Tweet |
|
Pasākumu rīkotājiem šobrīd jādomā par reālu naudas atgriešanu skatītājiem, intervijā LTV raidījumā “Rīta panorāma” sacīja kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA).
Kā zināms, valdība piektdien, 6. novembrī, lēma izsludināt ārkārtējo situāciju visā valsts teritorijā un apstiprināt jaunus Covid-19 izplatības ierobežojumus, tostarp kultūras nozarē. No š.g. 9. novembra līdz 6. decembrim tiek atcelti un aizliegti visi klātienē notiekošie publiskie kultūras pasākumi, tostarp valsts svētku atzīmēšanai organizētie. Darbu, atsakoties no pasākumu organizēšanas, varēs turpināt muzeji, bibliotēkas, kultūras centri un citas kultūrvietas ierobežotā darba laikā – no plkst. 06:00 līdz plkst. 20:00.
Kultūrvietās, t.sk. bibliotēkās, muzejos, arhīvos, izstāžu zālēs un kultūras centros, var notikt tikai individuāli apmeklējumi, izņemot vienas mājsaimniecības locekļus. Nodrošināma apmeklētāju vienvirziena plūsma un prasība, ka telpās vienlaikus atrodas ne vairāk kā 50 % no kopējā iespējamā cilvēku skaita, ko pieļauj apmeklētājiem pieejamā telpu platība un infrastruktūra. Vienam apmeklētājam ir paredzami vismaz 10 m² no publiski pieejamās telpas un apmeklētājiem nodrošināma publiski pieejama informācija par maksimāli pieļaujamo personu skaitu, kas vienlaikus var atrasties konkrētajā kultūrvietā.
Intervijā LTV kultūras ministrs norādīja, ka rīcības modeļiem atsevišķās atbalsta pozīcijās ir jābūt atšķirīgiem no pavasara. Viņaprāt, būtu jādomā par pašnodarbināto personu atbalsta konkursa nolikumu, kas, iespējams, ir par stingru, tādējādi izslēdzot no atbalsta saņēmēju loka cilvēkus, kuriem nav klājies tik grūti, bet nodokļu kontekstā viņu devums valstij un kultūrai ir bijis pat lielāks.
“Mums joprojām darbojas esošie atbalsta mehānismi privātajam sektoram – gan institūciju ilgtspēja, kur var pieteikties privātas kultūras institūcijas, gan pašnodarbināto personu nodarbinātības programma,” sacīja Puntulis.
“Labāk klājies ir tiem, kas ir pratuši un varējuši pielāgoties. Piemēram, mūzikas nozarē ir labāk klājies skaitliski mazākiem kolektīviem vai individuālajiem māksliniekiem. Lieliem kolektīviem koncertdarbība ir bijusi sarežģītāka,” sacīja ministrs.
Viņš atzina, ka rudenī atšķirībā no pavasara būs izmaiņas attiecībā uz pasākumu biļetēm: “Izmaiņas pilnīgi noteikti atšķirībā no pavasara būs attiecībā uz biļetēm. Ja pavasarī varējām daudz runāt par koncertiem, kuri tiek pārcelti vai atcelti, tad šajā brīdī mums vairs nav, kur pārcelt ne koncertus, ne teātra izrādes. Un mums šobrīd jau ir jārunā par reālu naudas atgriešanu skatītājiem,” sacīja Puntulis.
Pēc viņa paustā, kultūras iestāžu vadītāji izturas ar lielu izpratni: “Šajā brīdī, pie tik liela saslimušo skaita, vai mēs, kultūras iestādes, varam simtprocentīgi garantēt, ka nekas nenotiks? Diemžēl to nevaram. Neviens koncerts vai teātra izrāde nevar būt cilvēka dzīvības cenā.”
Foto: Valsts kanceleja