Tweet |
|
Ceturtdien, 19. oktobrī, piedaloties valsts augstākajām amatpersonām, Rīgas domes vadībai, Nacionālo bruņoto spēku pārstāvjiem un ārvalstu vēstniekiem, tika svinīgi atklāts restaurētais Brīvības piemineklis.
Pēc svinīgās Goda sardzes, ziedu nolikšanas, iepazīšanās ar restaurācijas darbu foto ekspozīciju un svinīgajām uzrunām pasākuma dalībnieki parakstījās Brīvības pieminekļa Goda grāmatā.
Valsts prezidents Raimonds Vējonis sacīja: "Gribu aicināt ikvienu no mums celt savu pieminekli Latvijai. Varam to izdarīt ar savām zināšanām, savu ikdienas darbu. Mūsu zināšanas, mūsu cilvēku sasniegumi, mūsu ikdienas darbs ir stipras valsts, stipras sabiedrības pamats. Tā būs mūsu dāvana Latvijas simtgadē." Valsts prezidents norādīja, ka ir atlicis mēnesis, līdz atzīmēsim mūsu valsts dibināšanas 99. gadadienu un ieiesim Latvijas simtgades gadā, tādēļ ir svarīgi, ka tiek saposti visi svarīgākie valsts simboli.
"Rīgas pieminekļu aģentūras komanda un pieaicinātie eksperti paveikuši ļoti grūtu un atbildīgu darbu – par to izsaku visdziļāko pateicību. Tomēr, tuvojoties mūsu valsts simtgadei, vēl jāpaveic daudz darbu, kas svarīgi valstij un tautai. Novēlu, lai arī nākamos 100 gadus mēs pavadītu tādā pašā aktīvā darbā, nemitīgi uzlabojot mūsu simbolus un piemiņas vietas," sacīja Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs.
Brīvības pieminekļa aprūpe un restaurēšana tika sākta šā gada augustā. Darbus veica SIA "Global Project" (valdes priekšsēdētājs Haralds Rutkovskis) un restaurācijas speciālisti Sarmīte Gaismiņa, Ivo Graudums, Edgars Janočko, Kaspars Burvis. Darbu izmaksas sasniedza gandrīz 190 000 eiro.
Darbu gaitā vispirms fotofiksācijās tika dokumentēts objekta stāvoklis pirms aprūpes-restaurācijas, kā arī apsekots pieminekļa tehniskais stāvoklis, izvērtējot, kartējot un identificējot bojājumus un precizējot plānotos aprūpes darbus.
Akmens virsmu tīrīšanu sāka ar 19 metrus augstā obeliska travertīna daļu, kur pielietoja mikroabrazīvo tīrīšanas metodi, kā arī veica travertīna atsāļošanu no vara savienojumu sāļiem. Tam sekoja šuvju izkalšana un virsmu skalošana, izmantojot augstspiediena ūdens mazgāšanas tehnoloģiju. Granīta virsmas tika tīrītas ar karstu ūdens strūklu zem spiediena.
Pakāpienu attīrīšanu veica mehāniski, ar skalpeli noņemot sāls garozu. Terases un pakāpienu bojātās šuves tika mehāniski izgrieztas, attīrītas un iestrādāts jauns šuvojums aptuveni 1500 metru garumā. Travertīna profilētajās joslās un ciļņos tika pieveidoti lokālie zudumi un pilnīgi atjaunots viss šuvojums.
Brīvības skulptūrai, pēc tās apsekošanas no iekšpuses un ārpuses, veica virsmas attīrīšanu un atjaunoja vaskojumu. Zvaigznēm pēc virsmu attīrīšanas no netīrumiem un putnu ekskrementiem veica zeltījuma atjaunošanu. Pieminekļa iekštelpu aprūpes darbos atjaunoja sienu un kāpņu krāsojumu, kā arī veica rūsējošo metāla daļu un betona stiegrojuma konservāciju.
Jau vēstīts, ka pirms gada pie Brīvības pieminekļa tika novietotas trīs no bronzas veidotas mākslinieciski informatīvās plāksnes. Tās tika iestrādātas asfalta segumā un uz plāksnēm četrās valodās - latviešu, angļu, krievu un vācu – izvietota informācija par pieminekļa autoriem, izveidošanas gadu un to, ka Brīvības piemineklis celts par tautas ziedojumiem.
Brīvības piemineklis tika uzcelts par tautas saziedotajiem līdzekļiem un atklāts 1935. gada 18. novembrī.
Foto: Rīgas dome