Etnogrāfijas muzejs

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs, kas atrodas Rīgas pievārtē priežu mežā Juglas ezera krastā, ir viens no Eiropas vecākajiem brīvdabas muzejiem – dibināts 1924. gadā. Uz muzeju pārvestas, uzstādītas un iekārtotas 118 senas celtnes no visiem vēsturiskajiem Latvijas novadiem – Kurzemes, Vidzemes, Zemgales un Latgales no 17. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta 30. gadu otrajai pusei.

Pusstundas brauciena attālumā no Rīgas centra, Juglas ezera krastā ir kāda neparasta vieta. Doties nesteidzīgā pastaigā, ziemā uzslēpot, iejusties seno latviešu zemnieku un zvejnieku dzīvē, atklāt, kādās pirtīs pērušies senie latvieši, iesaistīties svētku svinībās un pat pašiem izkalt sev rotas, to visu piedavā Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs.

Muzejā izveidotas latviešu zemnieku, amatnieku un zvejnieku sētas. Visās apskatāma pastāvīgā ekspozīcija – sadzīves un darba priekšmeti, interjera iekārtojums – , kas raksturo laika posmu, novadu un mājas saimnieku nodarbošanos. Apmeklētāji var iepazīties ar Kurzemē dzīvojošo lībiešu zvejnieku, Latgales krievu vecticībnieku saimniecībām.

Muzejs ir dibināts  1924. gadā, tāpēc muzejs, salīdzinājumā ar saviem līdziniekiem citur pasaulē, ir unikāls ar savu ekspozīciju, jo tā sākta vākt vēl gados, kad daudzi objekti bija saglabājušies un karos nenopostīti. Brīvdabas muzejs aizņem 87,66 hektāru lielu platību priežu mežā Rīgā Juglas ezera krastā.

Izstāžu zālē (bijusī muižas klēts) ekspozīcija tiek mainīta vairākas reizes gadā. Dabas draugus piesaista daudzveidīgā augu valsts un dzīvās radības. Muzejā regulāri notiek dažādi pasākumi, strādā amatnieki, svin latviešu gadskārtu ieražu svētkus – turklāt katrs apmeklētājs droši tiek aicināts iesaistīties to svinēšanā, tradīcijās, iemēģināt roku senajos arodos. Īpaši populāri ir lielie gadatirgi, kas Brīvdabas muzejā notiek katru gadu jūnijā un 2010. gadā tas notika jau 40. reizi!

Muzejā var nokļūt ar autobusu Nr 1., 821.,826., 19. un 28. braucot līdz pieturai “Brīvdabas muzejs” vai ar 6. tramvaju līdz galapunktam Juglā.

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs: www.brivdabasmuzejs.lv

Avots: www.latvia.travel

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas