„Bildēm – 15”, „Bildes” kļuvušas pilngadīgas, „Bildēm – 20”: šķiet, tas viss bija tikko, nupat. Šīs nedēļas nogalē Rīgas Kongresu namā trīs dienu garumā atkal notiks mūzikas un mākslas festivāls „Bildes”, kam šī būs jau 27. (!) norises reize.
Pirmo reizi mūzikas un mākslas festivāls „Bildes” notika 1985. gadā Rīgas Politehniskā institūta studentu klubā Anglikāņu baznīcā. Par šī festivāla nosaukuma autoru kļuva Kaspars Dimiters, tā emblēmu izstrādāja Uldis Baltutis, bet par festivāla galveno rīkotāju kļuva Tija Auziņa, kuru tagad mūziķu aprindās jau cieņpilni godā par „Bilžu” māti. Lai arī kādi bijuši grūti vai trekni laiki, šo gadu gaitā tikai vienreiz – tas bija 1999. gadā – „Bildes” nav notikušas, jo Kongresu nams gatavojās augsta ranga starptautiskajam ekonomistu forumam.
„Bildes ‘2012” patiesībā jau rit pilnā sparā: oktobra vidū Lielajā Ģildē notika folkkoncerts, nākamajā vakarā - jauno dziesminieku autorvakars, trešajā – blūza koncerts, savukārt sestdien te risinājās aktiera Vara Vētras jaunā diska prezentācijas koncerts. „Bilžu” ieskaņas koncerti pārcēlušies uz plašākām un respektablākām telpām. „Lai muzikanti, kuri bieži vien spēlē krogos vai restorānos, sajūtas kā svētkos! Te [Lielajā Ģildē] viņi ir Mākslinieki!” pamatoti norādīja Tija Auziņa.
Galvenie „Bilžu” notikumi tomēr risināsies šīs nedēļas nogalē. Šodien, 1. novembrī, jau ierastajās Kongresu nama telpās notiks jauno grupu un „Bilžu” veterānu kopprojektu koncerts. Tā formāts ir vienkāršs, taču gana interesants: kāds no pieredzējušajiem mūziķiem savā šefībā ņem kādu no jaunajām blicēm, ar kuru kopā izpilda vienu savu, otru – jauno muzikantu kompozīciju. Piemēram, Kaspars Dimiters uzstāsies kopā ar „InThemes”, Juris Kaukulis - ar „Vecpilsētas dziedātājiem”, Marts Kristiāns Kalniņš – ar „Double Diese”, Adrians Kukuvass – ar „Parts”, Ieva Akuratere – ar hārdroka apvienību „Pūķa gars”, Ūdrītis – ar „MmD”, Jānis Rībens – ar „Burned In Blizzard”, Lauris Valters – ar „The Solid”, Edgars Šubrovskis – ar „On The Roof”, Liene Šomase – ar „7 dēliem” u.c. Parasti uz šādiem koncertiem lielākoties nāk savējie, lai paskatītos, ko uz skatuves spēj viņu rads, draugs vai skolasbiedrs, lai gan tajos būtu, ko pavērot arī pārējiem, jo te ir laba iespēja novērtēt jauno grupu potenciālu.
Nākamajā vakarā, tas ir, 2. novembrī sevi uz Kogresu nama skatuves atrādīs „Bildēs” sevi jau pieteikušās grupas („Gapoljeri”, „The Factor”, „Relicseed”, „CanZone”, „The Afternoon”, „Paralēle”, „Mākoņstūmēji”, „Ar basām kājām”, „The Violence Of Silence”, „Symbolic” u.c.), bet 3. novembrī festivāls noslēgsies ar koncertu bērniem (pa dienu) un veterānu (vakarā) uzstāšanos – šī koncerta vadītāja Laima Rācenāja mudināti uz skatuves rāpsies tādas vienības kā „Dzidriņas megasistēmas”, „Latvian Blues Band”, „Keksi”, „Rīgas Viļņi”, „Tumsa”, „UFO grupa” u.c.
Ja Rācenājs līdz šim „Bildēs” vadījis tikai džeza un blūza koncertus un Kongresu namā šajā ampluā būs viņa debija, tad abu pārējo pasākumu vadītāju vārdi komentārus neprasa: Andris Freidenfelds vedīs cīņā jaunos, Roberts Gobziņš – sevi jau pieteikušos. Kā stāstīja Auziņa, tad Fredis ir viens no tiem, par kuriem var teikt „Bildēs dzimušais”. Savulaik viņš šī festivāla dzimšanas vietā anglikāņos esot piedalījies diskotēku konkursā ar apvienību „Lielpilsētas balodīši”, bet „Bildēs” uzstājies vispirms ar grupu „Kaķu nams”, tad – „Pirmo prognozi”, un tikai pēc tam sekojis „Labvēlīgais tips”. Savukārt Gobziņš jau minētajā diskotēku konkursā esot piedalījies ar diskotēku „Jaunums”. „Kurš uzvarēja? Laikam jau draudzība,” diplomātiski to laiku notikumus komentēja Tija. Nu jau vairākus gadus abi vada lielos koncertus Kongresu namā, un, kā zināms, ja ir Fredis vai Roberts, tad tas vien jau nozīmē to, ka pasākums būs izdevies. „Esmu viņiem abiem ļoti pateicīga par uzticību [„Bildēm”],” tā Tija.
Ik pa laikam uzvirmo runas, ka „Bildes” sevi izsmēlušas, nepieciešamas formāta maiņas utt., taču ik gadu uz šo Latvijā senāko dzīvo festivālu tik un tā dodas simtiem klausītāju. Arī šogad. „Pirmie koncerti ir specifiski – folks, blūzs. Uz tiem nāk tie cilvēki, kuriem interesē šādi mūzikas stili. Intereses kritums šogad nebija vērojams. Arī pārējos koncertos publikas skaits pēdējos gados nemainīgi bijis aptuveni tāds pat,” skaidroja Bilžu māmuļa. „Kur slēpjas „Bilžu” fenomens? Es nezinu...” aizdomājās Tija. „Ir laikam šim festivālam kāda īpaša aura. Ik gadu kāds [mūziķis] izkrīt, vai nu veselības problēmu vai aizņemtības dēļ, bet vienmēr kāds stājas vietā. Savukārt no publikas viedokļa – labākais ir tas, ka „Bildēs” var vienkopus redzēt daudz un dažādus kolektīvus.” Redzēsim, kā būs šogad.
Foto: Publicitātes