Iznācis izdevums „Stili un virzieni Latvijas rūpnieciskajā mākslā. Porcelāns”



Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Rīgas Porcelāna muzejs ir laidis klajā izdevumu „Stili un virzieni Latvijas rūpnieciskajā mākslā. Porcelāns”. Izdevuma mērķis ir koncentrētā veidā apskatīt 20. gadsimta porcelāna ražošanas un mākslas vēsturi, sasaistot to ar procesiem citās mākslas un kultūras jomās, piemēram, arhitektūrā, interjerā, mēbeļu un iekārtu dizainā, grafikā, glezniecībā un darīt to caur mākslas vēsturē pieņemtu stilu un virzienu prizmu.

Izdevuma pamatā ir izmantota Rīgas Porcelāna muzeja kolekcija – tā ir viena no visaptverošākajām kolekcijām Latvijā, kas atspoguļo porcelāna, fajansa un citu keramisko materiālu mākslas un ražošanas procesus Latvijas teritorijā, sākot no pirmo ražotņu dibināšanas 19.gs. vidū līdz pat mūsdienām, kad porcelāna masveida rūpniecību ir aizstājusi laikmetīgo mākslinieku jaunrade un priekšmetu tapšana privātās studijās un darbnīcās.

20.gs. otrajā pusē porcelāna mākslas pētīšana bija apsīkusi, taču šobrīd, līdz ar muzeju kolekciju aktualizēšanu un daudziem nozīmīgiem procesiem laikmetīgajā mākslā, tajā skaitā arī lietišķajā, interese par šo nozari pakāpeniski atjaunojas kā profesionāļu vidū tā arī plašākā sabiedrībā. Porcelāna māksla, līdzīgi kā citas lietišķās mākslas nozares, ir interesanta ar to, ka rūpnieciski vai individuāli izgatavotajos priekšmetos savijas estētiskais ar lietojamo – priekšmeti ir liecinieki ne tikai noteikta laikmeta un sabiedrības priekšstatiem par skaisto, gaumīgo, bet arī idejām par to, kas ir lietderīgs, funkcionāls un bijis utilitāri nepieciešams. Rīgas Porcelāna muzejs iepazīstina ne tikai ar porcelāna mākslas attīstības gaitu, bet arī atklāj to plašākā Latvijas materiālās kultūras vēsturē, piedāvājot ieraudzīt sakarības un paralēles starp laikmetu, sabiedrību, mākslu, ražošanu un indivīdu tajā.

Izdevums ir veidots kā rakstu krājums. Astoņi autori – Guna Vainovska, Agrita Tipāne, Ilze Martinsone, Natālija Jevsejeva, Vita Banga, Iliana Veinberga, Inese Brants un Jānis Ronis - ir Latvijā strādājoši vēstures, mākslas vēstures un arhitektūras pētnieki, kā arī porcelāna mākslas praktiķi. Rakstos, kas ir balstītas autoru akadēmiskas pētniecības tēmās un atsevišķos gadījumos arī personīgā profesionālā pieredzē, tiek apskatītas tēmas, sākot no ražošanas stāvokļa Latvijā, dizaina rašanās un starptautisku mākslas stilu ietekmes Latvijas materiālās kultūras attīstībā, līdz pat stila metamorfozēm individuālu autoru darbos un muzeju kolekciju nozīmes šī mantojuma saglabāšanā un atklāšanā nākamajām paaudzēm.

Izdevums „Stili un virzieni Latvijas rūpnieciskajā mākslā. Porcelāns” apkopo nozarē zināmo informāciju par 20.gs., kas līdz šim nav bijusi vienkopus pieejama plašākai auditorijai, kā arī aizpilda virkni „balto plankumu”, fiksējot līdz šim neapgūtus datus un piedāvājot interpretācijas, kas kalpos par pamatu tālākai Latvijas mākslas un dizaina vēstures bagātību izzināšanai un popularizēšanai.

„Stili un virzieni Latvijas rūpnieciskajā mākslā. Porcelāns” ir izdoti latviešu, angļu un krievu valodā un pieejami Rīgas Porcelāna muzejā (Kalēju iela 9/11, Rīga), cena 8 EUR.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas