Cēsu Mākslas festivāls šogad atzīmē savu desmitgadi



Cēsu Mākslas festivāls šogad atzīmē savu desmitgadi, programmai kā vienojošo vadmotīvu izvēloties nosaukumu “Ainava”. Festivāls norisināsies no 15.jūlija līdz 20.augustam.

Festivāla Vizuālās mākslas programmas izstādes tēma ir “Laikmetīgā ainava”, idejas sākumpunkts ir ainavas žanrs kā progresīvs izteiksmes veids, kas mainīja žanrisko hierarhiju un aizsāka “ismu” ēru pagātnē un gan klasiskā, gan transfomētā veidolā ir viena no šodienas mākslas ainas spilgtākajām emocionālajām un daudznozīmīgi ietilpīgākajām parādībām. Vienlaikus – no vienas puses – arī kā telpa, kur abstrahēties no ļoti tiešas sociālās, politiskās un reālās pasaules klātbūtnes. Kā iespēja pētīt sevi. No otrs puses – arī kā iespēja izmantot it kā konjunktūristiskā izpratnē ne-mūsdienīgu žanru, lai diskutētu un sarunātos par aktuāliem un būtiskiem procesiem. Izstādē piedalīsies Latvijas māsklinieki ar jaunradītiem darbiem. Izstādi papildinās vācu izcelmes ASV mākslinieka, neatkarīgā kino režisora Džeimsa Benninga (James Benning, 1942) videodarbs jeb mākoņa instalācija “Farocki”, kas tapis par godu viņa draugam, leģendārajam režisoram Farūnam Haroki un ļoti izteiktā veidā reflektē ainavas mainīgumu un pastāvību vienlaikus.

Festivāla mūzikas programmas atklāšanas koncerts būs veltījums Pēterim Vaskam jubilejā: tiks atskaņots meistara jaunākais darbs – Otrais koncerts čellam un orķestrim “Klātbūtne”, kura Latvijas pirmatskaņojumā 2014. gada rudenī solo spēlēja pasaulslavenā Sola Gabeta. Cēsu festivālā čella solopartiju spēlēs jaunais latviešu mūziķis Kristaps Bergs, viņa sabiedrotais būs “DD” orķestris Jāņa Liepiņa vadībā.

Kā simbolisku dāvanu festivāla desmitgadē saviem uzticamajiem skatītājiem piedāvāsim Džordža Gēršvina operas “Porgijs un Besa” koncertiestudējumu. Koncertos un citos pasākumos bieži skan populārākie šīs operas fragmenti (Summertime; I Got Plenty o’ Nottin; Bess, You Is My Woman Now; It Ain’t Necessarily So u.c.), taču pilniestudējums Latvijā noticis tikai vienreiz – 1973. gadā Latvijas Nacionālajā operā. Aizraujošā opera pirmizrādi piedzīvoja 1935. gadā, tas ir spilgtā muzikālā valodā izstāstīts stāsts par mīlestību, tās nepastāvīgumu, kaislību, noziedzību, sadzīves traģēdijām un vienkāršiem ikdienas priekiem. Un var tikai pabrīnīties, kā mēs Latvijā tik ilgi esam iztikuši bez šī starptautiski atzītā šedevra iestudēšanas.

Operu “Porgijs un Besa” Cēsīs muzikāli iestudēs LNSO mākslinieciskais vadītājs Andris Poga. Šo operu Andris Poga pamatīgi izstudēja laikā, kad strādāja par Bostonas simfoniskā orķestra asistentdiriģentu. Šī stažēšanās Gēršvina dzimtenē kļuva arī par pamatu vērtīgiem radošiem kontaktiem ar spožiem Gēršvina mūzikas interpretiem. Saskaņā ar komponista vēlmi četras galvenās lomas jādzied melnādainiem solistiem, un šīs galvenās lomas ir abi titulvaroņi, Krauns un Sportinglaifs. Pārējās lomās redzēsim un dzirdēsim Latvijas dziedātājus – jaunās zvaigznes Margaritu Vilsoni (Klēra) un Jolantu Strikaiti (Sirīna), atraktīvo Mihailu Čuļpajevu (Robinss), sirsnīgo Ilonu Bageli (Marija) u. c. Cēsu koncertiestudējuma režisors būs Viesturs Kairišs. “Porgija un Besas” ļoti daudzie un sižeta virzībai būtiskie kordziedājumi uzticēti jauniešu korim “Kamēr…”, kurus sagatavos kora galvenais diriģents Jānis Liepiņš.

Foto: Publicitātes
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas