Rīgas Porcelāna muzejs aicina uz Rimmas Pancehovskas personālizstādi “Porcelāna deja”



No 17. maija līdz 7. jūlijam Rīgas Porcelāna muzejā būs apskatāma Rimmas Pancehovskas personālizstāde “Porcelāna deja”.

Tēlnieces Rimmas Pancehovskas (1928) daiļradē darbs ar porcelānu ieņem nozīmīgu vietu. Smalkākajā no keramikas materiāliem tēlniece spējusi atveidot elegantas, vitālas sieviešu figūras. Tās ir gan Argentīnas, indiešu vai ēģiptiešu dejotājas dažādos eksotiskos tērpos, gan tautu meitas un pasaku tēli, tāpēc darbu nosaukumos lasām – “Pelnrušķīte”, “Šeherizade”, “Karmena”, “Princese Gundega”.

Izstādē “Porcelāna deja” būs skatāmi galvenokārt mākslinieces autordarbi, kā arī rūpnieciski tiražētie darbi Rīgas Porcelāna rūpnīcā, kur R. Pancehovska strādāja tūlīt pēc studijām Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļā. Darba gaitas rūpnīcā ir samērā īsa epizode mākslinieces biogrāfijā, pēc tam strādājusi pārsvarā pie individuāliem pasūtījumiem, kā arī Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā par pasniedzēju.

“Lielāko talanta izpausmi Rimma Pancehovska sasniegusi individuālā darbā ar mālu un bronzu, taču arī nelieli porcelāna sīkplastikas veidojumi pauž autores emocionālās pasaules pārdzīvojumus. Iekļaujoties fabrikas pasūtījumu izpildes nosacījumos, māksliniece piešķīra katrai izstrādātajai figūriņai konkrētu tēlu, svarīga bija izteiktā doma, nevis tikai dekoratīvi risinājumi,” mākslas vēsturniece Marta Šuste raksta izdevumā “Rīgas porcelāns.

Sīkplastika. 20. gadsimta 50.-90. gadi” un R. Pancehovskas rokrakstu raksturo šādi: “Figūriņām raksturīgs reālistisks, izjusts atveidojums, liriska noskaņa, ko izceļ iecienītais maigais zemglazūras sāļu klājums. Šīs īpašības nezūd arī masveida ražošanai pielāgotajos vienkāršoti stilizētajos sīkplastikas darbos.”

R. Pancehovska radīja veselu sēriju paliekošu vērtību latviešu porcelāna sīkplastikā, kaut gan daudzu viņas darbu izmēri pārsniedza sīkplastikas mērogus un drīzāk pieskaitāmi tēlniecībai. R. Pancehovskas mākslas darbi atrodas Latvijas Mākslinieku savienības muzejā, Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā, Dekoratīvās Mākslas un dizaina muzejā, Rīgas Porcelāna muzejā, Valsts Tretjakova mākslas galerijā, citos muzejos un privātās kolekcijās.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2025 Visas tiesības paturētas