Trešdien, 8.maijā, plkst. 18.30 Eiropas Savienības mājā (Aspazijas bulvārī 28) mākslas tikšanās cikla „Eiropas gadalaiki: pavasaris, vasara” ietvaros notiks pasākums „Karš Eiropā un tā mantojums. Latviešu trimdas māksla un literatūra”.
Pasākuma ietvaros būs iespēja tikties ar mākslas zinātnieci Daci Lambergu, žurnālistu un publicistu Paulu Raudsepu, kā arī ar rakstnieku un literatūras pētnieku, Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdi Dr. Valteru Nollendorfu.
Pēc Otrā pasaules kara ideoloģisko pretinieku uzceltais „dzelzs priekškars” uz gadu desmitiem sašķēla latviešu tautu un tās kultūru, un dzimtenē par trimdas tēlotājas mākslas norisēm trūka jebkāda priekšstata. Otrā pasaules kara beigās Latviju bailēs no padomju armijas pameta vairāk nekā 200 tūkstoši bēgļu. Divu tūkstošu rakstnieku, mūziķu, aktieru, baletdejotāju un mākslinieku vidū bija pazīstamas personības, mākslas akadēmijas un konservatorijas absolventi, studenti un daiļamatnieki. Savas mītnes zemes viņi atrada Lielbritānijā, Vācijā, Zviedrijā, kā arī ASV, Austrālijā un Kanādā. Ar cerību drīz atgriezties dzimtenē, Latviju atstāja viena trešdaļa mākslinieku, kuru vidū bija Augusts Annuss, Jānis Kalmīte, Ludolfs Liberts, Fridrihs Milts, Kārlis Neilis, Vilhelms Purvītis, Niklāvs Strunke, Valdemārs Tone, Jānis Tīdemanis, Sigismunds Vidbergs, Edvīns Strautmanis un citi.
Pasākumā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja pētniece, mākslas zinātniece Dace Lamberga stāstīs par trimdas mākslas sākumu Vācijā un Zviedrijā un muzeja kolekcijas veidošanu, stāstījumu ilustrējot ar vizuālajiem materiāliem. Par trimdas mākslas un literatūras nozīmi politisko procesu veicināšanā, Latvijai atgūstot neatkarīgas Eiropas valsts statusu, runās žurnālists un publicists Pauls Raudseps. Diskusijā piedalīsies arī rakstnieks un literatūras pētnieks, Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdis Dr. Valters Nollendorfs.
Foto: Publicitātes