Latvijas Nacionālā baleta jauniestudējuma „Bolero…” pirmizrāde 22.oktobrī



22. oktobrī Latvijas Nacionālais balets aicina uz jauniestudējuma „Bolero...” pirmizrādi – iestudējumā skanēs Morisa Ravela un Modesta Musorgska mūzika, vienā vakarā skatītājiem būs iespēja iepazīt „Bolero” poļu horeogrāfa Kšištofa Pastora versijā, „Dafnīdu un Hloju” ungāru horeogrāfa Atilas Egerhāzi interpretācijā, bet „Izstādes gleznas” veido jaunie latviešu horeogrāfi Antons Freimans, Milana Komarova, Elza Leimane-Martinova, Aleksandra Astreina un Raimonds Martinovs. Jauniestudējuma muzikālais vadītājs un diriģents ir Mārtiņš Ozoliņš, diriģents – Farhads Stade.

Jaunā uzveduma tapšanu iedvesmojusi franču komponista Morisa Ravela brīnišķīgā mūzika: viņa komponētie pasaulslavenie šedevri „Bolero” un „Dafnīds un Hloja”, kā arī Ravela veidotā instrumentācija Modesta Musorgska „Izstādes gleznām”.

Jauniestudējuma pirmā daļa – Modesta Musorgska „Izstādes gleznas” – būs piecu jauno latviešu horeogrāfu debija uz Lielās skatuves. Katram no viņiem atvēlētas divas „gleznas”, kopā radot plašu ieskatu Latvijas jaunajā horeogrāfijā. „Daudzveidīgais „Izstādes gleznu” cikls ir vislielākais izaicinājums šajā jauniestudējumā. To varam paveikt, jo izaugusi jaunu, talantīgu horeogrāfu plejāde. Antons Freimans, Milana Komarova, Elza Leimane-Martinova, Aleksandra Astreina un Raimonds Martinovs piedāvā oriģinālus skatījumus uz pazīstamām muzikālajām tēmām, radot unikālu izstādi. Savienojot lielisku horeogrāfiju ar mūsdienīgām multimediju tehnoloģijām, scenogrāfiju un kostīmiem, rezultātam jābūt inovatīvam un aizraujošu atklājumu pilnam,” saka Latvijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis. „Izstādes gleznu” vizuālo tēlu veido scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis un kostīmu māksliniece Ilze Vītoliņa, savukārt pirmo reizi Latvijas skatītājiem būs iespēja ieraudzīt interaktīvas projekcijas, ko veido video mākslinieks Artis Dzērve.

Morisa Ravela balets „Dafnīds un Hloja” Latvijas skatītājiem būs pirmā iepazīšanās ar ungāru horeogrāfu, Dienvidbohēmijas baleta māksliniecisko vadītāju Atilu Egerhazi. „Mana baleta sižets balstīts antīkā un visiem zināmā stāstā, tāpēc neuzskatu, ka to nepieciešams pārstāstīt vai ilustrēt. Ar savu Dafnīda un Hlojas interpretāciju vēlos ielūkoties dziļāk – jauno mīlētāju sirdīs un prātos, kamēr viņi atklāj paši sevi un viens otru, Erota maģiju un intimitāti. Tāpat esmu domājis, kas notiktu ar jaunajiem mīlētājiem pēc daudziem kopā pavadītiem gadiem. Tāpēc manā baletā darbojas arī Dafnīda un Hlojas vecākie dubultnieki. Savā ziņā šis ir stāsts arī par novecošanu,” jauniestudējumu raksturo horeogrāfs. Iestudējumā dejos Rita Lukašēvica, Viktorija Jansone, Iļana Puhova, Sergejs Neikšins, Ringolds Žigis, Andris Pudāns, Ieva Rācene, Aleksandra Astreina, Baiba Vītola, Antons Freimans, Māris Sprinģis, Kristaps Jaunžeikars. Iestudējuma vizuālo tēlu veido scenogrāfs Florains Verhejens, kostīmu māksliniece Bregje van Balena, gaismu mākslinieks Atila Egerhazi. Horeogrāfa asistentes ir Šērlija Esbūma un Kristīna Mormeneo.

Jauniestudējuma pēdējo daļu „Bolero” veido pasaulē plaši pazīstamais un Latvijas skatītāju iemīļotais poļu horeogrāfs Kšištofs Pastors. „Ravels „Bolero“ sākotnēji bija iecerējis kā baletu, bet tas kļuva par vienu no visu laiku populārākajām muzikālajām kompozīcijām. Pirmo „Bolero“ uzvedumu, kas Parīzes publikai tika demonstrēts 1928. gadā, radīja Broņislavs Ņižinskis. Kopš šī uzveduma „Bolero“ ieguvis apļveida kompozīciju. Arī slavenais horeogrāfs Moriss Bežārs radīja interpretāciju, kas bieži tiek piesaukta kā baleta ikona. Ravela koncepcija paredzēja darbību zem atklātas debess, fonā redzamu rūpnīcu, lai atspoguļotu mūzikas mehānisko raksturu. Tāpēc nolēmu veidot horeogrāfiju kā plašu taisnstūri, kas savā ziņā atbilst komponista iecerei. Tomēr arī mūzika ir būtisks baleta elements. Pretēji Ravela iecerei, šī mūzika ir emociju, erotikas un ugunīgas kaisles pilna. Sekojot šīm norādēm, esmu radījis baletu par mijiedarbību starp vīriešiem un sievietēm,“ saka ievērojamais poļu horeogrāfs Kšištofs Pastors. „Bolero” solisti būs Alise Prudāne, Elza Leimane-Martinova, Viktorija Jansone, Raimonds Martinovs, Arturs Sokolovs un Viktors Seiko. Iestudējums scenogrāfijas koncepciju veidojis Kšištofs Pastors, kostīmu māksliniece ir Marta Fīdlere, gaismu mākslinieks – Levs Kleins, horeogrāfa asistente – Berenika Jakubčka.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2025 Visas tiesības paturētas