Tweet |
|
Deficīts pagājušajā gadā radīja platību palielinājumu šogad. Lielākas platības kombinācijā ar labvēlīgajiem laika apstākļiem (augstas vidējās ražas) ir galvenie faktori, kuri nosaka, ka šogad ražas ir ļoti augstas. Pārprodukcija ir ne tikai Eiropā, bet arī citās pasaules daļās, tāpēc eksporta iespējas ir ierobežotas. Daudzi ražotāji nogaida uz labākām cenām, kuras ir atkarīgas no ziemas bardzības.
˝Eiropas kartupeļu tirgus līdz jaungadam būs lēns, jo piedāvājums ievērojami pārsniedz pieprasījumu. Tirdzniecība praktiski nekustas, noskaņojums tirgū ir kluss, un cenas ir ārkārtīgi zemas. Beļģijā kartupeļu pakošanas stacijās kartupeļu cenas nokritušas līdz 5-6 eiro centiem/kg. Šie procesi ir izsaukuši lētāku importa kartupeļu ienākšanu Latvijas tirgū un arī turpmāk turēs cenas salīdzinoši zemā līmenī˝, uzskata Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja asoc. prof., Dr.oec. Ingūna Gulbe.
Austrumeiropā un Krievijā ražas arī ir labas, bet kvalitāte - slikta. Tāpēc šajos reģionos ir importa pieprasījums, jo iespējams nopirkt kvalitatīvākus kartupeļus par zemu cenu.
Šāda situācija kādu laiku saglabāsies. Rietumeiropas pakotājiem siltais laiks rada problēmas, jo kartupeļus ir grūti atdzesēt. Tāpēc nākas meklēt eksporta iespējas - Vidējie Austrumi, Austrumeiropa, Krievija. Šīs iespējas gan ir īstermiņa un saistās ar ārkārtīgi zemajām cenām. Turpmākā attīstība būs atkarīga no tā, kā lielie krājumi Rietumeiropā uzglabāsies. Ja kvalitāte pasliktināsies, pakotāji turpinās eksportu, vēl vairāk pazeminot cenas.
Avots: nra.lv