Tweet |
|
18. aprīlī plkst. 17.00 Dzintaru koncertzālē uzstāsies izcilais ‘‘Trio Palladio’’, kura sastāvā spēlē pianists Reinis Zariņš, vijolniece Eva Bindere un čelliste Kristīne Blaumane. Šajā reizē viņiem pievienosies Eiropā aktīvi koncertējošais klarnetists un kaismīgais kamermūziķis Antons Dreslers, kuru ārzemju prese raksturojusi kā ‘‘fascinējoši jūtīgu mūziķi’’ (Corriere della Sera). Izskanēs kamermūzikas šedevrs, Olivjē Mesiāna ‘‘Kvartets laika galam’’. Koncertā būs iespējams klausīties arī kamerorķestri ’’Kijivas solisti’’, kuri Dzintaros atskaņos Valentīna Silvestrova opusu ‘’Klusā mūzika”.
18. aprīlī plkst. 17.00 izskanēs leģendārais un brīnumainais 20. gadsimta kamermūzikas šedevrs, Olivjē Mesiāna ‘‘Kvartets laika galam’’ (Quatuor pour la fin du temps). Reliģiozā mūzikas mistiķa Olivjē Mesiāna savdabīgā skaņu pasaule kalpoja par patvērumu no realitātes šausmām. ‘‘Kvartets laika galam’’ tapis Otrā pasaules kara laikā, komponistam atrodoties ieslodzījumā vācu karagūstekņu nometnē. Apkārt tobrīd valdīja karš un mirstība, bet skaņdarbs vēsta par dzīvi, kas seko pēc pastardienas, pievēršoties tādām tēmām kā Jāņa atklāsmes grāmatā solītajām laika beigām un Jēzus nemirstībai. Opusu caurvij klusa transcendence, eņģeļu gaisma, Jēzus mīlestība un putnu dziesmu atveide.
‘‘Trio Palladio’’ - trīs izcili solisti, visi Lielās mūzikas balvas laureāti, liela mirdzuma zvaigznes, kas spoži spīd katra pati par sevi un kopā veido nopietnu, augsta līmeņa atskaņotājmākslas vienību. Viņu sniegumu raksturo konceptuālas programmas, atklājot arī Latvijā maz zināmu klaviertrio repertuāru, dziļi pārdomātas interpretācijas un īpaša, intuitīva savstarpēja saprašanās, kas jūtama trio saspēlē.
Eva Bindere ir viena no Latvijas spožākajām vijolniecēm – soliste, kamermūziķe un orķestru koncertmeistare. Bijusi ilggadēja kamerorķestra “Kremerata Baltica” pirmā vijole (1997–2012). Viņa sniedz meistarklases Jervi vasaras akadēmijā Pērnavā, Pilas mūzikas festivālā Polijā un Pommersfeldenes pils vasaras kursos.
Kristīne Blaumane ir viena no latviešu izcilākajām čellistēm, kopš 2007. gada viņa ir Londonas filharmoniskā orķestra čellu grupas koncertmeistare. Kameransambļos sadarbojusies ar tādiem pasaulslaveniem mūziķiem kā Gidons Krēmers, Jojo Ma, Jurijs Bašmets, Nikolajs Znaiders un citiem.
Reinis Zariņš ir viens no Latvijas ievērojamākajiem pianistiem, dziļi pārdomātu interpretāciju meistars, solists un kamermūziķis, konceptuālu starpmākslu projektu dalībnieks. Trīs reizes saņēmis Latvijas Lielo mūzikas balvu. Sniedzis koncertus tādās prestižās koncertzālēs kā Amsterdamas “Concertgebouw”, Ņujorkas Kārnegija centra Veila un Steinveja zālēs, Londonas Vigmorzālē, Maskavas Čaikovska zālē.
Klarnetists Antons Dreslers kā solists aktīvi koncertē Eiropā, Amerikā, Izraēlā un Taivānā. Viņš ir kaismīgs kamermūziķis, dibinājis ansambli “Kaleido Ensemble”, uzstājies ar tādiem mūziķiem kā Miša Maiskis, Julians Rahlins, Itamars Golans un citiem labi zināmiem solistiem.
Par 18. aprīļa koncerta koncerta viesiem:
2022. gada sākumā kamerorķestris ’’Kijivas Solisti’’ devās Eiropas koncertturnejā, līdz 24.februārī, atrodoties Itālijā, saņēma ziņu par Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Viss mainījās, karš bija sācies, mājās atgriezties vairs nevarēja. Sadarbojoties ar vadošajām Eiropas koncertorganizācijām, „Kijivas Solistiem“ koncertturneja tika pagarināta uz nenoteiktu laiku. Šobrīd kamerorķestris koncertē Skandināvijā, bet pēc tam dosies sniegt piecus koncertus Lietuvā, trīs koncertus Latvijā: Rīgā, Jūrmalā un Cēsīs, un vairākus koncertus Igaunijā. Dzintaru koncertzālē 18. aprīlī izskanēs Valentīna Silvestrova opuss “Klusā mūzika‘‘
Dzintaru koncertzāles direktors Guntars Ķirsis saka: “Tas ir mazākais, ko mēs spējam šobrīd darīt mūsu ukraiņu kolēģu un viņu ģimeņu labā. Mēs nespējam ar mūzikas skaņām atvairīt Krievijas raķetes un šī bezspēcība sanikno līdz asarām. Bet mēs palīdzēsim, sniedzot drošības sajūtu un visu, kas nepieciešams ikvienam mūziķim, kurš lepojas ar savu valsti, prot izcili darīt savu darbu un mīl mūziku.’’
Ukrainas nacionālais kamerorķestris „Kijivas solisti“ ir izcilā ukraiņu vijolnieka un skolotāja Bogodara Kotoroviča sapņa realizācija. Ne velti orķestra nosaukumā ir minēts vārds „solisti“, jo orķestri veido slaveni Ukrainas mūziķi no kuriem lielākā daļa ir nacionālu un starptautisku konkursu laureāti. Orķestrim ir ļoti svarīgi nest pasaulē mūsdienu ukraiņu komponistu skaņdarbus. Viņu programmās bieži dzirdami Miroslavs Skoriks, Jevgeņijs Stankovičs, Valentīns Silvestrovs un citi ukraiņu komponisti.
"Mēs spēlējam mieram," saka “ Kijivas Solistu” mākslinieciskais vadītājs Anatolijs Vasiļkovskis, "Ir grūti izteikt savas emocijas vārdos. Mūsu ģimenes šobrīd atrodas Ukrainā, un mēs ar tām sazināmies katru dienu. Ar mūsu vecākiem, brāļiem, māsām un citiem radiniekiem. Mūsu darbs šobrīd ir grūts, bet mēs spēlējam. Mūzika mums palīdz šajā situācijā, un mūsu pienākums ir runāt par Ukrainu caur mūziku.”
Savās mājās kamerorķestris ir ieguvis starptautiski atzītu komponistu popularizētāju reputāciju, jo tieši viņu izpildījumā Ukrainā pirmo reizi skanēja Bendžamina Britena „Kara rekviēms“, Džordža Palmera „Dubultkoncerts“ un Erki-Svena Tīra „Koncerts Marimbai“.
Koncertus Dzintaru koncertzālē atbalsta Jūrmalas valstpilsētas pašvaldība.
Foto: Publicitātes