Tweet |
|
Kinoteātrī “K.Suns” 10. februārī sākas noslēdzošais lektorijs Viktora Freiberga lekciju ciklā “Kam no šausmu kino bail?”. Turpmāk piecos trešdienu vakaros gaidāmi šausmu kino arhetipi, kulta režisori, populāru rimeiku saknes Āzijā un sirreālisma ietekme uz šausmu kino, informē Nacionālais kino centrs.
Lekciju ciklā tiks apskatīti tēli, kas šausmu filmās kļuvuši gandrīz par arhetipiem un kuru sākotne meklējama kino klasikas darbos. Tāpat tiks arī analizēta neatkarīgā kino loma šausmu kino žanra attīstībā un raksturots dažādu kino žanru hibridizācijas process pēdējo gadu filmās. Uzmanība tiks veltīta arī trim šausmu kino kulta režisoriem: Džordžam Romero, Džonam Kārpenteram un Vesam Kreivenam, īpašu vērību pievēršot režisoru agrīnākajiem darbiem. Cikla ietvaros tiks sniegts ieskats Āzijas kinorežisoru darbos, kuru filmu rimeiki ir plašāk pazīstami nekā oriģināli, noslēgumā tiks aplūkota sirreālisma tradīciju un šausmu kino mijiedarbība.
10. februārī plkst. 19:00
Nams, kurā spokojas
Noslēgta telpa, kurā jaušama svešas eksistences klātbūtne, ir kļuvusi par šausmu kino klišeju vai stereotipu, bet nezināmā klātbūtne var kļūt arī par metaforu, kas izsaka dzīves iracionalitāti. Lekcijā tiks izmantoti fragmenti no filmām – Luisa Alena Nelūgtie / The Uninvited (1944), Pītera Medaka Samainītais / The Changeling (1980) un citām.
17. februārī plkst. 19:00
Neatkarīgais šausmu kino
Vai mūsdienās vispār iespējams runāt par neatkarīgo kino un vēl jo vairāk par šausmu jeb gotiskā kino elementiem tajā? Tas ir problemātisks jautājums, uz kuru palīdzēs atbildēt vairāku autoru darbi – piemēram, Maikla Almareidas filma Nadja / Nadja (1994; šīs filmas režisors īpaši plaši pazīstams ar oriģinālo Hamleta kinoversiju), Džeimsa Vena Uzburšana / The Conjuring (2013), Dženiferas Kentas filma Barbaduks / The Barbadook (2014) un citas.
Ieskats Maikla Almareidas filmā Nadja / Nadja (1994)
Režisors Michael Almereyda
Lomās Elina Löwensohn, Peter Fonda, Nic Ratner, Karl Geary
24. februārī plkst. 19:00
Gulēt nav atļauts
Dzīvie miroņi vai zombiji, vampīri, kas saules gaismā sadeg spožās liesmās, un Fredijs Krīgers, kurš ierodas mūsu sapņos, rada tūlītējas asociācijas ar trim šausmu kino kulta režisoriem – Džordžu Romero, Džonu Kārpenteru un Vesu Kreivenu. Viņu kinovalodas elementiem un stilistikai veltīta šī lekcija, kas ietvers arī jautājumu par baiļu fizioloģiju.
3. martā plkst. 19:00
Āzija arī baidās
Lekcijas temats ir Āzijas režisoru skarbās šausmu filmas, kuru maigākās versijas pie mums visai plaši pazīstamas. Labāk zināmie piemēri ir Voltera Sallesa filma Tumšie ūdeņi / Dark Water (2005) un Gora Verbinska filma Aplis / The Ring (2002), lekcijā runāsim par šo filmu oriģinālversijām. Tāpat tiks demonstrēti fragmenti no citām Āzijas kontinenta režisoru filmām: Kelvina Tonga Istabene / The Maid (2005), Acs / The Eye (2005), Spogulī / In to The Mirror (2003) un citām.
10. martā plkst. 19:00
Sirreālisms un šausmu kino
Kādā avīzes The Guardian rakstā reiz tika izteikts apgalvojums par Bunjuela un Dalī filmas Andalūzijas suns (1929) ietekmi uz šausmu kino estētiku, un lekcijā aplūkosim šīs ietekmes iezīmes plašākā kontekstā. Tiks izmantoti filmu fragmenti – Alehandro Hodorovska El Topo (1970), Vernera Hercoga Pat punduri sākumā bija mazi / Auch Zwerge haben klein angefangen (1970), Žaka Riveta Selīna un Džūlija dodas braucienā ar laivu / Celine and Julie go Boating (1974) un citu filmu piemēri.
Biļešu cena €5.-
Studentiem, uzrādot ISIC karti, studenta apliecību un senioriem, uzrādot apliecību – €3.50
Foto: Publicitātes