ASV Nacionālā Ģeogrāfijas biedrība Stokholmā atklāj globālo pētniecības fondu

STOKHOLMA, 2011.gada 5.decembris – "The National Geographic Society" šodien atklāj "Globālo Pētniecības fondu" (Global Exploration Fund). Jaunā fonda mērķis ir finansēt zinātniski pētnieciskos un dabas aizsardzības un pētniecības projektus ar organizācijas reģionālo centru starpniecību visā pasaulē.

Ar Zviedrijas valsts pasta indeksu loterijas atbalstu "National Geographic" savu pirmo reģionālo fondu ir izveidojusi Stokholmā. Šis fonds atbalstīs Ziemeļeiropas pētniekus un zinātniekus, kuri veic pētniecības projektus un izstrādā jaunus risinājumus, kam ir pozitīva ietekme uz mūsu planētu.

"Ir cilvēki, kuri uzskata, ka pētniecības "zelta laikmets" jau ir pagājis. Tieši pretēji – uzskatu, ka pētniecības labākie gadi vēl ir tikai priekšā," saka Terijs Garsija, "National Geographic" misiju programmu vadītājs. "Mūsu pasaulē joprojām ir tik daudz jauna, ko atklāt un izpētīt." "Globālais Pētniecības fonds" ir veidots saskaņā ar "National Geographic" jau gadsimtu ilgi izmantoto pieeju zinātniskās pētniecības un dabas aizsardzības projektu finansēšanai, izmantojot mērķdotāciju programmas.

Pretendēt uz mērķdotāciju saņemšanu var iedzīvotāji no Latvijas un vēl 13 Ziemeļeiropas valstīm: Beļģijas, Dānijas, Igaunijas, Somijas, Vācijas, Īslandes, Īrijas, Lietuvas, Nīderlandes, Norvēģijas, Polijas, Zviedrijas un Apvienotās Karalistes. Lai izvērtētu potenciālo līdzekļu saņēmēju projektus, ir izveidota īpaša zinātnieku komisija, kuras sastāvā ir vadošie zinātnieki no visa Ziemeļeiropas reģiona.

"Pasta indeksu loterijas uzdevums ir gādāt līdzekļus nevalstiskajām organizācijām, kā arī vairot sabiedrības zināšanas par to darbu," saka Niklass Šelstrems-Matseke, Zviedrijas valsts pasta indeksu loterijas vadītājs. "Atbalsta sniegšana "National Geographic" Globālās Pētniecības fondam ir lielisks veids kā pildīt mūsu misiju."

Par "National Geographic" Stokholmas biroja izpilddirektoru iecelts Stēfans Nerpins. Stokholmas komanda būs galvenais saziņas punkts mērķdotāciju pieteikumiem, kā arī informācijas sniegšanai un potenciālajiem finansētājiem.

"Es priecājos būt daļa no šīs iniciatīvas, un ceru šo "National Geographic" reģionālo biroju padarīt par nozīmīgu finansējuma avotu Ziemeļeiropas zinātniekiem un pētniekiem," saka Nerpins. "Mūsu mērķis ir arī rast papildu ienākumu avotus, lai varētu turpināt paplašināt mūsu programmu un atbalstīt aizvien vairāk pētniekus."

GLOBĀLAIS PĒTNIECĪBAS FONDS

"National Geographic" jau kopš 1890.gada ir piešķīrusi līdzekļus pētniecībai visā pasaulē, tādējādi palīdzot vairot cilvēku zināšanas. 2011.gada beigās "National Geographic" izmaksāto mērķdotāciju skaits sasniedz jau 10 000 par kopējo summu 153 miljoni ASV dolāru. "National Geographic" dotāciju pamatā ir zinātniskā pētniecība, dabas aizsardzība un izpēte. Zinātnei paredzētās mērķdotācijas koncentrētas galvenokārt uz antropoloģiju, arheoloģiju, bioloģiju, ģeoloģiju, ģeogrāfiju, okeanogrāfiju un paleontoloģiju.

"National Geographic" piešķirtās dotācijas ir palīdzējušas veikt neskaitāmus atklājumus, kas joprojām turpina demonstrēt mūsu planētas bagātību un daudzveidību, kā arī palīdz to saglabāt. Pētniecisko darbu rezultātus vispasaules auditorijai pieejamus padara plašais klāsts "National Geographic" mediju, ieskaitot drukātos izdevumus, televīzijas un radio pārraides, interneta resursus, kā arī pasākumus, izstādes un izglītojošas programmas.

"National Geographic" finansiālu atbalstu ir saņēmuši vai turpina saņemt tādi zinātnieki kā polārpētnieks Roberts Perijs, arheologs Hirams Binghams, kurš no jauna atklāja zudušo Inku pilsētu Maču Pikču, antropologi Lūiss un Mērija Līkiji, primatoloģe Džeina Gudola, zemūdens pētnieks Roberts Balards, kurš atklāja nogrimušo "Titāniku", antropologs Veids Deiviss, jūras bioloģe Silvija Ērla, arheologs Johans Reinhards un paleontologs Pols Sereno.

Plašāka informācija par jauno "Globālo Pētniecības fondu", kā arī par iespējām pieteikties finansējumam ir pieejama: www.nationalgeographic.com/gef/northerneurope/

Par "National Geographic Society"

"National Geographic Society" ir viena no pasaules lielākajām bezpeļņas zinātniskajām un izglītības organizācijām. Tā dibināta 1888.gadā ar mērķi "vairot un izplatīt zināšanas par ģeogrāfiju", kā arī iedvesmot cilvēkus rūpēties par mūsu planētu. "National Geographic" katru mēnesi sasniedz vairāk kā 400 miljonus cilvēku visā pasaulē ar savu oficiālo žurnālu "National Geographic" un citiem žurnāliem, televīzijas kanālu "National Geographic Channel", dokumentālajiem raidījumiem, mūziku, radio, filmām, grāmatām, DVD, kartēm, izstādēm, pasākumiem, skolu programmām, interaktīvajiem medijiem un dažādām precēm. "National Geographic" ir finansējusi vairāk nekā 10 000 zinātniskās pētniecības, dabas aizsardzības un izpētes projektus un atbalsta izglītības programmu, lai vairotu zināšanas par ģeogrāfiju.

Avots: www.atklajumi.lv
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2025 Visas tiesības paturētas