Jūlijā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs svin 35 gadu jubileju



Vecrīgas sirdī, kādreizējās Svētā Jura baznīcas ēkā, jau trīsdesmit piecus gadus darbojas Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, reprezentējot Latvijā lielāko dekoratīvās mākslas un dizaina krājumu, kā arī caur izstādēm aktualizējot mūsdienu dizaina nozīmi un lomu sabiedrībā.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (DMDM) Rīgā tika atvērts 1989. gada 6. jūlijā un kopš tā laika iemantojis apmeklētāju mīlestību ar bagātīgo latviešu lietišķās mākslas un dizaina mantojumu. Šodien ēka ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, tās biezās mūra sienas atceras pilsētas vairāk nekā 800 gadu garo vēsturi, sniedzot unikālu iespēju gan iepazīt spilgtus latviešu un ārzemju dekoratīvās mākslas un dizaina paraugus, gan reizē notvert vēl saglabājušās senās baznīcas celtnes šarmu un burvību.

“Būtiski ir saprast pēctecību: bez pagātnes tagadne un nākotne nav iespējamas, viss skatāms un vērtējams vienotā plūsmā. Tā mēs tiecamies būvēt sava muzeja stāstu apmeklētājiem – meklējot dialogu ar Latvijas dizaina klasisko mantojumu un tā saistību ar šodienu. Mums ir svarīgi, godinot pagātni, pievērst sabiedrības uzmanību aktuālajiem dizaina procesiem un problēmām,” uzsver muzeja vadītāja Inese Baranovska.

Muzeja 35 darbības gadi bijuši izstādēm un notikumiem bagāti. Sevišķi spilgta bijusi pēdējā piecgade, kurā gūta atzinība par konkrētām izstādēm, projektiem izglītībā un pētniecībā, kā arī notikusi pastāvīgas ekspozīcijas pārbūve un atjaunošana. DMDM Lielajā zālē notikušas 18 izstādes, no tām 10 nominētas Latvijas sabiedrisko mediju gada balvai “Kilograms kultūras”. 6 izstādes iekļautas fināla balsojumā: “MAREUNROL’S. Paplašinātā realitāte” (2019), “Skuja Braden. Samsāra” (2020), “Madernieka stils” (2020–2021), “Anda Munkevica. Pārmijas” (2022), “Germans Ermičs. Plūstoši” (2023), Rotu mākslas biedrības izstāde “Skārien-jūtīgs” (2024), bet 2 – “Skuja Braden. Samsāra” un “Madernieka stils” – ir ieguvušas “Kilograms kultūras” balvas.

Pēdējo 5 gadu laikā muzejs realizējis 6 vērienīgus starptautisku izstāžu projektus: “Magdalēnas Abakanovičas Visumā. Tekstils un tēlniecība” (2019), “CREO ERGO SUM. Baltijas laikmetīgā keramika” (2021), “Hermanis Ničs. Orģiju un mistēriju teātris” (2021), “Vêtements modèles. Modes arhetipi” (2022), “QUO VADIS? 7. Rīgas Starptautiskā tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāle” (2023), “Pašterapija. Korejas keramikas māksla” (2023).

Tāpat DMDM piedalījies 4 izstādēs ārpus Latvijas: Igaunijā ar izstādi “Ornaments un Baltijas modernisma dizains, 1955–1985” (Igaunijas Lietišķās mākslas un dizaina muzejs, 2020), Polijā ar interaktīvo virtuālās realitātes ekspozīciju “Rīgas audums. Laikmeta raksti” (Bjalistokas Leļļu teātris, 2021), Spānijā ar izstādi “Tradicionālais un laikmetīgais | Latvijas tekstilmāksla” (Nacionālais dekoratīvās mākslas muzejs, 2021) un Ķīnā ar izstādi “Dzintars – Baltijas zelts” (Honkongas pilsētas universitātes Indras un Harija Bangu galerija, 2022–2023).

2022. gadā sadarbībā ar interjera un dizaina biroju “H2E” tika pārbūvēta Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja 3. stāva pastāvīgā ekspozīcija, kas pārtapa jaunā konceptā un veidolā “Dizaina process”. Tā vēstī par Latvijas dizainu no 20. gadsimta 60. gadiem līdz mūsdienām, kā arī uzdod jautājumus par dizaina lomu sabiedrībā. Šo stāstu papildina trīs 15 minūšu garas dokumentālās filmas, kuras radītas par godu tādiem izciliem latviešu dizaina pionieriem kā Valdis Celms, Jānis Borgs un Artūrs Riņķis.

3. stāva vestibilā interaktīvā veidā var iepazīties ar tekstilfabrikas “Rīgas audums” ražoto zīda audumu paraugiem. 2009. gadā DMDM saņēma dāvinājumu – vairākus apjomīgus brūna auduma vākos iesietus albumus, kuru lappusēm pielīmēti nelieli audumu fragmenti. Sadarbībā ar virtuālās realitātes uzņēmumu “Vividly” 2022. gadā audumu raksti tika digitalizēti, padarot tekstila dizaina vēstures liecības pieejamas ikvienam.

2022. gadā DMDM komanda pievērsa pastiprinātu uzmanību gados jaunākajiem muzeja apmeklētājiem, realizējot projektu “Dizaina studija bērniem”, lai rotaļīgā un izglītojošā formātā iepazīstinātu bērnus un pusaudžus ar dizaina radīšanu un tā izstrādes procesu. Aktivitāšu galds piedāvā izzināt muzejā apskatītās tēmas un ģimenēm veidot ciešāku saikni ar dizainu ikdienā. 2023. gadā šis projekts saņēma Latvijas Dizaina gada balvu, bet 2024. gadā kļuva par Latvijas Muzeju biedrības Gada balvas laureātu.

Paralēli Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs aktīvi iesaistījās pētniecībā un dizaina jomas popularizēšanā. Interesentu atzinību guvis lekciju cikls “Klasiskās vērtības”, savukārt jaunatnes vidū populārajam ciklam “Vārds dizainam” 2023. gadā noslēdzās jau 10. sezona.

Par godu muzeja 35. jubilejai šogad tika uzsākts četru pop-up izstāžu cikls “Dizaina procesi tuvplānā”, kas īstenots sadarbībā ar biedrību “Dizaina eksporta alianse”. Izstādēm nomainot vienai otru, tās būs skatāmas līdz pat 2024. gada beigām. Visas veidotas inovatīvā formātā, organiski ieļaujot izstādes objektus pastāvīgajā ekspozīcijā “Dizaina process”.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs izsaka lielu pateicību gan bijušajiem, gan esošajiem muzeja darbiniekiem, kuri veidojuši vērienīgas izstādes, glabājuši, popularizējuši un izstādēs integrējuši nozīmīgas liecības par latviešu dekoratīvās mākslas un dizaina mantojumu. DMDM pateicas arī visiem sadarbības partneriem un atbalstītājiem, kuri palīdzējuši realizēt visas muzeja radošās ieceres un projektus.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2025 Visas tiesības paturētas