreiva (Kiran Millwood Hargrave) par romānu “Džūlija un haizivs” (Jāņa Rozes apgāds, 2023) un tās tulkotāja Renāte Punka. Rakstniece piedalījās sarīkojumā. Viņas vīrs Toms de Frestons ir grāmatas ilustrators, arī latviešu izdevumam izmantotas oriģinālilustrācijas.

Jāņa Baltvilka balva rakstniecībā piešķirta Inesei Zanderei par viņas trīs grāmatām, kas izdotas 2023. gadā. Žūrijas eksperte literatūrzinātniece Inguna Daukste-Silasproģe, pasniedzot autorei simbolisko Baltā Vilka laiviņu, rezumēja:

“Ineses Zanderes spēja būt bērna pusē, redzēt tik dažādo putnu acīm, traukties ar dažādu laiku un dažādu ātrumu iztēlotiem auto cauri gadalaiku mijām, krāsu košums vai krāsu rimtums pilsētā, laukos un mežā, skaņu daudzveidība, to visu sabalsojot un atbalsojot apbrīnojamā valodas, vārda un skaņu izjūtā, teksta (skaniskā) vizualitātē, pārliecinoši atklājas dzejas krājumos “Putni mūs redz” (Liels un mazs, 2023) un “Izdomā sev auto” (Liels un mazs, 2023); savukārt smalkā iejūta grāmatā “Neredzamie plāksterīši” (Liels un mazs, 2023) mierinās mazo lasītāju ar kādu nemanāmu, bet iedarbīgu brīnumplāksterīti, kas būtu noderīgs kabatā nevien mazajiem, bet ikkatram, kas spēj iziet ārpus savas lietišķuma, racionalitātes un ikdienas šaurības. Ineses Zanderes grāmatas sniedz iespēju – klausīties un sadzirdēt, fantazēt un radīt, un ticēt. Visiem kopā.”

Kā labākā bērnu grāmatu ilustratore ir atzīta Aleksandra Runde. Balvu pasniedza māksliniece Gita Treice, kura viņas ilustrāciju mākslu nodēvēja vārdos “viegli un vienkārši”. Tā ir devīze no Aleksandras Rundes radītās grāmatas “Ko darīt, ja esi kails pilsētā” (Jāņa Rozes apgāds, 2023). Arī otras balvai nominētās grāmatas – Ineses Zanderes “Putni mūs redz” (Liels un mazs, 2023) ilustrācijas rāda jaunās mākslinieces profesionālo rokrakstu grāmatu mākslā. “Ētiski jūtīgs, oriģināls pasaules redzējums – gribas sekot viņas domai, kas pārtop skaidrā zīmējumā, tālāk jau akvareliskā, veiklā gleznojumā”, atzīmēja Gita Treice.

Savukārt AS “Latvijas valsts meži” balva “Jaunaudze” par debiju bērnu literatūrā tika piešķirta Rutei Martai Jansonei par ilustrācijām Luīzes Pastores grāmatai “Šis ir mans seriāls” (Aminori, 2024). Balvas vērtējumā bija rakstīts: “Māksliniecei šī ir pirmā ilustrētā grāmata, tajā nolasāma ļoti veiksmīga sadarbība ar grāmatas autori Luīzi Pastori. Pusaudžu žurnāla stilistikā risinātais stāsts ļauj iejusties 1998. gada “seriālā”, kas ar uzlīmēm, kolāžām, zvaigžņu kontūrās ietvertām aktualitātēm, sirsniņām un citu ornamentiku ataino jauna cilvēka spuraino, mērķtiecīgo raksturu, kas palīdz izkļūt no traģikomiskām situācijām un parāda notiekošo plašākai publikai pašcieņas pilnā iesaiņojumā.”

Kā jau ziņots, par Jāņa Baltvilka balvas starptautisko laureāti 2024. gadā ir kļuvusi britu rakstniece Kirana Milvuda Hārgreiva par romānu “Džūlija un haizivs” (Jāņa Rozes apgāds, 2023) un tās tulkotāja Renāte Punka. Savā uzrunā rakstniece pauda prieku par atzinību no profesionāļu žūrijas Latvijā, pateicās tulkotājai par veiksmīgo tulkojumu un bija iedvesmota piedāvāt latviešu lasītājiem jaunus, neparastā tēlainībā izstāstītus aizraujošus stāstus, kas aktualizē ekoloģijas jautājumu nozīmīgumu un spilgti akcentē cilvēka un dabas vienotību kā veselības un laimes pamatu. Simbolisko Baltā Vilka laiviņu pasniedza Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomes prezidente Ilze Stikāne un apsveikuma runu teica Lielbritānijas vēstnieks Pols Brummels.

Šogad žūrija piešķīra speciālbalvu īpašas uzziņu grāmatas “Brīnišķā operas pasaule” (Jāņa Rozes apgāds, 2023) visai radošajai komandai – autorei Gundegai Šmitei, ilustratorei Artai Ozolai-Jaunarājai un redaktorei Ingai Karlsbergai. Tas ir nopietns pienesums jauniešu muzikālajā izglītībā, teicams uzziņu izdevums, kuram ir visi nepieciešamie elementi (komponistu un terminu vārdnīcas, personvārdu rādītājs), ir pat kvadrātkods, lai paklausītos pasaules operas izcilākos piemērus un iepazītu latviešu klasiskās un mūsdienu operas pērles. Turklāt ilustrāciju pārbagātība un interesantās kolāžas, ko radījusi māksliniece Arta Ozola-Jaunarāja, spēs raisīt interesi arī kūtrākajos lasītājos. “Man šķiet, ka šādām grāmatām jābūt katrā skolā, tas būtu sekmīgs paņēmiens kā skolas vecuma bērnus ievest operas pasaulē”, atzina Inga Akmentiņa-Smildziņa, žūrijas eksperte, kura pārstāv aktīvos vecākus, un vienmēr dedzīgi iestājas par kvalitatīvām grāmatām bērniem un jauniešiem.

Simboliskā balva, ko saņēma laureāti, ir mākslinieces Ineses Brants veidotā porcelāna “Baltā Vilka” laiviņa ar meža zemeni mastā.

Sadarbībā ar portālu “LSM.lv” ikvienam bija iespēja atbalstīt savu mīļāko autoru vai mākslinieku no Jāņa Baltvilka balvas nominantu vidus un piedalīties lasītāju balsojumā. Lasītāji par savu favorīti atzinuši autores Lauras Jambuševas grāmatu “Diena, kuru es pārvērtu” (Latvijas Mediji, 2023).

Ceremonijā tika godināti arī pārējie 2024. gada Jāņa Baltvilka balvas nominanti – Aija Lisovska, Lauris Gundars, Luīze Pastore, Kārlis Vērdiņš, Māra Cielēna, Anita Paegle, Anna Vaivare, Lote Vilma Vītiņa, Aleksejs Naumovs, Rebeka Lukošus, Linda Mence un Lelde Jauja.

Muzikālu pirmatskaņojumu svinīgajā pasākumā piedzīvoja speciāli šim notikumam radītas solodziesmas. To komponiste šogad bija Sniedze Prauliņa un izpildīja grupa “Juuk”. Saviem mūzikas jaundarbiem komponiste bija izvēlējusies četrus Jāņa Baltvilka dzejoļus – “Atradenis”, “Melnā dziesmiņa”, “Kurzemes zvanu spēle” un “Ēnu dzejolītis”.

Apbalvošanas ceremonijas tēma šogad bija “Dzimšanas diena”, pasākuma ideju īstenoja un norisi atraktīvi vadīja Ance Strazda un Klāvs Mellis.
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2025 Visas tiesības paturētas