Festivāla „Skaņu mežs’2015” ietvaros uzstāsies apvienība Zs



9. oktobrī nepieradinātās mūzikas festivāla „Skaņu mežs’2015” ietvaros mūzikas namā „Daile” uzstāsies apvienība Zs, ko izdevums „The New York Times” nodēvējis par vienu no spēcīgākajām Ņujorkas avangarda rokgrupām.

ZS_2015_03_webŅujorkas eksperimentālā roka un „jaunās mūzikas” grupa Zs ir vairākkārt mainījusi sastāvu, un līdz ar to arī savu skanējumu. Sākotnēji tas bija sešu cilvēku ansamblis (divi tenorsaksofoni, divas elektriskās ģitāras un divi bungu komplekti), kas virtuozi izpildīja skrupulozi pierakstītas, ritmiski sarežģītas un reizēm tekstuāli ironiskas kompozīcijas. Sarūkot līdz triju cilvēku sastāvam, tā atbrīvojās no nepieciešamības pēc notācijas, taču saglabāja laikmetīgās mūzikas konceptuālās ievirzes, tajā pašā laikā uzsvērtāk strādājot ar troksni un elektroniskiem instrumentiem. Viscaur grupas attīstībai par tās nemainīgo vadītāju palicis Sems Hilmers (Sam Hilmer), kuram šobrīd grupā pievienojušies laikmetīgās mūzikas interprets un indīroka ģitārists Patriks Higinss (Patrick Higgins), kā arī Gregs Fokss (Greg Fox), kas vislabāk pazīstams kā eksperimentālā melnmetāla grupas Liturgy bundzinieks. Ritmiska sarežģītība, kompozicionāla domāšana, ārpusžanru eksperimenti un humora izjūta nemainīgi palikušas par grupas raksturīgajām iezīmēm, tomēr šajā sastāvā tā sasniegusi savu spontānāko, brīvāko un, iespējams, labskanīgāko formu.

2015. gada janvārī šobrīd aktuālais Zs sastāvs laida klajā savu debijas albumu „Xe”, ko mūzikas kritikai veltītais medijs „Pitchfork” novērtējis ar astoņām ballēm no desmit, piebilstot sekojošo: „Jūs iedomātos šo grupu ne tikai spēlējot albumā dzirdamo mūziku, bet arī rūpīgi to izplānojot un liekot to kopā kā sarežģītu puzli. Šī mūzika izklausās pārāk sarežģīti veidota, lai būtu tikai spēlēta. Taču, lūk, tikai viens no neskaitāmiem ar albumu „Xe” saistītiem brīnumiem – visi pieci skaņdarbi tikuši ierakstīti ar pirmo piegājienu, izmantojot tikai aptuvenas skices par skaņdarbu struktūru.”

zs_live_2012_hi-resPirms „Xe” sekoja minialbums „Grain”, kurā Hilmers, Fokss un Higinss veidoja haotiskas un rotaļīgi izkaisītas elektro-akustiskas kolāžas no Zs iepriekšējo sastāvu ierakstiem. Tas ir tikai viens no vairākiem atgādinājumiem, ka šī grupa allaž tiecas sevi pārdefinēt un, iespējams, pat vairās turēties pie kāda nemainīga skanējuma. Sems Hilmers apgalvo, ka sevi nebūt neuzskata par grupas vadītāju – drīzāk par sava veida kuratoru un administratoru. Sarunā ar „The Village Voice” viņš grupas stilistisko dažādību komentē sekojoši: „Mēs pēdējā laikā esam pieraduši vienkārši teikt „Zs ir Zs”. Zs eksistē jau vairāk kā desmit gadus, un man šķiet, ka ir daudz interesantāk vienkārši pateikt: „Zs, tā ir tāda grupa, un jums būtu interesanti to paklausīties.” Citādi sanāk teikt, ka šī grupa ir „post-minimālisma, neo-no-wave industriālais troksnis”. Tādi jocīgi žanru nosaukumu savirknējumi parasti liek iedomāties kaut ko, kas neeksistē. Zs savukārt eksistē, tā ir tāda lieta, tāda grupa.”

Bijušo Zs dalībnieku vidū ir arī Čārlijs Lukers (Charlie Looker), kas, pamezdams ansambli vēlāk dibināja grupu „Extra Life”, un ar to viesojās Skaņu meža 2009. gada izlaidumā, kā arī Bens Grīnbergs (Ben Greenberg), kas šobrīd zināms kā indīroka grupas „The Men” ģitārists.

Festivālu Skaņu mežs atbalsta VKKF, Rīgas dome, Eiropas Ekonomiskās Zonas finanšu instruments, Latvijas Kultūras ministrija, Eiropas Savienības programma „Radošā Eiropa”, iRobot, Austrijas vētsniecība Latvijā un citi.

Biļetes uz festivālu iespējams iegādāties „Biļešu Servisa” kasēs, kā arī www.bilesuserviss.lv. Abonements uz visām trim festivāla dienām maksā 30 EUR un ir nopērkams tikai iepriekšpārdošanā, savukārt biļešu sākotnējā cena uz koncertvakariem iepriekšpārdošanā ir sekojoša: 2. oktobris – 20 EUR, 9. oktobris – 15 EUR; 10. oktobris – 15 EUR.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2025 Visas tiesības paturētas