Festivāls “Laiks dejot 2023” piedāvā iepazīt Kaukāza laikmetīgo deju



No 12. līdz 17. jūnijam Rīgā un Stāmerienā ar daudzveidīgu izrāžu un meistarklašu programmu norisināsies starptautiskais laikmetīgās dejas festivāls “Laiks dejot 2023”.

Festivāls, kas aizsācies 1998. gadā un ieguvis atpazīstamību gan Latvijas, gan starptautiskā mērogā, šogad pievērsīsies maz zināmajai Kaukāza reģiona laikmetīgajai dejai. Skatītāji tiks aicināti iepazīt profesionālo laikmetīgo deju no reģiona, kas līdz šim vairāk atpazīstams ar tradicionālās dejas meistariem. Redzēsim Gruzijas, Armēnijas, Azerbaidžānas, kā arī Lielbritānijas, Ungārijas, Moldovas un, protams, Latvijas dejas mākslinieku izrādes un filmas, aktualizējot un aktivizējot Latvijas un šo valstu laikmetīgās dejas mākslinieku un organizāciju savstarpējo sadarbību un pieredzes apmaiņu. Festivāla programmas mākslinieki izvēlēti sadarbībā ar kuratori un laikmetīgās dejas un performances festivāla direktori Tamunu Gurčiani no Gruzijas.

Māksliniekus labāk iepazīt palīdz arī viņu vadītās meistarklases, kas ir neatņemama festivāla “Laiks dejot” sastāvdaļa, savukārt programma atspoguļo ne tikai reģionālu, bet arī tēmu un formātu daudzveidību.

Festivāls sāksies 12. jūnijā ar festivāla viesu un visu paaudžu Latvijas dejas mākslinieku rituālo “tornado” Rīgas cirkā. Laikmetīgās dejas, mūzikas un gaismas performances “Tornado” (horeogrāfi Olga Žitluhina, Valērijs Oļehno, mūzika Juris Kaukulis un Liene Dobičina, gaismas – Oskars Pauliņš) iecere ir iniciēt māksliniecisku sinerģiju, vienā procesā ap laikmetīgo deju apvienojot dažādas mākslinieciskās prakses. Performance, kas tikusi arī nominēta “Dejas balvai 2021-2022”, jau kļuvusi par sava veida rituālu, tā notiks jau 4. reizi, bet jauni dalībnieki un telpa tai katru reizi piešķir citu saturu un jaudu.

13. jūnijā LKA Zirgu pastā notiks horeogrāfes Natijas Čikvaidzes (Gruzija) un LKA topošo horeogrāfu kopdarba “Viens otrais ātrums” pirmizrāde un pazīstamās horeogrāfes Vendijas Hjūstones (Lielbritānija) izrāde “Skaties to”, bet Eduarda Smiļģa Teātra muzejā būs Latvijā nebijis notikums – Marta Ladzjanski un Zolts Varga (Ungārija) piedāvās dejas izrādi kailiem skatītājiem – “Ļauj man redzēt_natur”.

14. jūnijā Mākslas centrā “Noass” varēsim baudīt daudzveidīgas Kaukāza dejas mākslinieku veidotas norises. Sāksies viss ar brīvo skatuvi, tad redzēsim Natijas Čikvaidzes un Anuškas Čheizes, kā arī Natijas Bunturi (Gruzija) un Rimas Pipojanas (Armēnija) solo izrādes, kā arī piedzīvosim meistardarbnīcu-izrādi, ko piedāvās apvienība “Salaam Theater LAB”: Ilkins Huseinovs, Elnurs Musajevs un Leili Gafarova (Azerbaidžāna). Tam sekos diskusija ar Tamunas Gurčiani (Gruzija) dalību un Kaukāza dejas īsfilmu programma, ko veidojis kurators Giorgi Spanderašvili (Gruzija). Paralēli Dirty Deal Teatro skatītāji varēs noskatīties Elīnas Gediņas un dejas kompānijas SIXth izrādi “Atceries mani”, bet vakara noslēgumā “Noasā” piedalīties Mūzikas un Dejas AD-LIB kopā ar mūziķiem no apvienības Bm/C. Aicināti visi.

15. jūnijā Eduarda Smiļģa Teātra muzejā savu pirmizrādi piedzīvos horeogrāfes Rūtas Pūces mono-izrāde “Līdz nāve mūs šķirs”. Dejas izrāde reflektē gan par cilvēka personīgajām attiecībām ar ķermeni, gan par to, kā šīs attiecības ietekmē sabiedrības kopējā doma, stereotipi, ekspektācijas par cilvēka ķermeni, tā izskatu un spējām. Izrādes nosaukums “Līdz nāve mūs šķirs” norāda uz eksistenciālo saikni, kas neizbēgami pastāv starp cilvēka ķermeni un viņa esību, izmantojot romantizēto zvērestu laulību slēgšanā, kas paģēr mīlestības pilnas attiecības mūža garumā. Taču mēs labi zinām, ka līdz brīdim, kad nāve mūs šķir, tiek izieti dažādi attiecību līkloči. Tāpat tā ir tieša atsauce uz faktu, ka būt dzīvam, nozīmē būt ķermenī.

Vēl redzēsim moldāvu mākslinieku Aleksandras Šošņikovas un Sergeja Golovņas izrādi “Tuvības”, kā arī Ramonas Levānes un Edvarda Kurmiņa topošās izrādes “Make Me Company” darba versiju (work in progress), ar ko noslēgsim festivāla norises Rīgā un dosimies uz Stāmerienu.

16. un. 17. jūnijā Stāmerienas pilī redzēsim visu Kaukāza mākslinieku izrādes citā vidē, kā arī Kristīnes Brīniņas ceļojošo izrādi “Vai esam tikušies agrāk?”, piedzīvosim meistarklases un dejas festivāla noslēgumā.

Festivāla norises vietas: Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra māja “Zirgu pasts”, Eduarda Smiļģa Teātra muzejs, Dirty Deal Teatro, Mākslas centrs “Noass”, Rīgas cirks un Stāmerienas pils.

Biļetes pieejamas no 2. jūnija “Biļešu Paradīzes” kasēs un internetā, kā arī nelielā skaitā pirms izrādēm.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas