Tweet |
|
No šodienas, 19. maija, durvis apmeklētājiem ver trīs Latvijas Nacionālais mākslas muzeja (LNMM)struktūrvienības – Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka, Mākslas muzejs Rīgas Birža un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs.
Saskaņā ar valdības stratēģiju nākamajam Covid-19 ierobežošanas posmam no š.g. 13. maija, pēc divu mēnešu pārtraukuma, Latvijas kultūras iestādes pakāpeniski atsāk savu publisko darbību, īstenojot kopīgu informatīvo kampaņu #TiekamiesTagad un nodrošinot Latvijas Kultūras ministrijas rīkojuma jeb t.s. sanitārā protokola izpildi. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sanitārā protokola prasības uztver ļoti nopietni un šobrīd strādā, lai muzeja apmeklētāji un darbinieki justos pasargāti.
Sākot ar 19. maiju Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs veras vaļā pilnā apjomā, piedāvājot iespēju klātienes sarunai ar mākslas darbiem un izstādēm, kas gaida savu skatītāju.
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce: “Jau muzeja būtībā ir iekodēta saglabāšanas un saudzēšanas funkcija. Šai brīdī mēs šo attieksmi vistiešākajā veidā pārnesam arī uz apmeklētājiem. Mēs vēlamies, lai skatītājs justos labi, gaidīts un pasargāts mūsu muzejos. Oriģinālais mākslas darbs ir tā vērtība, kas nepastarpināti uzrunā mūs ar savu domas spēku, izjūtu un emociju visplašāko spektru. Baudīsim to.”
Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā būs aplūkojama Ērika Apaļā personālizstāde “Ģimene” Lielajā zālē -2. stāvā (līdz 31. maijam) un Džemmas Skulmes gleznu izstāde 4. stāva zālēs un Kupola zālē 5. stāvā (līdz 14. jūnijam). Abas ekspozīcijas ir izvirzītas Latvijas Sabiedrisko mediju gada balvas kultūrā “Kilograms kultūras 2020” pavasara balsojumam (www.lsm.lv/kgkulturas/balsojums).
Līdz 16. augustam Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA varēs baudīt Japānas 19. gadsimta krāsaino kokgriezumu jeb ukijo-e izstādi “Kabuki 歌舞伎” no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja grafikas kolekcijas.
Savus pirmos skatītājus beidzot sagaidīs ekscentriskā keramiķu dueta Skuja Braden – latvietes Ingūnas Skujas un amerikānietes Melisas D. Breidenas (Melissa D. Braden) – vērienīga izstāde “Samsāra” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, līdz 27. septembrim aicinot iepazīt vairāk nekā 200 eksperimentālu tēlniecības un glezniecības darbu porcelānā.
Tāpat virtuālajā vidē – muzeja mājas lapā www.lnmm.lv – līdz 31. maijam ir iespēja skatīt antipublisku videomākslas izstādi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma, kurai atlasīti Sarmītes Māliņas un Kristapa Kalna, Kārļa Vītola, Ievas Epneres, Ērika Apaļā, Kriša Salmaņa, Kristapa Epnera, Miķeļa Fišera, Maijas Kurševas, Katrīnas Neiburgas un Kristas Dzudzilo darbi.
Paralēli izstādēm visās LNMM muzeju ēkās no 19. maija apskatei būs pieejamas arī pastāvīgās ekspozīcijas.
Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs pagaidām paliek slēgts. Pēc atvēršanas šeit turpināsies izstāde “Es, Lucija Zamaič, un mani vārdi”. Tai sekos jaunā izstāde “Kaislību varā. Austra Ozoliņa-Krauze – rakstniece, mecenāte, spiedze”.
Jāatgādina, ka no š.g. 24. februāra LNMM izstāžu zāle ARSENĀLS ir slēgta rekonstrukcijai.
Sakarā ar vīrusa Covid-19 izraisīto pandēmiju pasaulē Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ir ieviesis izmaiņas 2020. gada izstāžu grafikā, kuras būs iespējams noteikt tikai pēc ārkārtējās situācijas beigām. Taču jau tagad ir zināms, ka vasarā LNMM galvenajā ēkā tiek plānota latviešu grafikas vecmeistaram Rihardam Zariņam (1869–1939) veltīta izstāde “Ko Latvijas meži šalc”, Romualda Geikina personālizstāde, kā arī Olgas Šilovas, Ances Vilnītes un Nila Jumīša tēlniecības izstāde “Mātes piens”. Iepriekš izsludinātā Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2020 izstāde “Par fotogrāfiskām būtnēm” un Latvijas Laikmetīgās mākslas centra veidotais starptautiskais projekts “Neērtās pagātnes. Saistītās pasaules” notiks rudenī. 2020. gadu noslēgs Latvijas simtgades izstāde “Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstīs” (LNMM) un apjomīga izstāde “Madernieka stils” (DMDM) par godu viena no latviešu lietišķās mākslas un dizaina pamatlicējiem Jūlija Madernieka 150 gadu jubilejai.
Savukārt jau izsludinātie starptautiskie projekti “Pašatklāsme. Omārs Galiani un Lorenco Puļizi” (MMRB), “Hermanis Ničs. Personālizstāde” (DMDM) un “CREO ERGO SUM jeb RADU, TĀTAD ESMU. Baltijas laikmetīgā keramika” (III Latvijas keramikas biennāles ietvaros, DMDM) tiek pārcelti uz 2021. gadu.
Atbilstoši Ministru kabineta 7. maija lēmumam Covid-19 pandēmijas dēļ Latvijā izsludināto ārkārtējo situāciju pagarināt līdz 9. jūnijam, vienlaikus ieviešot būtisku dažādu ierobežojumu un aizliegumu atvieglošanu, Kultūras ministrijas rīkojums Nr. 2.5-1-63 “Par sociālās distancēšanās nodrošināšanu muzejos” nosaka kārtību, kas paredz noteiktu fiziskās distancēšanās un dezinficēšanas normu ievērošanu muzeja apmeklējuma laikā.
Foto: Publicitātes