LNMM būs skatāma starptautiska laikmetīgās mediju mākslas izstāde “ZAĻŠ / Atmaskots”



No 2019. gada 6. jūlija līdz 22. septembrim RIXC Mākslas un zinātnes festivāla ietvaros Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā būs skatāma starptautiska laikmetīgās mediju mākslas izstāde “ZAĻŠ / Atmaskots”.

2019. gadā RIXC Mākslas un zinātnes festivāls būs starpdisciplināra platforma diskusijām par vienu no pretrunīgākajām, paradoksālākajām un daudzšķautņainākajām tēmām mūsdienās, tiecoties komplicēti pētīt un parādīt “zaļo” viņpus ierastajiem priekšstatiem. Zaļš tiks analizēts kā krāsa, bioloģiska parādība, materiāls medijs, dzīvesveida simbols, semantiska konstrukcija un ideoloģija.

Zaļā krāsa asociatīvi tiek saistīta ar visu dabisko, tādēļ to bieži izmanto, lai pārmērīgi kompensētu to, ko cilvēce ir zaudējusi. Zaļā ir antropocentriskākā no krāsām, tai piemīt nenoteiktība, ko veido dabiskums un mākslīgums. Vai mums ir kontrole pār “zaļo”? Neskatoties uz savām pozitīvajām nozīmēm, zaļš arvien biežāk tiek fetišizēts un tehnoloģiski romantizēts, tādēļ valda nepieciešamība pēc sistemātiskas biopolitikas, kas kritiski aplūkotu arvien pieaugošās tehnoloģiskās manipulācijas ar dzīvības sistēmām, ekoloģiju un biosfēru kopumā.

RIXC Mākslas un zinātnes festivāla 2019 galvenais notikums būs starptautiskas laikmetīgās mediju mākslas izstādes “ZAĻŠ / Atmaskots” (“UN/GREEN”) atklāšana Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, ko papildinās audiovizuālas un elektroniskās mūzikas performances. Ekspozīcijai projekta kuratori Jenss Hauzers (Jens Hauser, Vācija / Francija), Rasa Šmite un Raitis Šmits (RIXC, Latvija) izvēlējušies 20 Latvijas un ārvalstu mākslinieku darbus.

Izstādē autori veido jaunas attiecības ar dabu un vizuāli “izskaitļo”, cik zaļš ir mežs gada griezumā, rekonstruē 18. gadsimta slaveno “Parīzes zaļo” krāsu, kas tika izmantota glezniecībā un tekstilrūpniecībā, bet kuras sastāvā bija arsēns, kā arī pētī fizikālas parādības, tādas kā pēdējais stars, saulei rietot.

“Vai jūs kādreiz esat vērojuši saulrietu virs jūras? Vai jūs esat skatījušies tik ilgi, kamēr saules diska augšējā mala gandrīz iegrimusi ūdenī un teju pazudīs? Bet vai jūs esat pamanījuši parādību – saules sūtīto pēdējo staru, kas, ja debesis ir bez mākoņiem, izskatās neaprakstāmi skaists. Tas ir zaļš, visbrīnišķīgākais zaļais, tāds zaļais, ko mākslinieks nekad nav uzjaucis savā paletē,” apbrīnojis franču rakstnieks Žils Verns (Jules Gabriel Verne, 1828–1905).

Izstādes koncepciju izstrādājis Parīzē dzīvojošais vācu biomākslas kurators un mediju studiju pētnieks Jenss Hauzers, kura interešu centrā ir mākslas un tehnoloģiju mijiedarbība, bet “zaļais” viņa darbībā ir aktuāls jau vairāku gadu griezumā. Pētniecības projekta “OU\/ERT” ietvaros Jenss Hauzers sistematizē dažādās zinātnes disciplīnās gūtās atziņas, tiecoties attīstīt jaunus veidus, kā runāt par ekoloģijas jautājumiem, alternatīvus pašlaik plaši izplatītai virspusējai “zaļā” izpratnei un valodai. Pēc RIXC festivāla izstādes “ZAĻŠ / Atmaskots” Rīgā kā tematisks turpinājums tiks veidota izstāde “OU\/ERT” Francijā.

Festivāla atklāšanas programmas publisko lekciju programmā 4. jūlijā Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā būs iespēja satikt gan vieskuratoru Jensu Hauzeru, gan izstādes māksliniekus un citus starptautiski atzītus lektorus, tostarp beļģu zinātnieku Luku Stīlsu (Luc Steels) un amerikāņu mākslinieku, profesoru Ādamu Braunu (Adam Brown). 5. jūlijā izstādes atklāšanā Ādams Brauns uzstāsies ar performanci “Ēnas no nāves sienām”, kurā no jauna tiks radīta 18. gadsimtā izgudrota zaļā krāsviela ar arsēna piejaukumu. “Parīzes zaļais” savulaik bija plaši izmantots ne tikai glezniecībā, bet arī tekstila tapešu krāsošanā, tomēr tā toksiskās īpašības sabiedrībā tikušas aktualizētas vien 19. gadsimta beigās. Šī indīgā zaļā pigmenta pielietojums atspoguļo cilvēku vēlmi atgriezt urbānajā dzīvē zaļumu, kas bija zaudēts industriālās revolūcijas iespaidā, izceļot šādu centienu paradoksālās un pretrunīgās iezīmes.

Tāpat festivāla ietvaros Rīgā 5. un 6. jūlijā norisināsies starptautiskā mākslas un zinātnes konference “Open Fields 2019: Zaļš / Atmaskots – Dabiski mākslīgais intelekts”, kuras mērķis ir “atmaskot zaļo”, “ekosistemātiski” no jauna savienot “posthumānos stāvokļus”, atklāt un atšifrēt “dabiski mākslīgo intelektu”. RIXC festivāla konference “Open Fields” ik gadu pulcē vairāk nekā 100 starptautisku dalībnieku – neatkarīgu mākslinieku un akadēmisko pētnieku no 60 universitātēm un 30 pasaules valstīm.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas