Tweet |
|
Šovasar Positivus festivāls atzīmēs savu desmito jubileju un jau izsludinātajai Elijai Gouldingai varam pievienot jaunus vārdus – spēcīgus māksliniekus no Lielbritānijas, Amerikas Savienotajām valstīm un Zviedrijas -, kas 2016.gadā festivālam piešķirs īpašu noskaņu. Uz lielās skatuves kāps Grammy balvai nominētie Wolf Alice, kas jau pamanīti visā pasaulē un kļuvuši par iTunes lietotāju favorītiem, ekspresīvais britu dziedātājs Džons Ņūmens, aizgājušā laikmeta slavinātājs Ričards Houlijs, maģiskais skotu tīrradnis C Duncan, amerikāņu psihedēliskā roka pārstāvji Mercury Rev, orķestrāli krāšņie amerikāņi San Fermin un Zviedrijas jaunā zvaigzne Seinabo Sey. Šis ir tikai pirmais programmas papildinājums un sagaidāmi vēl desmitiem pārsteigumu, tostarp sestdienas un svētdienas galvenie mākslinieki.
Jauneklīgi enerģiskais alternatīvā roka kvartets Wolf Alice (UK) 2015.gadā pasaulē ir patiešām pamanīts. Jau karjeras pirmsākumos viņi saņēma European Festival Awards gada “caursitēju” (Best Breakthrough Artist) titulu, taču šogad viņi var lepoties ar nomināciju prestižajam Grammy 2016 kā labākie rokmūzikas izpildītāji, savukārt britu prominentais mūzikas žurnāls NME viņus nominējis kā 2015.gada labāko britu grupu, labāko “live” grupu, labākās dziesmas autorus, labākā mūzikas video autorus un pat mūziķus ar pašiem labākajiem faniem. Wolf Alice kontā arī nominācija Mercury balvai pagājušogad un atzinība no iTunes, kas viņus atzinuši par 2015.gada labākajiem jaunajiem māksliniekiem. Wolf Alice gadījumā nevar runāt par klasisko rokmūziku, viņu repertuārs ir radies kā mīlestības bērns starp kantrī mūziku un grunge, un tālāk attīstījies, ņemot vērā shoegaze un indie mūžam nenovecojošās vērtības. Trauslums un ekspresīva vitalitāte – Wolf Alice ir rokmūzikas mūsdienīgākā izpausme, ko Positivus festivālā redzēsim uz galvenās skatuves.
Nenoliedzami, britu dziedātāja Džona Ņūmena (John Newman) populārākā dziesma joprojām ir Love Me Again, kas 2013.gada vasarā uzsvieda viņu UK Singles Chart pašā virsotnē, taču viņa dinamiskā un kreatīvā pieeja joprojām saista mūzikas cienītājus visā pasaulē, Lielbritānijā vien viņš ir pārdevis vairāk nekā miljonu ierakstu un šis skaits nepārtraukti aug. Ņūmens muzikāli liek klausītājam uzvilkt ērtākās deju kurpes un nodoties ballītei visas nakts garumā, vienlaikus ļaujot izbaudīt daudzslāņaini piesātinātu mūziku, kur toni nosaka gan gospeļkoru cienīgi dziedājumi, gan džeza orķestra iespēles un klavieru solo.
Mūzika no sirds un dvēseles ir britu mūziķa Ričarda Houlija (Richard Hawley) vizītkarte gadu garumā. Viņa muzikālā biogrāfija ir bijusi gana raiba, tostarp gan spēlējot savulaik kulta grupā Pulp, gan sadarbojoties ar Līsu Mariju Presliju, Arctic Monkeys un citiem pasaulē atzītiem mūziķiem, tomēr vienmēr viņa muzikālā aizrautība ir bijusi pagājušā gadsimta vidus noskaņu mūzika. Klausoties Houlija melanholiski piepildītajās, muzikāli daudzdimensionālajās dziesmās, ir pavisam viegli pēkšņi attapties piecdesmitajos gados, rockabilly ērā, un izjust aizgājušā laikmeta greznību.
Klausoties skota C Duncan trauslajā mūzikā, tā vien gribas aizturēt elpu, lai nepalaistu garām nevienu no bagātīgi izbārstītajām notīm. Viņa debijas albums Architect iznāca 2015.gada vasarā un britu izdevums The Guardian nekavējās to nodēvēt par “vienu no gada gudrākajiem un maģiskākajiem ierakstiem”, tas arī pērn tika nominēts prestižajai Mercury balvai kā gada albums. Tīrs, izsmalcināts dream-pop, smalki izstrādātas skaņu pasāžas, skaņas tīrība un tajā pašā laikā īstas rokmūzikas pieskāriens, C Duncan uzbur vīziju par pasauli, kurā valda tikai skaņa.
Spēlējot ceturto daļu gadsimta, amerikāņi Mercury Rev ir nepiespringti migrējuši starp dažādiem rokmūzikas žanriem, taču vienmēr paturējuši viegli psihedēlisku noskaņu. 2015.gada nogalē izdotais albums The Light In You pārtrauca grupas septiņus gadus ilgušo ierakstu pauzi un nekavējoties saņēma gandrīz tikai pozitīvas kritiķu atsauksmes. Šobrīd Mercury Rev skan nobriedušāk nekā jebkad iepriekš, un atļaujas pilnīgi visu, to skaitā arī balādes himniskās noskaņās, psihedēliskus pieskārienus, moralizēšanu par sliktiem ieradumiem un sajūtas par mīlestību, kas nepāriet gadiem.
Barokālās popmūzikas apoloģēti, amerikāņu grupa San Fermin, kas mūzikas kritiķus nereti šokē ar pārāk piesātināto, sīkām detaļām pārblīvētu skanējumu, tomēr tieši tas ir viņu lielākais trumpis un šarms – un arī izskaidrojums, kāpēc grupā ir astoņi dalībnieki. Klasiskās mūzikas elementi, labākais no pop un rokmūzikas, konceptuāli teksti – San Fermin mūzika tikpat labi varētu būt rakstīta kādai teātra izrādei, kuru uzvedis rokmūzikā totāli iemīlējies režisors.
Seinabo Sey ir viens no Zviedrijas mūzikas scēnas pēdējā laika spožākajiem atklājumiem – viņas jaudīgie ieraksti un spēcīgās uzstāšanās tik lielā mērā saviļņojušas gan klausītājus, gan mūzikas kritiķus, ka jau pats karjeras sākums viņai iezīmējies ar balvu birumu. Viņa ir saņēmusi 2014.gada Zviedrijas Mūzikas izdevēju balvu kā “gada izlaušanās”, 2014.gada Zviedrijas Grammy kā gada debitante, turklāt arī Kingsize Awards kā Soul/ R&B gada māksliniece. Seinabo Say mūzika ir apskaujoša un viņas akadēmiski skolotais vokāls – pārliecinošs.
Positivus festivāls ir lielākais mūzikas un mākslas notikums Baltijā, kas pēdējos gadus pulcē ap 30 tūkstošiem apmeklētāju no visas pasaules, ļaujot klātienē baudīt mūzikas lielāko zvaigžņu koncertus, kā arī piedzīvot īpašo, tikai Positivus festivālam raksturīgo atmosfēru priežu ieskautajā parkā pie Baltijas jūras līča. Positivus festivāla pastāvēšanas laikā tajā ir uzstājušās populārās mūzikas lielākās zvaigznes, to skaitā Robert Plant, Muse, Kraftwerk, Sigur Rós, Ellie Goulding, Manic Street Preachers, James, Moby, Sinéad O’Connor, Prāta Vētra un daudzi citi ievērojami ārzemju un pašmāju mākslinieki. Īpašu gaisotni rada arī cita veida mākslas un kultūras notikumi – filmu seansi, dažādas performances, teātra izrādes, turklāt padomāts ir arī par pašiem mazākajiem festivāla apmeklētājiem, kuri var piedzīvot dažādas atrakcijas bērnu zonā. 2016.gadā Positivus festivāls notiks no 15.līdz 17.jūlijam.
Foto: Publicitātes