Cēsu Mākslas festivāla izskaņā GRAND PRIX teātra skate



Cēsu mākslas festivāla programmā, kurā pārstāvēti dažādi mākslas žanri, vienmēr nozīmīga vieta bijusi arī teātrim. Jau vairākus gadus augustā Koncertzālē “Cēsis” festivāls piedāvā noskatīties aizvadītās teātru sezonas spilgtāko mazās un vidējās formas izrāžu izlasi. Šovasar tās būs trīs – M. Čehova Rīgas Krievu teātra “Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos”, Valmieras Drāmas teātra “Sēras piestāv Elektrai” un Daile teātra “Zēni nav meitenes”.

Cēsu Mākslas festivāla “Grand Prix “ teātra skates kuratore ilgstoši bija ievērojamā teātra kritiķe Silvija Radzobe, bet nu jau vairākus gadus stafeti ir pārņēmusi viņas meita, pazīstamā kritiķe Zane Radzobe. Šogad viņa izvēlējusies trīs izrādes, kas būs skatāmas uz Koncertzāles “Cēsis” skatuves.

Kā pirmā 11. augusta vakarā būs skatāma “Spēlmaņu nakts” balvai nominētā M. Čehova Rīgas Krievu teātra izrāde “Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos” Lauras Grozas režijā.

“Lauras Grozas izrāde mazliet līdzinās svētbrīdim. Iestudējuma pamatā ir Sandras Kalnietes populārā grāmata, kas stāsta par autores dzimtas traģēdijām izsūtījumā Sibīrijā, bet izrāde rada iespaidu, ka tas ir visu mūsu stāsts, stāsts, kas ir savs un personisks teju ikvienai latviešu ģimenei. Detaļas atšķiras, būtiskais ir kopīgs. Pāri visam – tas ir stāsts par izdzīvošanu, tāpēc - gaišs. M. Čehova Rīgas Krievu teātra repertuārā šī ir nozīmīga izrāde arī tāpēc, ka mēģina runāt par vēsturi ar to Latvijas sabiedrības daļu, kam, iespējams, nav zināšanu, nav izpratnes, nav ticības tam, kāda ir latviešu tautas pieredze 20.gadsimtā. Tāpēc izrāde noteikti ir piemērota arī dažādām vecuma grupām – gan tiem, kas atceras, gan tiem, kuriem vecvecāku stāsti, iespējams, liekas tāli un neizprotami. Iestudējums ir detaļās konkrēts, precīzs, skarbs, bet – ne didaktisks. Galvenais šeit ir smalkais balanss starp konkrētību un vispārinājumu, tā, lai vēsture atdzīvotos emocijās arī 21. gadsimta cilvēkam. Efekts līdzinās seno grieķu teātrī tik būtiskajai katarsei – tā ir attīrīšanās caur pieredzēšanu,” izrādi raksturo Zane Radzobe.

Pēc nedēļas, 17. augustā Cēsīs būs iespēja vērot Valmieras Drāmas teātra “Sēras piestāv Elektrai”, kas arī var lepoties ar “Spēlmaņu nakts” balvas nomināciju kategorijā “Gada mazās formas izrāde”.

Zane Radzobe: “Jūdžina O’Nīla luga ir amerikāņu dramaturģijas zelta klasika. Kā jau tādos gadījumos pierasts, viena no interesantākajām lietām šādu darbu jaunās interpretācijās ir vērot un vērtēt, kā pārlaicīgais izskan laikmetīgajā. Ineses Mičules izrāde visādā ziņā ir laikmetīga – stilīga un skaista estētiski, varoņiem, kas pilnmiesīgi ir mūsu laika cilvēki. Bet tēma – sievišķā un vīrišķā daba un attiecības – gan ir mūžīga. O’Nīls, stāstot savu stāstu par kādu ģimeni Amerikas Pilsoņu kara noslēgumā, izmanto grieķu mītu paralēles. Elektras tēvs Agamemnons atgriežas no kara, bet sagaida viņu neuzticīga sieva un neizbēgama nāve. Meita mātei atriebsies. Bet kas ir īstie iemesli naidam un mīlestībai Menonu dzimtā, to nav nemaz tik viegli atšķetināt. Valmieriešiem izdevies radīt īstu psiholoģisku trilleri, kurš sagādās īpaši daudz prieka smalkas aktiermākslas cienītājiem.”

Kā noslēdzošo “Grand Prix” skatē 20. augustā redzēsim Dailes teātra vienu no pagājušās sezonas labākajām mazās formas izrādēm “Zēni nav meitenes”. Dārta Daneviča par lomu izrādē nominēta “Spēlmaņu nakts” balvai kategorijā “Gada aktrise”.

“Denisa Kellija luga Latvijā šogad kļuvusi īpaši aktuāla šausmīgu notikumu dēļ – Zēni nav meitenes ir stāsts par vardarbīgām attiecībām ģimenē, kas beidzas ar prātam neaptveramo: bērnu nāvi. Tāpēc īpaši pārsteidz, ka Diānas Kaijas izrāde spēj būt tik emocionāli daudzveidīga – rotaļīga, asprātīga, dzirkstoša, bet arī – nepanesami traģiska tur, kur tam ir vieta. Šī ir Dārtas Danevičas soloizrāde un patiesi izcils aktrises darbs, kas aizved skatītāju līdzi emocionālā ceļojumā, liekot pārdomāt gan labo, gan šausmīgo, kā potenciāls slēpjas ik attiecībās. Gribas domāt, ka šī ir izrāde, kas padarīs mūsu sabiedrību kaut mazliet labāku,” vērtē Radzobe.

Biļetes uz izrādēm nopērkamas Biļešu paradīzes tirdzniecības vietās un internetā www.bilesuparadize.lv.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2025 Visas tiesības paturētas