Brīvdabas muzejs aicina uz Rudens ražas svētkiem



Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz krāšņajiem un gardajiem Rudens ražas svētkiem svētdien, 29. septembrī no 10.00 līdz 16.00. Svētku viesiem būs iespēja iegādāties lauku labumus un amatnieku darinājumus bagātīgajā Miķeļa dienas tirgū, izzināt labības kulšanas noslēpumus, izmēģināt veiklību senajās spēlēs un nogaršot vilinošo Saberu ķirbju zupu.

Miķeļdiena jeb rudens saulgrieži jau izsenis iezīmē lauku darbu pabeigšanu un svinības ar bagātīgu mielastu, skaļu līksmību un tradicionālo Miķeļdienas tirgu. Miķeļdiena ir laiks, kad apcirkņi pilni un laiks celt galdā visus vasarā sarūpētos labumus. Arī Brīvdabas muzejā bagātīgi svinēsim un visas dienas garumā svētku viesiem piedāvāsim iegādāties rudenīgus dzērienus un sīrupus, vietējo vīnu un alu, sezonālas ogas un augļus, Latvijā ievāktu medu un citus kārumus un našķus, kā arī zemnieku saimniecībās sarūpētus piena un gaļas produktus. Miķeļdienas tirgū neiztikt arī bez rosīgajiem amatniekiem – pasākumā būs iespējams apskatīt un iegādāties keramikas un koka darinājumus, rotas, kā arī ziemai noderīgās kažokādas un siltus adījumus. Šogad svētki pulcēs gandrīz 100 tirgotāju no Latvijas un viesus no Lietuvas un Igaunijas.

Sadarbībā ar Latvijas Lauksaimniecības muzeju pasākuma viesi varēs iepazīties ar labības kulšanu, apskatīt lauksaimniecības tehniku un darbarīkus un ņemt dalību kulšanas talkā. Tepat muzejā visi varēs apskatīt un piedalīties īstā labības kulšanā ar kuļmašīnu “Imanta” un salmu pakaišu veidošanā ar ekseļmašīnu. Kad labība no kūlīšiem pārvēsta graudos, viesi būs aicināti aplūkot arī graudu šķirotāju darbībā.

Pasākuma laikā būs padomāts arī par mazajiem viesiem, kuriem būs iespēja izmēģināt labības kulšanu ar spriguli, kā arī lūkot spēkus un veiklību dažādās senajās spēlēs un vizināties zirdziņa mugurā.

Plkst. 13:00 Izstāžu zālē Izstāžu zālē notiks grāmatas “Somu audēju grāmata” atvēršanas svētki. “Somu audēju grāmata” ir Brīvdabas muzeja pirmavotu publikācija, tā ir 1880.-90. g. audēju grāmatas (manuskripta) faksimila izdevums, kas atsedz 19. gs. nogales jauno aušanas zinību apguves saturu un metodiku. Lai labāk izprastu šī avota nozīmi, vietu un lomu aušanas prasmju pilnveidē Latvijas teritorijā, Dr. hist Aija Jansone ievadā dod koncentrētu ieskatu aušanas mākas attīstībā Latvijā 18.–20. gadsimtā.

Kad pirkumu grozi pilni un kājas spēlēs un kulšanā pagurušas, apmeklētāji varēs mieloties ar Saberu ķirbju zupu.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2025 Visas tiesības paturētas