Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina uz lekcijām par Kārli Padegu

Kārļa Padega (1911-1940) simtgades atcerei veltīto izstāžu "Trauslais izaicinājums" un "" norises laikā Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (K. Valdemāra ielā 10a, Rīgā) aicina apmeklēt īpašas lekcijas, kuras skatītājiem piedāvā izglītojoša programma "Padegs un dzīvesstils Rīgā 20. gadsimta 20.-30. gados".

Janvāra mēnesī programmas ietvaros notiks noslēdzošās lekcijas no cikla, kas stāsta par skandalozo mākslinieku Kārli Padegu un citiem ievērojamiem laikmeta pārstāvjiem, spilgtākajām norisēm mākslā, arhitektūrā, interjerā un modē, kā arī izmaiņām sabiedrības domāšanā un dzīves stilā Rīgā un Latvijā starpkaru periodā.

Svētdien, 8.janvārī, plkst. 14.00-15.00 lekcijā "Kad lielgabali runā… Vai mūzas klusē?" mākslas vēsturniece Mag.art. Edvarda Šmite iepazīstinās ar Kārļa Padega darbiem, kas tapuši miera periodā un sniedz pārsteidzošu liecību par to izmisumu un šausmām, ko cilvēkam un cilvēcei nes karš. Taču gan pirms un pēc viņa, gan Padega laikā kara tēma interesējusi arī citus māksliniekus, kuri vizualizējuši citus skatapunktus. Piedāvājam iepazīties ar šo daudzveidīgo mākslas darbu un viedokļu klāstu.

Norises vieta: LNMM Baltā un Mazā zāle.

Mākslas cienītāju iemīļotās "Sarunas muzejā" 8.janvārī plkst. 15.00-17.00 vadīs Mag.art. Iveta Derkusova, kura runās par Kārļa Padega dzīvi un daiļradi. Šīs svētdienas sarunas sākumā apmeklētāji aicināti veltīt pusstundu mākslinieka darbu kolekcijas apskatei Baltajā zālē, kas prasa iedziļināšanos. No plkst. 15.30 izstādes apskati papildinās mākslas zinātnieces Ivetas Derkusovas stāstījums. Šī tikšanās ļaus atklāt Kārļa Padega - kā krīzes laika mākslinieka - mantojuma mūsdienīgumu šodienas pasaulē, kurā īstenību arvien vairāk aizstāj paralēlā virtuālā realitāte. Atkal sastopoties ar labākajiem Padega darbiem - labi zināmajiem, sen neredzētiem vai pat nekad neizstādītiem - katrs varēs sev atbildēt, vai starpkaru Rīgu šokējošā māksla un gados jaunā pilsētnieka sastrēdzinātās sajūtas joprojām spēj pārsteigt, mulsināt un uzrunāt pavisam tieši.

Norises vieta: LNMM Baltā un Mazā zāle.

Piektdien, 13.janvārī, plkst. 18.00-19.00 Dr.hist. Inetas Lipšas lekcijā "Pamostas ieaudzinātā sajūta par tikumīgo un netikumīgo: seksualitāte un publiskā telpa Latvijā 20. gadsimta 20.-30. gados" tiks sniegts vispārējs priekšstats par to, kā notika sabiedriskās vides seksualizēšana 20. gadsimta 20.-30. gados Latvijā. Kas norisinājās tieši sabiedriskajā telpā - pilsētas parkos, ielās, lauku vidē, izklaides iestādēs vai pasākumos? Ko varētu raksturot ar atslēgas vārdiem iepazīšanās, nekaunīga uzvedība, kailums, meitās iešana, romantiskās pašnāvības?

Norises vieta: LNMM Mazā zāle.

Sestdien, 14.janvārī, plkst. 12.00-13.00 ciklu noslēdzošajā lekcijā "Rīgas kafejnīcu un restorānu interjeri 20. gadsimta sākumā un 20.-30. gados; reklāma un dizains" mākslas zinātniece Mag.art. Vita Banga parādīs, kā mainījās Rīgas kafejnīcas. 19. gadsimta otrajā pusē tika likti pamati izklaides vietu iekārtojumam, bet 20. gadsimts atnāca ar daudziem jauninājumiem gan mēbeļu un trauku dizainā, gan reklāmas pasniegumā. Kafejnīcās spēlē izsmalcinātas mūzikas kapelas, iemīļoti kļūst Toneta krēsli, aizrauj kokteiļu klāsts, parādās stiklotas deju grīdas. Laikmets un mode ir ierastie kafejnīcu interjeru līdzgaitnieki, un rīdzinieks kā dzīves baudītājs ir sava veida laika hronists šai izklaides pasaulē.



 

Norises vieta: LNMM Mazā zāle.

Ar Kārļa Padega simtgades atceri Latvijas Nacionālais mākslas muzejs uz trim gadiem atvadīsies no apmeklētāju iemīļotās muzeja ēkas K. Valdemāra ielā 10a, kura piedzīvos pilnīgu rekonstrukciju un restaurāciju, lai no jauna vērtu durvis 2014. gadā, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta.

Avots: nra.lv
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2025 Visas tiesības paturētas