Tweet |
|
Dienvidkorejā ir skatāma vērienīga Baltijas valstu laikmetīgās keramikas izstāde “Drošie horizonti”. Izstādē Kjongido Keramikas dizaina muzejā septiņsimt kvadrātmetru platībā eksponēti septiņdesmit piecu mākslinieku darbi no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas, pieskaroties pasaulē aktuālām problēmām ar keramikas medija starpniecību. Ar Baltijas Kultūras fonda un Baltijas valstu vēstniecību atbalstu, kopīgā darbā vienojot kuratorus no trim Baltijas valstīm, projektu īsteno Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs sadarbībā ar Korejas Keramikas fondu, Daugavpils Marka Rotko mākslas centru, Lietuvas Mākslinieku savienību un Igaunijas Keramikas asociāciju.
21. gadsimtā laikmetīgās mākslas ainai ir raksturīga keramikas medija pieaugošā popularitāte un atpazīstamība visā pasaulē. Raksturojot pašreizējo keramikas renesansi, vizuālās mākslas pētnieki to sauc par “jauno video” un “desmitgades garšu”. Arī Baltijas valstīs keramikas medijs kļūst arvien pamanāmāks – šeit katru gadu notiek vairāki vērienīgi keramikas pasākumi, un vietējo keramikas mākslinieku darbi arvien vairāk tiek iekļauti vizuālās mākslas projektos viscaur pasaulē. Piemēram, 2019. gadā Venēcijas biennāles Igaunijas paviljonā bija apskatāma iespaidīga Krisas Lemsalu keramikas instalācija, bet 2022. gadā Skuja Braden mākslinieku duets radīja pārsteidzošu instalāciju Latvijas paviljonam.
Baltijas valstu keramikas māksla ir līdzīga savā attīstībā. Vēsturē bijuši vairāki periodi, kad esam cīnījušies, lai saglabātu savu kultūru. Padomju okupācija, kas ilga pusi pagājušā gadsimta, bija grūts laiks arī lietišķajai mākslai. Vēloties izvairīties no uzspiestās ideoloģijas ierobežojumiem, mākslinieki lielākoties pievērsās tautas mākslas motīviem un dekorativitātei, kas šķita nevainīga no malas, bet patiesībā bija pretestības līdzeklis un veids, kā izpausties identitātei un mentalitātei. Neatkarības laiks sniedza daudz vairāk iespēju brīvam radošumam.
Baltijas laikmetīgās keramikas izstādi Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs sadarbībā ar Korejas Keramikas fondu sāka plānot jau 2020. gada sākumā. Tās sākotnējā tēma – Safe Horizons jeb Drošie horizonti – radās kā koncepts ar daudzām atsaucēm uz dažādām mūsdienu dzīves jomām. Interpretācijas ietvēra arī ģeopolitiskus jautājumus, kas ir kopīgi gan Baltijas valstīm, gan Dienvidkorejai, kā arī pašreizējās globalizētās pasaules izaicinājumus, piemēram, dabas aizsardzību, pieaugošās bažas par cilvēku drošību un tehnoloģiju attīstības blaknēm digitālās revolūcijas apstākļos.
Kopš idejas pirmsākumiem ir pagājis krietns laiks, pasaule ir mainījusies, un izstādes nosaukums, “Drošie horizonti”, ir ieguvis citu, smagnējāku nozīmi. Neatkarīgi no ekoloģiskām, ģeopolitiskām, sociālām un pandēmiskām problēmām tagad saskaramies ar īstu traģēdiju – karu Ukrainā. Neprognozējama kaimiņvalstu rīcība šobrīd kļuvusi arī par Baltijas reģiona realitāti. Tādēļ arvien aktuālāka kļūst izstādes tēma, izceļot cilvēka dzīves trauslumu vēsturisko notikumu priekšā.
Vērienīgā Baltijas laikmetīgās keramikas izstāde Dienvidkorejā ir unikāls kultūras notikums, kas veicina trīs Baltijas valstu sadarbību kultūras jomā un to starptautisko atpazīstamību. Iniciatīvas plašākais mērķis ir turpināt attīstīt laikmetīgās keramikas nozari Baltijā, īstenojot sadarbību starp māksliniekiem, kuratoriem un institūcijām Baltijas valstīs un Korejā, vienlaikus būvējot kopīgus pamatus turpmākai sadarbībai mākslā, kultūrā un citās jomās.
Baltijas keramikas nozares vadošie spēki (Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs, Igaunijas Keramiķu asociācija un Lietuvas Mākslinieku asociācija) aktīvi popularizē laikmetīgo keramiku reģionā un pastāvīgi sadarbojas kopīgās izstādēs un citos projektos. Tās ir pieredzējušas organizācijas, kuru mērķis ir attīstīt laikmetīgās keramikas mediju Baltijā, rīkojot tādus nozīmīgus pasākumus kā Latvijas keramikas biennāle, Viļņas keramikas biennāle, Kohilas Starptautiskais keramikas simpozijs Igaunijā, “Ceramic Laboratory” Starptautiskais simpozijs Daugavpilī, Kauņas kaula porcelāna simpozijs un Panevēžas Starptautiskais keramikas simpozijs. Organizācijas sadarbojas arī vērienīgu Baltijas keramikas kopizstāžu rīkošanā vietējā un starptautiskā mērogā, kā arī iepazīstina Baltijas auditoriju ar pasaulē pazīstamiem ārvalstu māksliniekiem.
Izstādei “Drošie horizonti” starptautiskā kuratoru komanda atlasīja divdesmit piecus autorus no katras Baltijas valsts. Skaitliski iespaidīgais dalībnieku skaits garantē bagātīgu un visaptverošu priekšstatu par Baltijas valstu laikmetīgās keramikas mākslu šodien.
Katram māksliniekam ir tiesības iejaukties pasaules notikumos un atspoguļot tos pēc saviem ieskatiem. Vieni tam pieiet tehniski, citi naratīvi, konceptuāli vai dekoratīvi, taču kopumā dažādās metodes veido spilgtu priekšstatu par laikmetīgo keramikas mākslu Baltijā. Tēmas daudzveidīgās interpretācijas un autoru atšķirīgais skatījums sola skatītājam bagātīgu un saistošu izstādes pieredzi ar vilinošu ieskatu baltiešu mentalitātē un mūsdienu keramikas mākslas tendencēs.
Šis nozīmīgais starptautiskais kultūras notikums aizved Baltijas mākslu uz citu kontinentu, vienlaikus koncentrējoties uz vietējo mākslinieku izaugsmi un stimulējot kvalitatīvas laikmetīgās mākslas attīstību. Palīdzot labāk izprast Baltijas kultūras kopīgās un atšķirīgās iezīmes, izstāde paplašina Baltijas valstu “drošos horizontus” gan Eiropā, gan Āzijas virzienā.
Galu galā “drošie horizonti” ir tas, ko, mēs visi ceram, mums nesīs rītdiena gan radošajā darbā, gan ikdienas dzīvē.
Izstādes atklāšanā piedalījās arī visu trīs Baltijas valstu vēstnieki, uzsverot būtisku kultūras lomu starptautisku attiecību veidošanas kontekstā, tās ietekmi uz tūrisma un citu nozaru sadarbību un attīstību.
Izstāde Kjongido Keramikas dizaina muzejā apskatāma līdz 2023. gada 19. februārim.
Foto: Publicitātes