No alimentu nemaksātājiem piedzen vairāk

Septembrī no alimentu nemaksātājiem regresa kārtībā tika atgūts visvairāk līdzekļu, salīdzinot ar citiem šā gada mēnešiem – 127,6 tūkstoši latu jeb 16,10 procenti no septembrī izmaksātajiem uzturlīdzekļiem. Piemēram, pērn decembrī šādā veidā tika iekasēti 136,7 tūkstoši latu, kas bija lielākā summa 2010. gadā.

2011. gada janvārī UGF regresa kārtībā atguva 80,2 tūkstošus latu (2010. gada janvārī – tikai 50,2 tūkstošus), bet visos pārējos mēnešos – arvien lielākas summas. Šogad UGF izbeigto lietu skaits, kad parādnieks pats sācis maksāt uzturlīdzekļus, ir lielāks nekā pērn. Septembrī ir izbeigtas 56 lietas, pirms gada septembrī – 32.

Cilvēktiesību aizstāvji Latvijā ir iebilduši, piemēram, pret ierosinājumu alimentu nemaksātājiem neļaut iziet auto tehnisko apskati, nemaz nerunājot par tādām represijām kā aizliegums izbraukt no valsts, kā dažās Latvijai nebūt ne tālās kaimiņvalstīs. Krievijā līdzīgos gadījumos nav iespējams izbraukt, Norvēģijā tiek konfiscēta nemaksātāja pase. Diskusijās ir izskanējuši arī citi liegumi, bet jārēķinās ar cilvēktiesību ekspertu atzinumiem, saka UGF direktors Edgars Līcītis. Viņš piebilst, ka par uzturlīdzekļu nemaksātāju ietekmēšanas līdzekļiem diskusijas joprojām notiek, bet tādu priekšlikumu, ko virzīt izskatīšanai kā reālu normatīvo aktu, nav.

Pašlaik pret uzturlīdzekļu nemaksātājiem netiek vērti nekādi citi jauni piedziņas mehānismi kā vien tie, ar kuriem UGF darbojies līdz šim, – uz ienākumiem un mantu. Tikko UGF saņem informāciju no attiecīgajiem reģistriem, ka parādniekam parādījušies vai nu ienākumi, vai manta, tā pavēsta tiesu izpildītājiem, bet nereti viņu rīcībā šādas ziņas jau ir. Turklāt mantiskais stāvoklis ir mainīgs. Nākamā gada vidū tiks ieviesta jauna sistēma, kas ļaus precīzāk apkopot šo informāciju, sola E. Līcītis.

UGF informācija liecina, ka šogad septembrī no UGF uzturlīdzekļos ir izmaksāti 793 157,36 lati. Tos saņē-ma 17 396 vecāki, kuri audzina kopumā 23 478 bērnus. Fonda administrācijā mēneša beigās bija reģistrēti 23 133 uzturlīdzekļu parādnieki, kuri izvairās no uzturlīdzekļu došanas saviem bērniem.

Alimentu nemaksātāji tiek uzmanīti visu laiku, proti, pārbaudīta informācija par viņu mantisko stāvokli valsts nozīmes reģistros. Šādā veidā bieži vien konstatē gadījumus, ka parādniekam piederošajai mantai nav reģistrēta piedziņas atzīme, kas nozīmē, ka parādnieks, neraugoties uz savām parādsaistībām, var turpināt brīvi rīkoties ar savu mantu, informē UGF. Septembrī, veicot datu pārbaudes par visu parādnieku mantisko stāvokli, fonda administrācijas darbinieki konstatēja, ka 19 parādniekiem pieder nekustamais īpašums, kuram nav reģistrēts apgrūtinājums. Fonda administrācija nosūtīja paziņojumus zvērinātiem tiesu izpildītājiem par piedziņas atzīmes reģistrēšanu uz nekustamajiem īpašumiem, lai parādniekiem nebūtu iespējams ar tiem brīvi rīkoties. Fonda administrācija publiskajos reģistros konstatēja arī 28 gadījumus, kad parādniekam pieder transporta līdzeklis, kuram nav reģistrēts apgrūtinājums, kā arī atklāja, ka 34 parādnieku īpašumā ir reģistrētas uzņēmumu kapitāldaļas, kuras nebija apķīlātas. Šajās lietās ir nosūtīti lūgumi zvērinātiem tiesu izpildītājiem tās apķīlāt.

E. Līcītis uzsver, ka kopš šā gada jūnija ir iespējams vienkāršāk uzsākt tiesvedību pret tiem parādniekiem, kas atrodas ārzemēs. UGF ir zināmi jau 300 parādnieki, kam dzīvesvietas adrese deklarēta ārvalstīs.

Avots: nra.lv

***

UZZIŅAI

• Uzturlīdzekļu garantiju fonds izmaksā uzturlīdzekļus tiem bērniem, kuriem viens no vecākiem nepilda savas saistības pret bērnu un izvairās no uzturlīdzekļu maksāšanas.

• No 2010. gada 1. janvāra valsts uzturlīdzekļus izmaksā šādā apmērā – bērniem no piedzimšanas brīža līdz 7 gadu vecumam 30 latus, bet ne vairāk par tiesas nolēmumā noteikto; bērniem no 7 gadu vecuma līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai – 35 latus, bet ne vairāk par tiesas nolēmumā noteikto.

Avots: UGF

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2025 Visas tiesības paturētas