Tweet |
|
Šonedēļ, 9. un 10. oktobrī, mūzikas namā „Daile” turpināsies nepieradinātās mūzikas un ar to saistītās mākslas festivāls „Skaņu mežs’2015”, kura ietvaros uzstāsies producents Džeimss Holdens (James Holden) ar savu jauno dzīvo priekšnesumu, virtuozais pianists un komponists, Džona Keidža līdzgaitnieks Frederiks Rževskis (Frederic Rzewski), Eiropas brīvās improvizācijas pionieris Pēters Brocmans (Peter Brötzmann), Bruklinas eksperimentālā roka meistari Zs un daudzi citi. Papildus festivāla koncertprogrammai Latvijas Nacionālajā bibliotēkā no 5. līdz 18. oktobrim ir apmeklējama arī mākslinieces Janas Vinderenas jaundarba ekspozīcija – tas tapis Ķemeru Nacionālajā parkā.
Šo divu koncertvakaru garumā „Skaņu mežs” kā allaž piedāvās daudzveidīgu pārskatu pār eksperimentiem mūsdienu mūzikā, publikai piedāvājot gan vecmeistarus, gan vēl nesen uzausušus talantus. Festivālā būs dzirdami drosmīgi izteikumi no visdažādākajiem mūzikas laukiem, sākot ar akadēmisko mūziku un brīvo improvizāciju, beidzot ar tehno un eksperimentālu popmūziku. „Skaņu mežs” ir vērienīgākais nepieradinātajai mūzikai veltītais notikums Baltijas valstīs.
Līdzās augstāk minētajiem mūziķiem festivālā uzstāsies arī „Skaņu meža” līdzdibinātās platformas SHAPE mūziķi, tostarp perkusionists Kristians Volfarts (Christian Wolfarth), kas kāps uz skatuves, bruņojies vien ar četriem „šķīvjiem”, radikāli klusas mūzikas komponists Jākobs Ulmans (Jakob Ullmann), kā arī Ungāru elektroniskais mūziķis ar pseidonīmu Ame Zek, kura skanējums auditorijai varētu atsaukt atmiņā izdevniecības „Editions Mego” klasiskos gadus.
Sadarbībā ar Trumses festivālu „Insomnia” tiks labi pārstāvēta arī Norvēģijas eksperimentālās mūzikas scēna: uzstāsies trokšņu mūziķe Hilde Sofija Tāfjure (Hild Sofie Tafjord), ansamblis Lemur, vokālistes Stīne Janvina Motlande (Stine Janvin Motland) un Susanna, kā arī improvizētājs Pols Nilsens-Lovs (Paal Nilssen-Love), ko medijs The Guardian gada sākumā nodēvējis par vienu no labākajiem bundziniekiem pasaulē. Nilsens-Lovs spēlēs duetā ar britu saksofonistu, Pola Hemlina balvas laureātu Džonu Bučeru (John Butcher).
Visbeidzot, pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos vizuālā mākslinieka un komponista Voldemāra Johansona darbs „Op. 43”, kas tapis sadarbībā ar norvēģu multi-instrumentālistu Frūdi Jerstādu (Frode Gjerstad), savukārt „dzīvajā” to izpildīs laikmetīgās mūzikas interprets Rolfs Ēriks Nīstrēms (Rolf-Erik Nystrom).
Vācu mūziķis Kristofs Hīmans (Christoph Heeman), pazīstams arī kā grupas Current 93 sadarbības partneris, „Skaņu mežā” prezentēs savu tumši eksotisko ambiento mūziku, kas, šķērsojot mūzikas un abstraktas stāstniecības robežas reizēm pārtop par „kino ausij”.
Par festivāla programmas noslēpumaināko viesi droši var dēvēt producentu/-ti ar pseidonīmu Rrose – mūziķa skatuves tēls rosina jautājumus par dzimuma identitāti, savukārt viņa/viņas īstais vārds un iepriekšējo projektu saraksts apzināti tiek turēts noslēpumā no publikas un pasākumu rīkotājiem. Rrose ir pēdējais eksperimentālā tehno projekts, ko pirms slēgšanas izdevis tagad jau leģendārais leibls Sandwell District.
Latvijas Nacionālajā bibliotēkā savukārt no 5. līdz 18. oktobrim bez maksas būs apmeklējama skaņu mākslinieces Janas Vinderenas (Jana Winderen) darba ekspozīcija. Daudzkanālu skaņu instalācija/kompozīcija „Tur, ārā” tapusi īpaši festivāla „Skaņu mežs’2015” programmai, un tā pilnībā veidota no Latvijā ierakstītām skaņām.
Biļetes nopērkamas “Biļešu servisa” kasēs un www.bilesuserviss.lv.
Foto: Publicitātes