Tweet |
|
Sākot ar 11. martu, interesentiem būs pieejama jauna digitālo resursu vietne www.eMuzejs.lnvm.lv. Apkopojot daļu savu bagātīgo resursu, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs radījis satura un formas ziņā līdz šim Latvijā daudzveidīgāko digitālo materiālu krātuvi par vēsturi no vissenākajiem laikiem līdz pat mūsdienām.
Mediju pārstāvji ir laipni aicināti pieslēgties eMuzeja atklāšanas pasākumam tiešsaistē 11. martā plkst. 15.00 (lūgums pieslēgties nedaudz ātrāk, lai var novērst tehniskus sarežģījumus, ja tādi rodas). Būs iespēja uzklausīt un iztaujāt resursa veidotājus – LNVM speciālistus (dalībnieku vārdus skat. teksta beigu daļā).
Vietnē eMuzejs pieejamas Latvijas Nacionālā vēstures muzeja veidotās virtuālās izstādes, tematiskās galerijas, izstādēm gatavotie interaktīvie resursi, muzeja izdevumi, video un audio ieraksti, izglītojošie materiāli skolām, ģimenēm (ceļveži, krāsojamās lapas) un citi materiāli, no kuriem daudzus iespējams pārlapot, lejuplādēt, dalīties ar tiem sociālajos tīklos.
Resursus iespējams meklēt un atlasīt pēc vēstures periodiem laika līnijā, kā arī izzināt pa tēmām, izmantojot atslēgvārdus jeb birkas. Gatavojot jauno resursu, īpaši domāts par muzeja tradicionālajiem sadarbības partneriem – skolām. Lai atvieglotu skolotāju un skolēnu darbu, resursi grupēti arī pa klašu grupām, mācību priekšmetiem un to apguves standartā paredzētajām tēmām.
Patlaban eMuzejā pieejami 12 interaktīvie resursi, 45 galerijas, 30 virtuālās izstādes, 16 audiostāsti, 6 intervijas un sarunas, 16 videostāsti, 17 izdevumi, 100 LNVM Ziņneša numuri un 39 resursi ģimenēm (ceļveži bērniem, krāsojamās un uzdevumu lapas).
Vietne eMuzejs veidota ar mērķi paplašināt kultūras mantojuma pieejamību, ar to saprotot ne tikai muzeja priekšmetu digitalizāciju, bet arī interpretāciju, skaidrojumu, ko piedāvā muzeja speciālisti. Datubāzes lomu muzejam arī turpmāk pildīs Nacionālais muzeju krājuma kopkatalogs (nmkk.lv), kur LNVM jau ievadījis informāciju par gandrīz 80 000 krājuma priekšmetu. Tomēr tas, kas noderīgs speciālistiem un pētniekiem, ne vienmēr tikpat labi noder izziņai un izklaidei plašākai lietotāju auditorijai bez specifiskām priekšzināšanām. Tādēļ eMuzejs veidots kā uzticams starpnieks starp muzeja krājumu, tā glabātājiem un pētniekiem, un muzeja apmeklētāju vai tā sociālo tīklu sekotāju plašo loku.
eMuzejā pastāvīgu vietu radusi arī 2017. gadā izveidotā sabiedrības iesaistes platforma Gadsimta albums. Tā tapa 68 muzeju kopizstādes “Latvijas gadsimts” ietvaros, aicinot ikvienu pievienot savu ģimenes fotogrāfiju un stāstu par to. Platforma ar vairāk nekā 1100 pievienotajiem attēliem arī pēc izstādes noslēguma tiks saglabāta eMuzejā, kur tai varēs pievienot jaunas vēsturiskas liecības.
eMuzeja saturs tiks pastāvīgi papildināts pēc aktuālo izstāžu noslēguma, jaunām publikācijām muzeja sociālo tīklu kontos, jaunu pētījumu sagatavošanas, pasākumu norises. Kā zināms, daļa muzeja piedāvājuma tiek radīta konkrētai izstādei vai ekspozīcijai, ieguldot tajā gan finanšu, gan pētnieciskos resursus. Taču atsevišķi digitālie elementi no izstādēm var kalpot arī izziņai un izklaidei pēc izstādes beigām. Tieši šādā veidā eMuzejā savu vietu radis interaktīvo ekrānu saturs no izstādēm “Versija – latvieši?”, “Tuvplāni. Kā darbojas LNVM?”, “Latvijas gadsimts” un citām.
Vietne aizvien tiek papildināta un pilnveidota. Tās saturs angļu valodā (katra resursa apraksts) pilnībā būs pieejams no 2021. gada aprīļa.
Foto: Publicitātes