LIZDA rosina pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogu darba samaksu daļēji segt no valsts budžeta



Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) atkārtoti ceļ trauksmi par nevienlīdzību pirmsskolas skolotāju atalgojumā. LIZDA rosinājusi pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogu darba samaksu daļēji segt no valsts budžeta.

Arodbiedrība jau vairākkārt ir akcentējusi nevienlīdzību pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogu darba slodzes noteikšanā un darba samaksas apmērā, salīdzinot ar citu izglītības iestāžu pedagogiem. Pedagogiem, kuri strādā ar bērniem vecumā no 1,5 līdz 4 gadiem, atalgojums tiek nodrošināts no pašvaldību budžeta, taču dažādu pašvaldību finansiālās iespējas ir visai atšķirīgas un šī iemesla dēļ veidojas nevienlīdzība pedagogu atalgojumā. Tas rada risku lielai kadru mainībai un veicina nevienlīdzīga pakalpojuma nodrošināšanu bērniem.

Lai novērstu nevienlīdzību, LIZDA rosina veikt grozījumus Izglītības likumā, nosakot, ka pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogiem darba samaksa vismaz daļēji tiek nodrošināta no valsts budžeta.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) vērsusies pie Saeimas deputātiem, lūdzot iesniegt grozījumus Izglītības likumā, nosakot, ka “pārējo pedagogu, kas īsteno pirmsskolas izglītības programmas pašvaldības izglītības iestādēs, darba samaksa, ja citos likumos nav noteikts citādi, daļēji tiek nodrošināta no valsts budžeta un daļēji no pašvaldības budžeta”.

Pēc LIZDA 2019. gada oktobrī apkopotās informācijas par pirmsskolas pedagogu slodzi un mēneša darba algas likmi, jāsecina, ka aptuveni 80% pašvaldību nodrošina zemāko darba algas likmi par pilnu slodzi, tomēr tikai 40% no visu pašvaldību skaita pirmsskolas pedagogiem ir iespēja strādāt vienu slodzi. Mēneša darba algas likmes pirmsskolas pedagogiem, izvērtējot visas pašvaldības, svārstās no 750 euro mēnesī līdz 1006 euro mēnesī. Nekonkurētspējīgais atalgojums un nevienlīdzīgā darba slodzes piemērošana ir radījusi tendenci pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogu ilgstošām vakancēm un kadru mainībai. Izglītības ministrijas statistika liecina, ka 2019./2020. mācību gadā bija aptuveni 300 pirmsskolas pedagogu likmju/slodžu vakances.

Atgādinām arī, ka 2018. gada jūnijā LIZDA organizētās parakstu vākšanas kampaņas ietvaros, tika savākti 42 549 izglītības un zinātnes nozarē strādājošo, vecāku un citu kampaņas atbalstītāju paraksti par “Speciālās izglītības skolotāju, sporta skolotāju un pirmsskolas skolotāju izdienas pensiju likuma” pieņemšanu un par pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogu darba samaksas pakāpenisku nodrošināšanu no valsts budžeta.

"LIZDA padome jau ir lēmusi – ja nebūs kompromisa risinājumu, tad lemsim par protesta akcijām,” norādīja LIZDA vadītāja Inga Vanaga.

Foto: Ilustratīvs

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas