Mazajā ģildē skanēs Venēcijas baroka pērles



VSIA “Latvijas Koncerti” aicina izbaudīt itāļu baroka mūzikas dārgumus koncertprogrammā “Venēcijas baroka pērles” 14. jūlija vakarā Mazajā ģildē. Romantiskajā un emocionāli krāsainajā koncertā sabalsosies trīs senās mūzikas lietpratēji – brīnišķīgas balss īpašniece, dziedātāja Elīna Šimkus, traversflautas virtuoze Kristīne Stumbure un šarmantais itālis Mauro Pinčaroli, kura pārziņā būs mūzikas instruments, kuru kopš senatnes dēvē par teorbu. Programmā skanēs Džirolamo Freskobaldi, Frančesko Bartolomeo Konti, Benedeto Marčello, Klaudio Monteverdi, Luidži Rosi, Alesandro Skarlati, Barbaras Stroci un Džuzepes Torelli mūzika.

Kvēli liesmojoša un maigi veldzējoša, nepanesami mokpilna un spārnos ceļoša, arī pazudinoša un iedvesmojoša ir mīlestība, kuru tik krāšņi un patiesi apdzied itāļu renesanses un baroka meistari. Kaismīgā stila aizsācējs Klaudio Monteverdi runā par sirdi plosošas mīlas saldmi, kamēr Džirolamo Freskobaldi ar elegantu vieglumu skaņās glezno vēja brīzes un daiļās meža nimfas, kas stāsta par neaizmirstama skūpsta burvību, bet Alesandro Skarlati aizkustina ar mātišķas mīlestības ieskautu šūpuļdziesmu, savukārt bezgaltalantīgā Venēcijas dziedone un skaņrade Barbara Stroci uzstājīgi mudina Amoru nesnaust un neskopoties ar mīlas bultām! Līdzās smalki vērptajām vokālajām vārsmām Mazo ģildi pieskandinās arī trauksmainus sirdspukstus ilustrējošas instrumentālās epizodes, apgaroti pārdomu mirkļi un līksmes pilnas dejas. Mūžsenās un allaž aktuālās mīlas tematikas tik daudzpusīgās nokrāsas “Senās mūzikas festivālā” izgaismos trīs lieliski sabalsojušies vēsturiski informētas atskaņotājprakses lietpratēji – ar dzirdro soprāna balsi un skatuvisko šarmu apveltītā dziedātāja Elīna Šimkus un traversflautas virtuoze Kristīne Stumbure, kā arī Milānā dzimušais Mauro Pinčaroli, kura pārziņā būs ģitāra ar gari izstiepto kaklu un basa stīgām, ko jau no senatnes dēvē par teorbu. Mauro Pinčaroli klasisko ģitāru sāka apgūt jau ļoti agrā vecumā. Ar izcilību beidza Milānas konservatoriju ģitārās un vēlāk arī lautas klasē. 2012. gadā viņš ieguva mākslas maģistra grādu “Universität für Musik und darstellende Kunst” Grācā, Austrijā. Ieguvis maģistra grādu mūzikas pedagoģijā Malagas Universitātē Spānijā. Kopš 90. gadu beigām Mauro Pinčaroli ir veltījis sevi renesanses un baroka mūzikas atskaņošanas prakses padziļinātai izpētei, īpaši senajiem stīgu instrumentiem. Viņa kontā ir neskaitāmi koncerti dažādās pasaules malās, uzstājoties gan kā solistam, gan orķestru sastāvos. Mauro Pinčaroli ir sniedzis koncertus Itālijā, Austrijā, Vācijā, Zviedrijā, Šveicē, Francijā, Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Norvēģijā un citur. Regulāri sadarbojas ar dažādiem baroka stila ansambļiem un orķestriem.

Koncerti, kas būs dzirdami “Senās mūzikas festivāla” ietvaros:

11. jūlijā Doma baznīcā “Senās mūzikas festivālu” atklās “Vroclavas baroka ansamblis”, kas specializējas vēsturiski informētā atskaņojuma praksē, galveno uzmanību pievēršot mazzināmā un neparastā Centrāleiropas senās mūzikas repertuāra izpētei. Ansambļa rokās atdzimst visdažādākie senās mūzikas paraugi, sākot no kamerdarbiem līdz pat kantātēm un oratorijām, bet ansambļa sirdslieta allaž bijusi poļu renesanses un baroka mantojuma meistardarbi. Ansambļa mūziķu kodolu veido izcili instrumentālisti un dziedātāji no Polijas, Čehijas, Vācijas un Lielbritānijas.

12. jūlijā Rīgas Sv. Pētera baznīcā skanēs “Renesanses un baroka garīgie dziedājumi”. Latvijas Radio koris, diriģents Kaspars Putniņš uzstāsies kopā ar zviedru taustiņu vijoles (niķeļafras) virtuozu Marko Ambrozīni un izcilo klavesīnisti Ievu Salieti. Programmā skanēs skaņdarbi, kurus komponējuši ziemeļvācu baroka lielmeistars Dītrihs Bukstehūde, izslavētais 17. gadsimta vijolmūzikas skaņradis Heinrihs Ignacs fon Bībers un spožais angļu renesanses komponists Viljams Bērds.

13. jūlijā Mazajā ģildē varēs dzirdēt vācu baroka meistara Johana Sebastiāna Baha mūziku, ko izpildīs dziedātāja Ilze Grēvele-Skaraine, flautiste, obojiste Ieva Nīmane, čelliste Māra Botmane un ērģelniece Ilze Reine.

14. jūlijā Rīgas Sv. Pētera baznīcā koncertu sniegs Baltijas valstīs vadošā viduslaiku un renesanses vokālā grupa “Schola Cantorum Riga”, kas specializējusies gregoriskā korāļa autentiskajā dziedāšanā. Koncertā ar improvizācijām piedalīsies arī saksofonists Dāvis Jurka.

15. jūlijā Mežotnes baznīcā koncertprogrmmā “Angļu baroka dziedājumi” uzstāsies dziedātāji Aija Veismane, Ansis Bētiņš un Emīls Gilučs, kā arī klavesīniste Veronika Rinkule. “William Byrd Consort” ir vokālais ansamblis, kas atskaņo pamatā renesanses un baroka laika mūzikas programmas. Ansambļa pamatakmens likts 1990-os gados, kad to dibināja diriģents un kontrtenors Andris Veismanis, veidojot Viljama Bērda un Karlo Džezualdo
koncertprogrammas.

15.jūlijā koncertdienu Rundāles pilī iesāks pasākumi bērniem – dažādas radošās darbnīcas un spāņu tautas pasaku, un spāņu komponistu mūzikas iedvesmots muzikāls uzvedums “Brīnišķā pērle”. Muzikālā pasaka būs pārpilna ar neparastiem notikumiem un spilgtiem tēliem. Lomās iejutīsies solisti – Jolanta Strikaite-Lapiņa, Jānis Strazdiņš, Nauris Indzeris, dejotāji – Egija Abaroviča, Reinis Rešetins, Aija Lejas-Sausa. Koncertā piedalīsies arī Rīgas cirka skolas audzēkņi, apvienības “Džezbaroks” mūziķi un sitaminstrumentālists Mārtiņš Miļevskis.

Savukārt 15.jūlija vakarā Rundāles pils dārzā festivālu noslēgs Antonio Vivaldi vijolkoncertu cikls “Gadalaiki” - viens no populārākajiem akadēmiskās mūzikas opusiem, kas piedzīvojis neskaitāmus ieskaņojumus un interpretācijas visā pasaulē. Koncerta pirmajā daļā dzirdēsim Kristofa Vilibalda Gluka, Andrē Kamprā un Žana Batista Lulli skaņdarbus. Kopā ar Valsts kamerorķestri “Sinfonietta Rīga”, diriģenta Andra Veismaņa vadībā, Vivaldi “Gadalaikus” atskaņos izcilais itāļu vijolnieks Džuzepe Giboni, kuru festivāla ietvaros būs iespēja satikt arī Mazajā Mežotnes pilī 14.jūlijā.

Festivālu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Biļetes „Biļešu paradīze“ kasēs un internetā.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas