Koncertzālē “Cēsis” skatāma foto mākslinieka Andra Zēgnera izstāde



Koncertzālē "Cēsis" atklāta un līdz 30. martam apskatāma fotogrāfa Andra Zēgnera darbu izstāde "Gaismas daba". Ekspozīcija apvieno divus mākslinieka darbu ciklus "Gaismā" un "Signum Florentis" - gaismas spektra nebeidzamās variācijas un ziedu trauslo, efemēro skaistumu.

Andris Zēgners foto mākslā meklē neiestaigātus ceļus un jau no pašas daiļrades sākuma ir apliecinājis sava redzējuma autonomiju un oriģinalitāti. Autoru interesē dažādu objektu un dabas elementu izpēte ciešā tuvplānā, izceļot ar neapbruņotu aci nepamanāmas formu, struktūru un faktūru pārsteidzošās transformācijas. Darbi tiek fotografēti ar platformāta analogo jeb filmu foto kameru, nepielietojot digitālu pēcapstrādi. Šī klasiskā tehnika un tās meistarīgais pielietojums ļauj autoram maksimāli pietuvoties savu "portretējamo" objektu būtībai un atklāt to metafizisko dabu, kas ir daudz vairāk nekā skaists zieds vai gaismas apspīdēts priekšmets telpā.

Zēgneru vienmēr ir interesējušas gaismas un tumsas attiecības, bet tieši ciklā "Gaismā", novatorisku eksperimentu rezultātā, viņš ir atklājis un turpina strādāt pie unikālas darbu sērijas, kur attēlā fiksētā vienīgā matērija ir pati gaisma – tās netveramā materializācija neskaitāmās variācijās. Mākslinieka sabiedrotais ir saules gaismas spektrs, kura mainīgais starojums atklājas brīnumaini daudzveidīgās kombinācijās, kas rosina meklēt paralēles ar mūzikas pasauli.

"Vārds "fotogrāfija", kā zināms tulkojumā no grieķu valodas nozīmē "rakstīt ar gaismu" (phos – gaisma, grafé – rakstīšana). Laika gaitā šī gaismas rakstības pieredze ir attīstījusies un pilnveidojusies, taču veids, ko esmu pielietojis ciklā "Gaismā" līdz šim fotogrāfijas praksē nav izmantots. Tikai no gaismas ir radīti šie darbi, un nekas cits kā pati gaisma ir to galvenais avots. Saule raksta savas neparastās zīmes mūs ierobežotajā telpā, un, pieņemot tās diktētos noteikumus, esmu iepazinis pārsteidzošo gaismas dabu. Nojautu , ka esmu saskāries ar lielo pasaules kārtību, kas ir neaptverama, bet kurā ļauts ielūkoties," atklāj Andris Zēgners.

Izstāde koncertzālē būs skatāma arī tās rīkotā ikgadējā festivāla "Pētera Vaska mūzikas aprīlis" laikā, kas notiks 15. un 16. aprīlī, vizuāli papildinot izcilā latviešu komponista redzējumu mūzikā. Tādēļ svētdien, 16. aprīlī, plkst. 16.00, Koncertzāles "Cēsis" mākslas galerijā ikviens interesents aicinats uz tikšanos ar Pēteri Vasku un Andri Zēgneru. Sarunu par impulsiem un motivāciju radošajai pašizpausmei, pamudinājumiem idejas un sajūtas pārvērst vizuālā un skaņas materiālizācijā ar abiem meistariem vadīs mākslas zinātniece Astrīda Rogule. Dalība pasākumā ir bez maksas.

Andris Zēgners dzimis 1962. gadā Maltā, studējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, Kultūras un mākslas zinātņu fakultātē, bet 1985. gadā sāk nodarboties ar fotogrāfiju, 1999. gadā uzņemts Latvijas Mākslinieku savienībā. Autora darbi ir Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja, Latvijas un Lietuvas Fotogrāfijas muzeju, Daugavpils marka Rotko Mākslas centra un daudzās citās prestižās kolekcijās. Mākslinieks ar savām personālizstādēm un dalību citos projektos ir pārstāvējis Latvijas kultūru daudzās pasaules valstīs – ASV, Dienvidkorejā, Indijā, Japānā, Ķīnā, Lielbritānijā, Luksemburgā, Somijā u.c.

Izstāde bez maksas apskatāma Koncertzāles "Cēsis" mākslas galerijā, kā arī foajē visos 3 stāvos, Raunas ielā 12, darba dienās no plkst. 12.00 – 18.00, brīvdienās no 12.00 – 16.00, kā arī pasākumu laikā.

Foto: Anete Rudmieze/ Koncertzāle "Cēsis"

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2025 Visas tiesības paturētas