Tweet |
|
No 2021. gada 10. septembra Cēsu izstāžu namā atvērta tautas lietišķās mākslas un amatniecības izstāde “ĀDA (R)ĀDA”. Izstādē līdz 31. oktobrim skatāmi Tautas lietišķās mākslas studijas “Plastika” dalībnieku un individuāli strādājošu meistaru pēdējos gados tapušie darbi.
19. gadsimtā Latvijā no ādas darināja dažādas saimnieciskas lietas, zirglietas, apavus un jostas. Arheoloģiskajā materiālā tie ir jostu, dunču maksts vai apavu fragmentu atradumi. Izstādē apmeklētājiem iespēja iepazīt mūsdienu ādas amata un mākslas piemērus. No ādas top unikāli interjera priekšmeti, kā arī aksesuāri. Tautas lietišķajā mākslā dažādie darba un rotāšanas paņēmieni demonstrē darinātāja meistarību un amatnieciski mākslinieciskās ambīcijas.
Šobrīd ar ādas māksliniecisko apdari nodarbojas tikai viena tautas lietišķās mākslas studija – Rīgas pilsētas kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” Tautas lietišķās mākslas studija “Plastika”, kura strādā studijas vadītājas Džeimas Kriķes vadībā. Meistari izgatavo dažādus dekoratīvus, praktiski lietojamus priekšmetus - ādas kārbas un somas, kā arī iesien grāmatas. Savukārt individuāli ar saviem darbiem izstādē piedalās mākslinieces Inga Beikule un Elita Blūma.
Pēdējos gados palielinājusies interese arī par arheoloģiskajos izrakumos sastopamo ādas zābaciņu, pastalu, kā arī tradicionālā stila apavu darināšanu. Šo virzienu izstādē pārstāv meistari no SIA “Kristāla kurpīte”, meistares Agrita Krieviņa - Siliņa un Guna Zommere, kā arī Inese un Andris Rozes, kuri sev ir darinājuši senos apavus.
Izstādes mākslinieks ir Artūrs Arnis. Izstādi “ĀDA (R)ĀDA” rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs.
Foto: Publicitātes