Tweet |
|
No š.g. 11. novembra Rīgā Mencendorfa namā būs apskatāma starptautiska stikla mākslas izstāde “Interpretācija”, kurā topošo mākslinieku sniegumā tiks atklāta senu stikla mākslas darbu izpēte un tā sasaiste ar mūsdienām caur indivīda prizmu.
Tallinas Mākslas akadēmijas Stikla mākslas nodaļas profesores un vadītājas Māras Sāres (Mare Saare) organizētais starptautiskais mākslas projekts “Interpretācija” (Interpretation) pamatojas tieši šajā – senu stikla mākslas darbu izpētē. Atrodot un izvēloties vienu, sev saistošāko un interesējošo priekšmetu no bagātīgā seno izstrādājumu klāsta, studenti tika aicināti izgatavot darbus, kuros tematiski, tehniski, vizuāli vai kā citādi izvēlētais objekts atbilstoši šodienas estētiskajām kvalitātēm, uztverei un vēstījuma formai reflektētu ar viņiem svarīgas pieredzes apguvi.
Iedvesmas smelšanās no dabā sastopamajām norisēm, formām, krāsām un faktūrām ir tikpat zināma kā laiku pa laikam it kā no jauna atklātie seni amatniecības paņēmieni priekšmetu izstrādē. Vēstures lappusēs ierakstīto stikla izstrādājumu izpēte ir viena no radošajām pieejām, kas garantē neizsmeļamas interpretācijas iespējas.
Daļu no izvēlētajiem vēsturiskā stikla priekšmetiem autori ir redzējuši klātienē gan privātās, gan publiskās kolekcijās. Acīmredzamas ir arī mūsdienām raksturīgās atšķirīgās individuālās pieejas stikla mākslas darbu radīšanas procesā. Tās uzrāda stikla izstrādājuma izpētē akcentētie aspekti – vizuālais tēls, izgatavošanas tehniskie paņēmieni un arī nolūks – atbilstošs noteiktā laika posma sabiedrības kultūras prasībām. Šo nolūku transformējot par vispārīgu ideju, rodas mūsdienās svarīgu tēmu – tehnoloģiskā progresa ietekmes, savstarpējas kultūru sapratnes, ilgas dzīvošanas un citu jautājumu risinājumi, kas manifestējas izgatavotajos stikla objektos. Par iedvesmas vērtu autori akcentē seno priekšmetu izgatavošanas amatnieciskās kvalitātes un to izstrādes laika ietilpību, kas prasa pacietību un mieru.
Būtiska izstādes sastāvdaļa ir dotā iespēja saskatīt sakarības starp iedvesmas avotu un jaunradīto objektu. To nodrošina samērā izsmeļoša vēstures informācija un autora domu gājiena apraksts, kas ļauj savilkt kopā it kā šķietami nesaderīgas interpretācijas un veido ekspozīcijas interesantāko un intelektuāli vērtīgāko daļu.
Izstādē piedalīsies topošie mākslinieki no Igaunijas Mākslas akadēmijas, Latvijas Mākslas akadēmijas, Lietuvas Mākslas akadēmijas, Vroclavas E. Gepperta Mākslas un Dizaina akadēmijas, Bratislavas Mākslas un Dizaina akadēmijas, Ļubljanas Universitātes, Dublinas Nacionālās Mākslas un Dizaina koledžas, Lisabonas Universitātes Vizuālās mākslas fakultātes.
Profesores M. Sāres ieguldījums ne tikai Baltijas, bet arī citu Eiropas valstu jaunās paaudzes radošās un praktiskās pieredzes, kā arī savstarpējas komunikācijas stiprināšanā rezultātus nesīs nākotnē, jo jau tagad skaidri iezīmējas nepieciešamība pēc sadarbības reģionālā mērogā. Tas ir pēctecības nodrošinājuma jautājums.
Izstāde “Interpretācija” būs apskatāma līdz 6. decembrim.
Foto: Publicitātes