Tweet |
|
Izstāde ir UNESCO LNK veidots informatīvs materiāls, kurā izceltas Latvijas dokumentārā mantojuma vērtības, atgādinot par kolektīvās atmiņas vēsturiskajiem notikumiem, informējot par programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālo un starptautisko reģistru. Gandrīz gadu šī izstāde ceļoja no vienas Latvijas skolas vai bibliotēkas uz citu, un 2011. gada nogalē bija apskatāma arī Latvijas Valsts arhīva logos. Uzsākot 2012. gadu, izstāde ir atceļojusi uz Jūrmalu, Raiņa un Aspazijas pilsētu, kur no 6. līdz 29. janvārim būs apskatāma Aspazijas mājā.
Raiņa un Aspazijas piemiņai šī izstāde ir īpaši izceļama – UNESCO programmā „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā 2009.gadā tika iekļauta nominācija „Raiņa un Aspazijas savstarpējā sarakste (1894.- 1929)”, kas aptver 35 gadus abu dzejnieku radošajā mūžā. Šo saraksti veido 2499 vēstules latviešu, krievu un vācu valodā: 1154 Aspazijas vēstules Rainim un 1345 Raiņa vēstules Aspazijai. Šī divu pasaules mēroga radošu personību sarakste ir neaizstājams un nepārvērtējams avots Latvijas kultūras un vēstures kontekstā un pētnieciskajā perspektīvā.
Aspazijas mājas darbinieki ir pagodināti par iespēju aktualizēt šo mantojumu un apliecināt tā nacionālo nozīmību, tāpēc aicina ikvienu interesentu apmeklēt izstādi, lai iepazītu Latvijas dokumentārā mantojuma vērtības un izzinātu tā nozīmīgumu.
Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas (UNESCO) programma „Pasaules atmiņa” izveidota 1992. gadā ar mērķi saglabāt pasaules dokumentāro mantojumu, paplašināt piekļuvi tam un veicināt tā izziņu visā pasaulē, neatkarīgi no konkrētā dokumenta izcelsmes vietas. Tās ietvaros 1995. gadā tika nodibināts starptautisks reģistrs, kur Latviju pārstāv 2001. gadā iekļautā nominācija „Dainu skapis” un 2009. gadā – Baltijas valstu kopīgi nominētais dokumentārā mantojuma kopums „Baltijas ceļš – cilvēku ķēde trīs valstu vienotiem centieniem pēc brīvības”.
„Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālais reģistrs tika izveidots 2009. gadā, un tajā tika iekļautas četras nominācijas: „Eduarda Krauca fotonegatīvu uz stikla pamatnes kolekcija – Ķeguma spēkstacijas celtniecības gaita 1936.-1940.”, „Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss”, „Raiņa un Aspazijas sarakste 1894.–1929.” un „Latvijas Centrālās Padomes Memorands. Rīga, 1944. gada 17. marts”.
Avots: nra.lv