Tweet |
|
Ceturtdien, 9. jūnijā, Latvijas Nacionālā arhīva telpās semināra “Starpinstitūciju digitalizācijas projekti” laikā tika prezentēta saistīto datu kolekcija “Rainis un Aspazija”. Tā atklāj abu dzejnieku atstātā mantojuma daudzveidību, piedāvājot jaunas, līdz šim Latvijā neizmantotas iespējas atmiņas institūciju un privātās kolekcijās uzkrātu bagātību atklāšanā un eksponēšanā tīmeklī savstarpēji saistītas informācijas veidā.
Kolekcija (http://runa.lnb.lv/) ietver visu Raiņa un Aspazijas darbu pirmizdevumus ar mūsdienīgām anotācijām, kā arī citus teksta materiālus – nelielu sarakstes daļu ar zinātniskajiem komentāriem, arhīva dokumentus. Tajā aplūkojamas fotogrāfijas, plakāti; klausāmi audioieraksti – runas, darbu fragmenti; pieejami video – kinohroniku fragmenti u. c. materiāli. Kolekcijā atspoguļotas gan šo mantojuma objektu savstarpējās saiknes, gan to vēsturiskais fons un saistība ar personām, institūcijām, vietām, notikumiem. Iekļauti arī iepriekš nepublicēti mantojuma objekti, tostarp vairākas fotogrāfijas un materiāli par Raiņa studiju laiku Pēterburgas universitātē.
Kolekcija radīta ar mērķi attīstīt to kā resursu humanitāro zinātņu pētniekiem un studentiem, kā arī visiem Raiņa un Aspazijas interesentiem Latvijā un ārpus tās.
Par kolekcijas veidotājiem
Pilotkolekcijas veidošanas iniciatīva radās 2014. gadā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā kā iecere izpētīt un izmēģināt praksē inovatīvu saistīto datu tehnoloģiju izkliedētas kultūras mantojuma informācijas vākšanai un organizēšanai.
Izpētes un kolekcijas radīšanas procesā izveidojās komanda no dažādu institūciju pārstāvjiem: Latvijas Nacionālā arhīva, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta, Memoriālo muzeju apvienības, Rakstniecības un mūzikas muzeja (RMM).
No RMM krājuma šajā vietnē ir iekļauti daži skaņu ieraksti un 72 vēstuļu oriģinālu attēli, kas ir vien neliela daļa no muzejā glabātās dzejnieku savstarpējās sarakstes. Iekļautās vēstules ir hronoloģiski pirmās dzīvesbiedru attiecībās, aptverot apmēram trīs gadus. Memoriālo muzeju apvienības kolēģi ir izstrādājuši šo vēstuļu atšifrējumus un komentārus.
Foto: Publicitātes