Trīs dienas Rīgā būs skatāma slavena paklāju dizainera izstāde


Tikai trīs dienas – no 2012. gada 31. augusta līdz 2. septembrim – Mākslas muzeja „Rīgas Birža” Lielajā izstāžu zālē (Doma laukumā 6, Vecrīgā) programmas „Nacionālo kultūru dienas” ietvaros būs apskatāma slavenā paklāju dizainera Jana Kata (Jan Kath, Vācija) paklāju kolekcija „Dzēstais mantojums /”.


„Uz Rīgu atvestā paklāju kolekcija ir ierindojama kategorijā „Jāredz!” gan ekskluzīvā dizaina cienītājiem, gan tiem, kuri ar tekstilmākslu nodarbojas profesionālā līmenī. Kolekcija „Dzēstais mantojums” ne tikai atsedz Austrumu kultūras senās tradīcijas, bet neparastā veidā demonstrē nenoliedzami laikmetīgu Rietumu mākslu, tā savienojot atšķirīgo vienotā veselumā,” atzīst Mākslas muzeja „Rīgas Birža” vadītāja Daiga Upeniece.


„Rīdziniekiem publiskai apskatei pieejamā paklāju izstāde vērtējama kā unikāla iespēja. Līdz šim „Erased Heritage” paklāju kolekcija izstādīta vienīgi elitāram mākslinieka Jana Kata cienītāju lokam un tikai lielāko pasaules metropoļu slavenākajās mākslas un dizaina izstādēs, piemēram, Milānā, Ņujorkā un Maskavā, kur izpelnījusies nedalītu mākslas ekspertu sajūsmu,” norāda paklāju speciālists, dizaina salona „Krassky” vadītājs Aigars Zelmenis.


Kolekcijas „Dzēstais mantojums” paklāji ir roku darbs un tiek mezgloti saskaņā ar vissenākajām Austrumu paklāju darināšanas tradīcijām, audējiem klausoties galvenā meistara dziedājumā – ornaments veidojas melodijas ritmā, kur noteikta augstuma nots nozīmē attiecīgās krāsas pavedienu un zīmējumu. Atbilstoši šīs kolekcijas iecerei – „dzēstajiem rakstiem” – meistara dziedājums ir krasi mainīgs, un tāpēc tradicionālo rakstu savienošana ar it kā dzēstajiem efektiem ir ne tikai emocionāls, bet arī fizisks izaicinājums gan dizainerim, gan pašiem audējiem. Viens šāds paklājs tiek mezglots pat septiņus mēnešus, un rezultāts ir pārsteidzošs. Daudzi paklāju nozares eksperti atzinuši, ka „Dzēstais mantojums” ir neparastākā un iedvesmojošākā paklāju kolekcija, kāda jebkad radīta.


Mākslinieks Jans Kats specializējas paklāju dizaina veidošanā. Viņa daiļrades vadmotīvs ir atgriešanās pie vēsturiskā mantojuma saknēm un paklāju darināšanas tradīciju saglabāšana, kuras ieguvušas UNESCO Pasaules kultūras mantojuma statusu. Jana Kata darinātie paklāji vienlaikus ir gan arhaiski, gan ārkārtīgi moderni. Veidojot kolekciju „Dzēstais mantojums / Erased Heritage”, mākslinieka mērķis ir bijis atdzīvināt paklāju kultūru un pietuvināt to mūsdienu cilvēkam. Par šo konceptuālo projektu Jans Kats saņēmis starptautisko ekspertu atzinumu, ka viņa paveiktais ir apvērsums paklāju pasaulē.


Jans Kats ir šobrīd pasaulē godalgotākais un veiksmīgākais paklāju dizaineris. Viņš saņēmis vairākus prestižus starptautiskus apbalvojumus: „Red Dot Award”, „Best Carpet Innovation” un „Best Modern Collection”. Autora paklāju kolekcijas un atsevišķi darbi tiek izstādīti slavenākajās starptautiskajās mākslas izstādēs. Jans Kats sadarbojas arī ar vadošajiem mēbeļu ražotājiem un labākajiem interjera dizaineriem: Kristianu Liegri, Mateo Tunu un Pīteru Marino.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2025 Visas tiesības paturētas