Tweet |
|
Šī ir gadskārtējā žanru izstāde, kas parāda rokdarbu – adīšanas un tamborēšanas - meistaru veikumu un to māksliniecisko izaugsmi pēdējos gados.
Izstādītajos darbos būs redzamas dažādas adījumu tehnikas - no senākās - ar vienu adatu, līdz etnogrāfisko cimdu un zeķu kopijām, kā arī mūsdienu risinājumiem dažādās adīšanas un tamborēšanas tehnikās. Izstādē redzamajos cimdos būs saskatāmas katram novadam raksturīgākās iezīmes, kā arī jaunrades elementi, un pašu meistaru veidoti raksti. Vieni no krāsām un rakstiem bagātākajiem cimdiem nāk no Kurzemes, īpaši Rucavas un Alsungas.
Ekspozīciju papildinās pulsa sildītāji (mauči), kas ir adīta cimda valnītis bez plaukstas daļas. 20. gadsimta sākumā pulsa sildītāji sāka izplatīties visā Latvijā, savukārt košākie nāk no Kurzemes puses. Pēdējā laikā šis adījumu veids piedzīvo renesansi, jo pilda ne tikai praktiskas, bet arī dekoratīvas funkcijas.
Izstādē būs redzamas arī adītās un tamborētās segas, dažāda garuma un formas zeķes un kāju sildītāji.
Adīšana ir viena no senākajām apģērba darināšanas tehnikām, kurai bijušas ne tikai praktiskas, bet arī dekoratīvas funkcijas. Tā kā adījumi ir ļoti piemēroti mūsu klimatiskajiem apstākļiem, un to tehnika un materiāli ir samērā vienkārši, adīšana kā tautas lietišķās mākslas nozare arī tagad nav zaudējusi savu nozīmi.
Atklāšana - 9. decembrī plkst. 16.00 rīdzinieku mājā – muzejā “Mencendorfa nams”, Rīgā, Grēcinieku ielā 18.