Tweet |
|
No 9. septembra līdz 16. oktobrim Mākslas muzeja Rīgas birža ātrijā "Tēlniecības Kvadriennāle Rīga 2016" ietvaros apskatāms mākslinieka Kima de Reishera darbs "Iekšpuse".
Darbu “Iekšpuse” inspirējusi mākslinieka pārcelšanās no dzīves Itālijā uz Nīderlandi – kaļķakmens guļammaisa veidolā Kims de Reishers centies izteikt savu personīgo emocionālo pieredzi, ko radījusi sociālās un klimatiskās vides nomaiņa.
Kims de Reishers (Kim de Ruysscher, 1973) ir pazīstams kā iespaidīgu tēlniecības un instalācijas objektu mākslinieks. Savu radošo karjeru viņš ir sācis ar glezniecības studijām, vēlāk pievēršoties tēlniecībai. Viņa daiļradē būtiska loma ir ikdienas objektu izmantošanai, kas sasaucas gan ar popārta mākslinieka Klāsa Oldenburga darbiem, gan postmodernista Džefa Kūna darinājumiem. Kima de Reishera darbos liela nozīme piešķirta materiālam, parasti viņš izmanto klasiskos tēlniecības materiālus – dabiskos cietakmeņus, piemēram, marmoru, kaļķakmeni. Laikietilpīgais, precizitāti un arī augstas finansiālās izmaksas paģērošais darbs ar šāda veida tehnikām kontrastē ar lētajiem plastmasas masu patēriņa priekšmetiem, kas tiek “attēloti” viņa darbos. Izkalkulētā precizitāte, kas piemīt viņa radītajam, vēl vairāk akcentē ikdienas dzīves banalitāti un tai piederošo lietu trivialitāti. Kims de Reishers piedalījies daudzās izstādēs Eiropā un saņēmis apbalvojumus dažāda formāta tēlniecības festivālos. Dzīvo un strādā Nīderlandē, līdz tam darbojies Itālijā.
“TĒLNIECĪBAS KVADRIENNĀLE RĪGA 2016” ir starptautisks skulptūru un instalāciju mākslas festivāls, kas norisinās Rīgā kopš 1972.gada un fokusējas uz tēlniecību kā festivāla centrālo mediju. 2016. gada tēma ir “Liberālisms un Konservatīvisms”.
Šā gada festivāla tēma izvēlēta, vērtējot globālās pasaules notikumus. Konservatīvisms un liberālisms ir dominējošās attieksmes, diskusijās, kad tiek apspriests migrācijas jautājums, kurš īpaši ir aktualizējies tieši šobrīd un skar teju visas Eiropas valstis, līdz ar to arī projektā līdzdarboties aicināto mākslinieku un partnerorganizāciju mītnes valstis.
Migrācija ir daudz plašāks fenomens kā tikai fiziska mobilitāte vai pārvietošanās no vienas telpas uz citu. Tā raisa arī tādus jautājumus kā adaptāciju, integrācija, vienlīdzīgas tiesības, jeb liek domāt par sociāla, kulturāla un sabiedriska rakstura jautājumiem. Vēl jo vairāk, adaptācija skar ne tikai personu, kas migrē, bet arī sabiedrību, kurā tā imigrē, jo šī sabiedrība saskaras ar citu kultūru pārstāvjiem, kuri lieto citu valodu, citādi izskatās jeb reprezentē citādo. Tāpēc projekta mērķis ir apzināt robežas, kas pastāv starp migrantiem un sabiedrību, kurā tie cenšas adaptēties. Projekts tieksies izpētīt kā un kādā veidā pastāv šīs robežas un vai ir iespēja tās pārvarēt. Projekta mērķis ir izaicināt konservatīvu domāšanu, kas dominē dažādu valstu politikā un sabiedrībā, un to konfrontēt ar liberāliem risinājumiem (šī projekta ietvaros “liberālisms” ir pozicionēts kā koncepts, kurā apvienojas termina pozitīvās iezīmēs, piemēram, atvērta un vienlīdzīga sabiedrībā, nevis šī jēdziena pretrunīgās koncepcijas, kā kapitālisms utt.) un veicināt sabiedrības izglītošanos jautājumos, kas aptver atvērtību, toleranci, vienlīdzīgas tiesības un ilgtspēju.
Foto: Publicitātes