LNB atklās ķīniešu gleznošanas studijas darbu izstādi “Dzērve izpleš spārnus”



Šī gada 19. oktobrī, plkst. 17.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Baltijas Austrumāzijas pētniecības centra bibliotēkas (AsiaRes) lasītavā (M stāvā) tiks atklāta ķīniešu gleznošanas studijas "Lidojošā ota" (Rīga) darbu izstāde "Dzērve izpleš spārnus". Tā veltīta Latvijas Universitātes centra "Konfūcija institūts" piecu gadu jubilejai un Latvijas Republikas un Ķīnas Tautas Republikas diplomātisko attiecību nodibināšanas 25. gadadienai. Izstāde būs apskatāma līdz 25. novembrim lasītavas darba laikā. Ieeja bez maksas.

Gleznošanas studija "Lidojošā ota" ir vienīgā studija Latvijā, kurā kopš 2010. gada var apgūt ķīniešu tradicionālās glezniecības stilus. Studijas mācību programma ir sertificēta Izglītības un zinātnes ministrijā. Studiju ir izveidojusi un vada diplomēta māksliniece, ilustratore un pedagoģe Jekaterina Beļajeva, kura saņēmusi arī Ķīnas Hunaņas Mākslas un zinātņu universitātes pirmās pakāpes diplomu ķīniešu glezniecībā un kaligrāfijā. Studiju atbalsta Maskavas Ķīniešu glezniecības akadēmijas dibinātāja un mākslinieciskā vadītāja Jūlija Naumova, kura ir ievērojama speciāliste šajā jomā gan Krievijā, gan Ķīnā. "Lidojošās otas" dalībnieku darbi iepriekš ir izstādīti Latvijas Taiczi cjuaņ asociācijā, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļā "Dauderi" un vairākās Rīgas pilsētas bibliotēkās 2012. – 2016. gadā.

Ķīniešu glezniecība ir viena no senākajām tradicionālajām mākslām pasaulē. Tā ievērojami atšķiras no eiropiešiem pierastās attēlošanas mākslas. Ķīniešu gleznas valdzina ne tik daudz ar ārējo skaistumu, cik ar to, kādas īpašas un gandrīz netveramas sajūtas tās izraisa. Tāpēc šajos mākslas darbos var saskatīt ne tikai acīmredzamo, bet arī iekšējo skaistumu, spēku un enerģiju. Guohua ("valsts gleznas") ir ķīniešu tradicionālās glezniecības stils, kam raksturīga augsti attīstīta otas tehnika, ūdenī atšķaidītas tušas krāsu gammas smalkums, līniju plastiskums un izteiksmība, kā arī īpatnējā telpas uzbūve gleznās. Šo stilu veido divi galvenie virzieni – gunbi kā akadēmiskais stils ("cītīgā ota" jeb "tīrais stils") un sjieji stils ("ideju glezniecība" jeb "skiču stils"). Gunbi raksturīgākā īpatnība ir kontūru smalkums un spilgtas krāsas. Gunbi stila darbi ir vissenākie, kas atšķiras ar rūpīgu detaļu izstrādi. Savukārt sjieji stils ir filozofisks, tajā tiek vērtēts simboliskais tēls un gara lidojums. Darbi sjieji stilā tiek gleznoti ātri un ekspresīvi (šķietami pavirši), taču tajos tiek vērtēts, cik katrs otras triepiens ir izjusts, jēgpilns un idejiski dziļš. Ķīniešu kaligrāfija ir viena no senākajām rakstības formām pasaulē, kas attīsta īpašu skaistuma izjūtu. Kaligrāfiju var raksturot kā mākslu, kas dod iespēju izbaudīt gan piesātinātu tušas tecējuma kontūru atveidu, gan vieglu otas pieskārienu papīram, gan rakstu zīmju plūdumu un ritmu.

Mūsdienās Latvijā arvien vairāk pieaug interese par ķīniešu kultūru un mākslu. Ķīniešu kaligrāfija un glezniecība cilvēkus piesaista ar savu spilgto un izsmalcināto stilu. Studija "Lidojošā ota" piedāvā ikvienam apgūt ķīniešu tradicionālās glezniecības dažādus stilus un kaligrāfiju. Nodarbības ir piemērotas visiem interesentiem neatkarīgi no profesionālās nodarbošanās veida – gan ar pieredzi, gan bez pieredzes mākslas jomā.

Ķīniešu gleznošanas izstādi "Dzērve izpleš spārnus" veido 28 darbi ķīniešu kaligrāfijas un tradicionālās glezniecības dažādos stilos, ko ir radījusi studijas "Lidojošā ota" vadītāja Jekaterina Beļajeva, kaligrāfijas pasniedzēja Mērija Džanga un studijas dalībnieces – Marija Černova, Tatjana Russita, Jeļena Petrova, Anna Laine, Ludmila Pižika, Irina Grišina, Larisa Ņikitina, Ludmila Fila, Irina Jefimova, Alise Berģe, Olga Kozinda un Svetlana Korotajeva.

Foto: Publicitātes
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2025 Visas tiesības paturētas