Dabas mājas ekspozīciju papildina pirmās āra instalācijas



Pirmdien, 27. decembrī, plkst. 14:00 pie Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldes Zinātnes un izglītības inovāciju centra (ZIIC) Dabas mājas tiks atklātas divas āra instalācijas “Liepājas metalurgs” un “Kukaiņu māja”, kuras tapušas Norvēģijas (EEZ/N) grantu projekta “Inovāciju centra attīstība Liepājas pilsētā” ietvaros.

“Liepājas metalurgs” instalācija ir tikai viena daļa no visas instalācijas. Pārējās tās daļas būs apskatāmas Dabas mājas iekštelpās. Šī āra instalācija ir mākslinieka Reiņa Kuncīša veidota, otrreiz izmantojot bijušās “Liepājas metalurga” rūpnīcas rezerves daļas. Instalācija ir veidota tā, lai siltākā sezonā apmeklētāji to varētu interaktīvi darbināt, izmantojot ūdens plūsmu. Instalācijas galvenais mērķis ir sniegt informāciju par Liepājas industriālo daļu un rūpniecības nozīmi pilsētas attīstībā, jo īpaši akcentējot pilsētas un rūpnieciskās darbības mijiedarbību ar vidi, gaisu un vietējo ezera ekosistēmu.

Savukārt otru āra instalāciju “Kukaiņu māja” ir veidojuši Dabas mājas eksperti, ņemot vērā entomologu padomus par nepieciešamajiem vides apstākļiem veiksmīgu kukaiņu māju izveidē, kā arī balstoties uz veiksmīgiem un ne tik veiksmīgiem kukaiņu māju piemēriem citviet Latvijā. Mājas būvniecībā izmantoti dabas materiāli, no kuriem liela daļa iegūti šeit pat Zirgu salā. Kukaiņu māja ir mākslīgi radīta ekosistēma, kas veidota, lai nodrošinātu kukaiņiem piemērotus dzīves apstākļus un dotu iespēju cilvēkiem iepazīt to slepeno dzīvi tuvāk. Māja kalpo kukaiņiem par vietu, kur izmitināt savus kāpurus, kur baroties, patverties un ziemot. Ja, kukaiņi, kā piemēram, vientuļās bites, māju atzīs sev par tīkamu, tad varēs redzēt, ka mājā esošie niedru gali ir “aizkorķēti” ar baltu masu, aiz kuras atradīsies bišu kāpuri.

Abas instalācijas ir paredzētas ne tikai, lai priecētu apmeklētājus, bet tās tiks izmantotas demonstrācijai Dabas mājas rīkotās darbnīcās, pedagogu izglītošanai un interešu izglītības programmu nodarbību īstenošanā. Tādā veidā instalācijas kopā ar licencētām nodarbībām papildina skolas programmu mācību saturu un padara to interaktīvu. Nodarbību mērķis ir veicināt skolēnu interesi par STEM un vides zinātņu jomu, kā arī motivēt viņus izvēlēties karjeru saistībā ar vides un citām dabaszinātnēm.

Projektu “Inovāciju centra attīstība Liepājas pilsētā” finansē EEZ/N grantu programma “Pētniecība un izglītība”. Tā kopējās izmaksas ir 986 049,00 eiro, no kurām 754 327,40 eiro ir Norvēģijas finanšu instrumenta līdzfinansējums, 133 116,60 eiro Latvijas valsts budžeta līdzfinansējumu, bet 98 605,00 eiro Liepājas pilsētas pašvaldības līdzfinansējums.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2025 Visas tiesības paturētas