Tweet |
|
Jau astoto gadu Latvijā tiek realizēts Šveices Konfederācijas un Sabiedrības integrācijas fonda sadarbības projekts „Skola un sabiedrība čigānu bērnu iekļaušanai". Pateicoties tam šogad Latvijas pilsētās un novados tiek plānots atklāt trīs multikulturālās klases un trīs čigānu vecāku atbalsta centrus. Viena no šādām klasēm vakar tika atvērta arī Jūrmalā.
Vakar Jūrmalas pilsētas Mežmalas vidusskolā tika svinīgi atklāta romu pirmsskolas sagatavošanas klase. Skolas gaitas jaunizveidotajā klasē uzsāka 21 bērns, no kuriem 16 ir čigānu tautības pārstāvji. Mežmalas vidusskolas direktore Tamāra Milovidova portālam nra.lv pastāstīja, ka šinī skolā tā neesot vienīgā klase, kurā mācās čigānu bērni.
„Arī līdz šim mēs esam aktīvi sadarbojušies ar romu kopienas pārstāvjiem, tāpēc bez jebkādas vilcināšanas iesaistījāmies čigānu bērnu integrācijas projektā. Bērnu vecums sagatavošanas klasē ir dažāds. No pieciem līdz astoņiem gadiem. Tas skaidrojams ar to, ka daudzi no viņiem līdz šim nekur nav mācījušies, ” teica T.Milovidova. Apmācība notiek latviešu valodā, bet, ja kādam rodas grūtības, tad pedagoģe Tamāra Čīče palīdz ar tulkošanu čigānu valodā.
Pēc Mežmalas vidusskolas direktores domām seši līdz septiņi šīs klases bērni jau nākamgad varētu sākt iet 1. klasē, iekams pārējiem varētu būt nepieciešams vēl viens sagatavošanās gads. Pedagoģe ir arī pateicīga Jūrmalas pašvaldībai, kas finansēs transporta iegādi, bērnu nogādāšanai skolā. Daudzi no bērniem dzīvo tālu no mācību iestādes un sabiedriskais transports viņiem nav pieejams.
Projekta "Skola un sabiedrība čigānu bērnu iekļaušanai” ietvaros šāda tipa klases tika izveidotas arī Jelgavā, Talsu novadā, Valmierā un Jēkabpilī. Projekta mērķis sekmēt čigānu (romu) bērnu iekļaušanu un integrāciju vispārējās izglītības sistēmā un viņu ģimeņu, īpaši čigānu senioru, integrāciju sabiedrībā.
Projekta vadītāja Daiga Zaķe portālam nra.lv pastāstīja, ka tiek atbalstīti arī čigānu seniori, jo tieši uz viņu pleciem pārsvarā gulstas bērnu audzināšana.
„Kā daudzi citi, arī čigānu tautības pārstāvji darba meklējumos brauc prom no Latvijas. Līdz ar to bērnu izglītošana paliek vecvecāku ziņā un mums ir svarīgi iesaistīt viņus mazbērnu apmācības procesā,” teica D.Zaķe.
Šogad projekta īstenošanai plānots tērēt ap 90,47 tūkstošiem latu un par šiem līdzekļiem tiks apmācīti pedagogi un pašvaldību darbinieki, notiks pieaugušo izglītības semināri, radošās darbnīcas, tiks ierīkotas multikulturālās klases, paredzēta arī ceļojošā izstāde "Redzēt bērnu nevis tautību". Tāpat šī nauda palīdzēs šogad izveidot romu klasi ne vien Jūrmalā, bet arī Talsu rajonā un Jelgavas 4. pamatskolā, kur jau šobrīd atrodas arī čigānu vecāku atbalsta centri.
Kā norāda Daiga Zaķe, projekta ietvaros šajā mācību gadā darbu uzsāk pieci skolotāja palīgi – čigāni: jaunveidotajās klasēs Jūrmalā, Jelgavā un Talsu rajonā, kā arī Jēkabpils 2. vidusskolā un Valmieras pirmsskolas izglītības iestādē „Buratino”. Galvenais skolotāju palīgu uzdevums būs palīdzēt aizpildīt „ robus” to bērnu kultūras un valodas zināšanās, kuri nenāk no valsts pamatkultūras vides un skolotāju palīgi būs kā saikne starp mājas kultūru un izglītības sistēmu. Līdz ar to čigānu tautības skolotāju palīgi tiks nodarbināti ar mērķi pacelt un nostiprināt čigānu skolēnu akadēmiskās zināšanas un prasmes tādā līmenī, lai viņi varētu apgūt valsts mācību programmas paredzētās prasības. Visi pieci skolotāju palīgi- čigāni ir speciāli sagatavoti darbam izglītības iestādēs. Viņu darbs no projekta līdzekļiem tiks apmaksāts vienu mācību gadu.
Avots: nra.lv