Daniela Hengsta virtuālās realitātes izstāde “Ziedošā mīlestība” RIXC galerijā ir no jauna atvērta



No šodienas, 17. novembra, vācu mākslinieka Daniela Hengsta (Daniel Hengst) izstāde “Ziedošā mīlestība” ir no jauna atvērta apmeklētājiem “zaļajā režīmā” RIXC galerijā, Lenču ielā 2. Aicinām apmeklēt virtuālās realitātes izstādi šonedēļ, 17. novembrī un nākošnedēļ no pirmdienas līdz sestdienai, no 22. līdz 27.novembrim, katru dienu no plkst. 12.00 līdz plkst. 18.00! Izstādē ikviens aicināts ielūkoties virtuālā purvā, kurā aug visdažādākie augi un izjust tos īpaši sensitīvi.

Izstādes “Ziedošā mīlestība” norises laikā RIXC galerija kļūst par asociatīvu siltumnīcu, kuru piepilda rozā gaisma. Apmeklētāji aicināti pieredzēt virtuālo purvu, saredzēt turpat augošos augus, kā arī to veidotos zvaigznājus. Nedraudzīgā nevērība pret skatītāja virtuālo ķermeni liek pārtapt viņa pieredzei par bezķermenisku skatienu. Tā ir virtuāla daba, kuru mums, iespējams, būs nepieciešams pieredzēt šādā veidā, lai pamazām atvadītos no šo augu dabiskās dzīves vietas.

Izstādes centrā ir 28 Latvijas purvā sastopamas augu sugas. Šīs augu sugas glabā apmēram 30% no visas pasaules CO2 rezervēm tikai 3% no pasaules teritorijas. Dabas resursu ieguve no purviem un lauksaimniecība purvu teritorijā bieži neatgriežami iznīcina vai apdraud šīs ekosistēmas. Eksperti saka, ka īpaši nozīmīga ir cilvēku neiesaistīšanās šajās ekosistēmās, lai pasargātu purvus un to augu sugas. Mākslinieks ir izveidojis virtuālās realitātes vidi kā galveno šīs izstādes mediju, kas ar spekulatīvas un imersīvas vides starpniecību, no jauna atklāj un izvērtē cilvēku jūtas pret augiem, kā arī mūsu prombūtni no dabas. Izstādē mākslinieka mērķis ir atradināties no viņa paša mākslinieciskās, ļoti cilvēciskās un līdz ar to arī “kolonizējošās” attieksmes pret augu pasauli. Virtuāli imersīvajā izstādes vidē augu attēli tiek parādīti sievietes elpas ritmā. Augi attēlos atklājas tā orģinālajā atrašanās vietā, koncentrējoties uz šo augu morfoloģiju rozā siltumnīcas gaismā. Lēnām skatītājs tiek pārvietots cauri virtuālajai videi un pēc minūtes gaisma pārtop par reāla izskata dienasgaismu.

Augi atklājas tikai savā formā – bez vajadzības tiem būt “noderīgiem kaut kam”. Vienlaicīgi, cilvēka ķermeņa klātbūtne virtuālajā purvā atklājas tikai kā skatiens starp sūnām un krūmiem. Purvs, kas eksistē bez cilvēku klātbūtnes un ietekmes, var iespējams tikt pieredzēts tikai virtuālajā realitātē – kā spekulācija vai halucinācija. Vai šī saskarsme ar virtuālajaiem augiem varētu veicināt mūsu prombūtni no augu pasaules arī realitātē?

Nedraudzīgā nevērība pret skatītaja virtuālo ķermeni, kā arī turpmākas mijiedarbības neesamība ar pasauli, liek pārtapt viņa pieredzei par bezķermenisku skatienu. Klātbūtne prombūtnē. Tuvība bez pieskāriena. Tā ir virtuāla daba, kuru mums iespējams būs nepieciešams pieredzēt šādā veidā, lai pamazām atvadītos no šo augu dabiskās dzīves vietas – mūsu kaislīgās mīlestības vārdā pret tiem.

Darbs ir ģeneratīvs un apmeklētājs to var aplūkot tik ilgi cik vēlas.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2025 Visas tiesības paturētas