Latvija C hepatīta briesmās



Latvijā ar C hepatītu inficēto iedzīvotāju skaits tuvojas 39 000, no kuriem tikai nepilni 17 000 zina par savu saslimšanu, par to vēsta Latvijas Infektoloģijas centra sniegtā informācija.

Skaitļi pierāda, ka lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju, kas ir inficējušies, par to nezina. Tāpēc infektologi aicina ikvienu reizi gadā veikt vienkāršu asins analīzi, lai izslēgtu saslimšanu ar vīrushepatītu C vai arī to laikus konstatētu un izārstētu.

C hepatīts ir kļuvis par vienu no aktuālākajām infekcijas slimībām, inficēto skaits pasaulē ir apmēram 170 miljoni, bet Eiropā tas pārsniedz 9 miljonus. Kopumā ar C hepatītu inficēto cilvēku skaits ir 3–4 reizes lielāks par HIV inficēto skaitu.

Latvijas Infektoloģijas centra Aknu slimību nodaļas vadītājs profesors Jāzeps Keišs stāsta, ka pret C hepatītu nav vakcīnas. C hepatīts ir bīstams, jo lielākajai daļai inficēto nav nekādu simptomu, tāpēc apmēram 60% cilvēku uzzina par inficēšanos tikai tad, kad viņiem tiek konstatēta aknu ciroze. Vīruss tikai 5% inficēto cilvēku rada akūtu aknu iekaisumu ar ādas dzelti, nelabu dūšu, sliktu ēstgribu, bet 95% cilvēku, kuru organismā ir vīrushepatīts C, nekādu klīnisko pazīmju nav, vīruss turpina vairoties aknu šūnās, radot dažādas pakāpes aknu bojājumus, stāsta profesors J. Keišs.

Hepatīta biedrības vadītāja Olita Mengote stāsta, ka katru dienu Hepatīta biedrība saņem apmēram desmit satrauktu cilvēku zvanus, kuriem tikko konstatēts C hepatīts vai arī infekcija konstatēta jau agrāk, bet līdzekļu trūkuma dēļ cilvēki nav sākuši ārstēties, un tagad slimība progresējusi. O. Mengote atgādina, ka, pateicoties Latvijas Infektoloģijas centra aktivitātēm, tiem C hepatīta slimniekiem, kuri ieguvuši trūcīgās ģimenes statusu, ārstēšana līdz gada beigām tiek pilnībā apmaksāta no Eiropas Savienības līdzfinansējuma. Pārējiem pacientiem, arī bērniem, valsts apmaksā 75% no ārstēšanas izmaksām, līdz ar to pacientam pašam jāmaksā vidēji 150 latu mēnesī, un ārstēšanas kurss hroniska C hepatīta gadījumā lielākoties ir 11 mēneši. O. Mengote atgādina, ka C hepatīta izplatība ir strauja, vīrusam iedarbojoties, tiek bojātas aknas un veidojas hronisks C hepatīts, kas izraisa aknu cirozi, aknu mazspēju vai aknu vēzi, tādējādi palielinot nepieciešamību pēc aknu pārstādīšanas, kas neizārstēta C hepatīta gadījumā ir vienīgais risinājums. Latvijā aknu transplantāciju neveic, bet pasaulē tā ir ļoti dārga (apmēram 140 000 latu). Latvijā aknu transplantāciju gaida apmēram 100 slimnieku.

Pasaules Veselības organizācija (PVO) savā preses relīzē 26. jūlijā norādīja, ka ar hepatītiem inficējusies trešdaļa jeb 2 miljardi pasaules iedzīvotāju un no šīs aknu slimības ik gadu mirst 1 miljons cilvēku. «Šī hroniskā aknu slimība ir izplatīta visā pasaulē, taču diemžēl cilvēki par to zina un tiek informēti pārāk maz,» preses konferencē norādīja PVO hepatītu speciālists Stīvens Viersma.

Šogad pirmo gadu 28. jūlijā tika atzīmēta Pasaules Veselības organizācijas atbalstītā Pasaules hepatīta diena, kuras laikā infektologi visā pasaulē aicina medijus informēt sabiedrību, aicinot ikvienu veikt C hepatīta analīzi. Arī profesors Jāzeps Keišs, uzrunājot ģimenes ārstus, aicināja pacientiem rekomendēt veikt C hepatīta pārbaudi. Hepatīta pārbaudes var veikt pie sava ģimenes ārsta, jebkurā laboratorijā vai Latvijas Infektoloģijas centrā.

*

Profesors Jāzeps Keišs, aicinot sabiedrību nepalikt vienaldzīgiem pret savu veselību, atgādina, ka C hepatīta analīze jāveic ikvienam iedzīvotājam, ja:

• ir pārlietas asinis līdz 1992. gadam vai veiktas jebkādas medicīniskās manipulācijas (operācijas),

• ir veikts tetovējums, pīrsings,

• ir veikts manikīrs, pedikīrs,

• ir bijuši vairāki dzimumpartneri,

• ir bijusi saskarsme ar narkotiku lietošanu,

• ir bijusi cieša saskarsme ar C hepatīta slimnieku,

• cilvēks izjūt ilgstošu, neizskaidrojamu nogurumu.

Avots: nra.lv
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2025 Visas tiesības paturētas