Tweet |
|
Latvijas Televīzija Lāčplēša dienā piedāvās īpašu dāvanu visiem skatītājiem – vēsturiskās kara drāmas “Dvēseļu putenis” televīzijas pirmizrādi bez reklāmas pauzēm. Lāčplēša dienas ierastajā programmā pandēmija ir viesusi izmaiņas, tādēļ LTV aicina to atzīmēt droši un gaiši – iededzot svecītes mājās un nepulcējoties.
“Dvēseļu putenis” savu kino pirmizrādi piedzīvoja tieši pirms gada. Vēsturiskā kara drāma pēc strēlnieka Aleksandra Grīna romāna motīviem ved 100 gadus senā pagātnē, un atgādina, ka brīvība bija jāizcīna un jānopelna. Sešpadsmitgadīgais Artūrs dodas strēlniekos un cīnās par brīvību – pat tad, kad neviens nezina, kurā pusē tā meklējama. Artūra un jaundibinātās Latvijas valsts pieaugšana, pašaizliedzīga stāšanās pretī ienaidniekam, īstas mīlestības meklējumi un mācīšanās novērtēt brīvības cenu skatītāju ievelk vēsturiskajā stāstā, un nelaiž vaļā līdz filmas pēdējām sekundēm. Filma LTV1 būs vērojama bez reklāmas pauzēm. Ņemot vērā filmas vecuma cenzu, tā būs skatāma pl. 22.10, bet pirms tam 21.30, skatītāji vēlreiz varēs ieskatīties filmas tapšanas procesā dokumentālajā īsfilmā “Filmas “Dvēseļu putenis” aizkadrā”. Septiņas dienas pēc televīzijas ētera filmu būs iespējams noskatīties sabiedrisko mediju satura atskaņotājā REPLAY.lv.
“Dvēseļu putenis” ieguvis 11 nominācijas nacionālajai kino balvai “Lielais Kristaps” – tostarp kategorijās “Labākā pilnmetrāžas spēlfilma”, “Labākais scenārijs”, “Labākā spēlfilmas režija”, savukārt jaunais Oto Brantevics ir viens no nominantiem kategorijā “Labākais aktierdarbs galvenajā lomā”.
Latvijas Televīzija Lāčplēša dienas atceri sāks 11. novembrī plkst. 9.00 ar dievkalpojumu Doma baznīcā. Tajā svētrunu teiks Nacionālo bruņoto spēku virskapelāns Elmārs Pļaviņš. Latvijas armijas karavīrus un sabiedroto valstu bruņoto spēku karavīrus uzrunās aizsardzības ministrs Artis Pabriks.
Pēcpusdienā, pl. 17.05 būs vērojama Dainu kamermistērija “Es, karā aiziedams…”. Tas ir komponistes Gundegas Šmites un režisora Aleksandra Okonova audiovizuāls jaundarbs, kura pamatā ir muzikāls stāsts par vīrieša un sievietes cilvēciskajiem pārdzīvojumiem, saskaroties ar kara skaudro realitāti. Dzīvais atskaņojums ierakstu studijā tika filmēts ar 17 kamerām. Video veidots dalītā ekrāna tehnikā, radot melnbaltu attēlu kolāžas ar dažādu intensitāti, mūziķiem, instrumentiem un Latvijas dabu. Režisors Aleksandrs Okonovs saka: “Izvēlētā filmēšanas un montāžas metode skatītājam sniegs dzīva koncerta vērojuma iespaidu – viss ekrānā redzamais atbilst precīzi tam, kas attiecīgajā brīdī skan, tādējādi radot vēl spēcīgāku klātbūtnes sajūtu un saikni ar mūziķiem.” Pirms kamermistērijas būs skatāma īpaši šim jaundarbam veltīta Oresta Silabrieža un eksprezidentes Vairas Vīķes-Freibergas saruna par kara vēstījumiem tautasdziesmās, 20. gadsimta karošanas pieredzi un mūslaikiem, varonību un malā stāvēšanu.
Pl. 18.15 un 21.15 būs skatāmi Lāčplēša dienas ziņu speciālizlaidumi, par to, kā šogad Latvijā tiek atzīmēts 11. novembris.
Pl. 18.55 televīzijas pirmizrādi piedzīvos Askolda Saulīša dokumentālā filma “Mans zelts”. Tā tapusi par godu Latvijas bruņoto spēku simtgadei. Meistarīgi izmantojot animāciju, unikālus arhīvu kadrus un fotogrāfijas, kā arī laikabiedru stāstīto, tapis emocionāls vēstījums par latviešu karotspēju, kas caurvijusi citu varu vadītos konfliktus Latvijas vēsturē, palīdzējusi uzvarēt Latvijas Neatkarības karā un starpkaru periodā izveidot spēcīgu Latvijas armiju, kā arī devusi pārliecību nostāties uz barikādēm un atjaunot bruņotos spēkus 1990. gados. Griba aizstāvēt savu zemi ir izšķiroša arī patlaban, turpinot strauji attīstīt NBS kaujas spējas. Filmas scenārija un teksta, ko ierunājis aktieris Andris Keišs, autors ir Dainis Īvāns.
Pl. 19.30 būs vērojams LTV veidots dokumentāls stāsts “Piešķirts par varonību. Pirmais valsts apbalvojums”. Šogad aprit simts gadi, kopš dibināts prestižais Lāčplēša Kara ordenis un piešķirti pirmie apbalvojumi. Lāčplēša Kara ordeņa pasniegšanas ceremonija pirmo reizi notika 1920. gada 11. novembrī, kad Satversmes sapulces priekšsēdētājs Jānis Čakste pasniedza apbalvojumu 288 karavīriem. Dokumentālais stāsts atklās to, kā dzima ordenis, kura medaljonā Lāčplēsis cīnās ar lāci, kāpēc katrā ordenī lācis ir atšķirīgs un kas bija pirmie Lāčplēši, un par ko viņi saņēma valsts lielāko pateicību?
Foto: Publicitātes