Krista Auznieka monoopera pāli valodā atklās “Liepājas Mākslas forumu”



27. septembrī plkst. 19.00 mūsdienu mākslas festivāla “Liepājas Mākslas forums” atklāšanā apmeklētāji tiks aicināti iziet savu apzināšanās ceļu. Koncertzāles “Lielais dzintars” Lielo zāli piepildīs Krista Auznieka monoopera “Apzināšanās”, skanot Evijas Vēberes dziedājumiem senajā budistu valodā un trio “Art-i-Shock” instrumentspēlei, ko apvīs Katrīnas Neiburgas pārpasaulīgās videoprojekcijas.

Monoopera “Apzināšanās” pirmatskaņota 2023. gadā koncertzālē “Cēsis”. Iegūstot augstu kritiķu novērtējumu, tā tika nominēta Lielajai Mūzikas balvai. Atskaņojums Liepājā būs vien otrais visā Latvijā, un tas labi saskan ar “Liepājas Mākslas foruma” desmitgades tēmu “Pēctecība”, kas ietver aicinājumu apstāties, ieklausīties sevī un pasaulē, un padomāt kā tālāk būt.

Monodrāma paver skatu uz viena cilvēka ceļu iekšup. Libreta teksts Krista Auznieka tulkojumā, redakcijā un kopsavilkumā ir balstīts Sattipathāna Sūtrā tulkojumā no pāli valodas, kurā runāja Ziemeļindijā Budas dzīves laikā. Tā ir agrīnā budisma un teravādas rakstu valoda, tuva sanskritam.

“Ar pāli valodu pirmoreiz saskāros desmit dienu klusuma retrītā 2015. gadā ASV austrumkrasta laukos, kādas divas stundas ārpus Bostonas. Šajā retrītā izņemot klusumu pa laikam varēja dzirdēt dziedājumus pāli valodā, kuros ietērpti pasakaini 2500 gadu veci teksti par prāta dabu, tā attiecībām ar matēriju un pētījumiem par to, kas atrodas aiz prāta un matērijas,” par pirmo saskari ar šo valodu stāsta komponists Krists Auznieks.

Ik gadu komponists apmeklē šādus klusuma retrītus un arī 2023. gadā, strādājot pie operas “Apzināšanās” Parīzes Cité rezidencē 10 dienu klusuma pauzē pie Florences viņš rakstformā rūpīgi studējis Sattipathāna Sūtru, kas ir viens no fascinējošakajiem tekstiem par apzināšanās tematu.

“Tiešā tulkojumā Sattipathāna Sūtra nozīmē kaut ko līdzīgu vārdu savienojumam “apzināšanās izveidošana”. Tajā smalki aprakstīts, kā cilvēkam strādāt ar prātu, lai iepazītu tā dziļāko dabu, kā vērot ķermeniskas sajūtas, ne vien tādas, ko uzreiz sajūtam, kā sāpes, bet arī smalkas vibrācijas, kuru sajušanai nepieciešams patiešām spēcīgs prāta fokuss. Tāpat šis teksts runā par morāli un ētiku kā pamatu, lai vispār šādu koncentrācijas pakāpi varētu sasniegt,” stāsta Auznieks.

Šie senie teksti vēstī par to, ka ir tikai viens veids dzīvo būtņu attīrīšanai, skumju un ciešanu pārvarēšanai, lai ietu pa patiesības ceļu: tas ir, četrkāršā apziņas izveidošana – ķermenis, sajūtas, prāts un prāta saturs.

Katru no tiem klausītājs apzinās dedzīgi ar pastāvīgu nepastāvības apziņu, vērojot ķermeni ķermenī, sajūtas sajūtās, prātu prātā un prāta saturu prāta saturā, esot brīvs no vēlmēm un nepatikas pret prāta un matērijas pasauli. Apvienojot mūziku, senos tekstus un neatkārtojamas vizualizācijas, komponists ar šo monooperu vēlas klausītājiem dot iespēju tuvoties šim apzināšanās stāvoklim.

Sattipathāna Sūtra paredz to, ka tas ir vienīgais veids būtņu attīrīšanai, lai pārvarētu bēdas un skumjas, lai izdzēstu ciešanas un sēras un lai dotos patiesības ceļā.

Foto: Publicitātes

 

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2025 Visas tiesības paturētas