Tweet |
|
Septembrī un oktobrī Latvijas filmas rosīgi piedalās kinopasaules norisēs. Aktīvā starptautiskā apritē šobrīd ir gan Latvijas animācija, gan spēlfilmas – Lindas Oltes „Māsas” un Ināras Kolmanes „Mātes piens” –, gan dokumentālais kino no Atmodas laikmeta, bet kinoindustrijas pasākumam Lietuvā izvēlētas jaunu autoru topošās īsfilmas.
Islandē no 28. septembra līdz 8. oktobrim notiek Reikjavīkas festivāls, kur bērnu un jauniešu filmu programmā UngRIFF iekļauta Lindas Oltes filma Māsas (seanss 29. septembrī), bet festivāla kopējā programmu plānā izcelta atsevišķa sadaļa Latvijas animācija – zem šī virsraksta ievietotas divas īsfilmu programmas, katra stundas garumā; tās tiks demonstrētas 4. oktobrī. Klasisko leļļu animāciju bērniem no studijas Animācijas Brigāde reprezentēs sešas filmas – Daces Rīdūzes Zīļuks (2010), Sārtulis (2014), Kraukšķītis (2014) un Zaķu lielā diena (2015), Māra Brinkmaņa Meža sargi (2015) un studijas dibinātāja Arnolda Burova pirmā filma Ki-ke-ri-gū! (1966), ar kuru sākās leļļu kino vēsture Latvijā. Otra Latvijas animācijas programma ir septiņas Vladimira Leščova filmas, no Vectēva medus (2002) līdz jaunākajai filmai Atgriešanās (2021), festivāls organizē arī Vladimira Leščova meistarklasi pēc filmu seansa.
Nākamajā dienā, 29. septembrī, Uzbekistānas galvaspilsētā sākas Taškentas starptautiskais kinofestivāls (TIFFEST), kas sevi pozicionē kā Vidusāzijā lielāko un tradīcijām bagātāko kinofestivālu, tiltu starp Eiropu un Austrumu pasauli. Festivāla programmai atlasītas divas Latvijas spēlfilmas – Lindas Oltes Māsas un Ināras Kolmanes Mātes piens, festivāls ielūdz arī abas režisores.
Nedēļu vēlāk sākas pirmais festivāls ar Latvijas fokusu – 6. oktobrī tiek atklāts animācijas festivāls Animest Bukarestē, Rumānijā, kur šogad Latvija izvēlēta par viesu valsti, un tas nozīmē īpašu statusu festivāla programmā. Skatītājiem tiks demonstrētas divas pasaulē jau ievērotas pilnmetrāžas filmas – Mans mīļākais karš (2020, seanss 10.10.) un Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi (2019, seanss 14.10.) – un trīs īsfilmu programmas – Vladimira Leščova un studijas Atom Art autoranimācija un 14. oktobrī atsevišķs seanss vismazākajiem skatītājiem, kur apkopotas īsfilmas plašā vēsturiskajā spektrā – no Rozes Stiebras Zaķīšu pirtiņas (1979) līdz Māras Liniņas Čuči, čuči (2022). Festivāla īpašie viesi ir režisori Ilze Burkovska-Jakobsena un Edmunds Jansons, producente Sabīne Andersone un Latvijas Animācijas asociācijas vadītāja Anna Zača.
Vācijā 8. oktobrī sākas festivāls DOK Leipzig, kas izrāda gan dokumentālo kino, gan animāciju, īpašu uzmanību jau tradicionāli pievēršot Centrālās un Austrumeiropas autoru darbiem. 25 īsfilmu programmā 5x5 Shorts from the East iekļautas Latvijas animācijas autoru filmas – Edmunda Jansona Kora turneja (2012), Vladimira Leščova Elektriķa diena (2018), Lizetes Upītes Rīgas ceriņi (2019), un Reiņa Pētersona Ursus (2011), arī Lailas Pakalniņas ekstrēmi īsā dokumentālā Īsfilma par dzīvi (2014).
Atsevišķa DOK Leipzig retrospektīva šogad fokusējas uz Austrumeiropas valstu pretošanos padomju režīmam Aukstā kara laikā un 20. gadsimta izskaņā, šai programmai kuratori izvēlējušies arī divas dokumentālās īsfilmas no Latvijas – Lailas Pakalniņas filmu par barikādēm Doms (1990) un Anatolija Pjatkina 1991. gada filmu Mūris, kas vienā bezvārdu esejā apvieno Kremļa sienu, Berlīnes mūri un tā fragmentu, kurš 1991. gadā tika novietots Rīgā pie Brīvības pieminekļa kā „simbols totalitārisma sabrukumam un jaunas ēras sākumam Eiropā”. Šajā programmā ietlpst arī, piemēram, Lietuvas kolēģu Arūna Mateļa un Audrjus Stoņa 1990. gada dokumentālā īsfilma par Baltijas ceļu un igauņu dokumentālista Andresa Sēta filma Pūķa gads / The Year of Dragon (1988).
Lietuvā 10. oktobrī startē Baltic Pitching Forum – kinoindustrijas pasākums, kas palīdz topošajām īsfilmām un to autoriem satikties ar starptautiskās kinovides ekspertiem un profesionāļiem, piedāvā meistarklases, lekcijas un individuālas konsultācijas. Sīvā konkurencē starp 12 Forumam atlasītajiem filmu projektiem iekļuvušas trīs topošās spēles īsfilmas no Latvijas, jaunu autoru darbi – režisores Montas Gāganes un producentes Katrīnas Karples projekts Ainas (studija White Picture), režisores Sandijas Miglavas un producentes Kristiānas Kalniņas projekts Medaljona noslēpums un režisoru Līvas Polkmanes un Martas Šleieres projekts Paldies par jūsu atsauksmi, ko studijā Neonorma producē Emīls Alps. Liela daļa no šo projektu autoriem ir LKA Nacionālās Filmu skolas studenti vai absolventi.
Labāko no atlasītajiem īsfilmu projektiem izvēlēsies Baltijas producentu žūrija, kurā Latviju pārstāv pieredzējušais producents Guntis Trekteris (studija Ego Media).
Foto: Publicitātes