Sākas Sākas Baltijas jūras dokumentālo filmu forums



Šodien, 5. septembrī, sākas Nacionālā kino centra rīkotais 26. Baltijas jūras dokumentālais filmu forums (Baltic Sea Docs). Tā industrijas dalībnieki piedalīsies apmācībās un filmu projektu tirgū, bet skatītājiem būs pieejama dokumentālo filmu programma. Rīgā filmas demonstrēs kinoteātrī “K. Suns”, divas filmas no daudzveidīgās programmas - “Hamleta sindroms” un “Jaunais Platons” - izrādīs arī Jēkabpilī, Rēzeknē, Smiltenē un Talsos.

Projekta vadītāja Zane Balčus: “Forums šogad atgriežas klātienes formātā - filmas atkal izrādīsim kinozālēs, un Rīgā ieradīsies kino nozares profesionāļi no tuvākām un tālākām valstīm. Forumā atainosies šī brīža aktuālā ģeopolitiskā situācija: vairākas filmas, diskusijas, kā arī atlasītie projekti reflektē par Ukrainas notikumiem."

Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma kino programmu kinoteātrī “K. Suns” atklās 5. septembrī plkst. 18:30 ar Ihora Ivanko filmu par savu ģimeni un vectēvu, leģendārās Odesas kinostudijas operatoru un seriāla “Tikšanās vietu mainīt nedrīkst” (1979) iemūžinātāju Leonīdu Burlaku, kura ikdiena nu paiet Alcheimera slimības gūstā. Pēc seansa notiks saruna ar filmas režisoru. Foruma pirmajā dienā demonstrēs arī filmu “Jaunais Platons”, kas atspoguļo kādas Belfāstas zēnu skolas direktora-ideālista paveikto. Proti, viņš uzskata, ka jau no mazām dienām jāapgūst klasiskā filozofija, un saskaņā ar Platona un citu domātāju idejām viņš māca šķetināt vēl joprojām nemiernieku uzbrukumu apdraudētās Ziemeļīrijas galvaspilsētas iedzīvotāju atvasēm ikdienas strīdus.

Katru gadu no foruma programmas tiek izvēlēta viena filma, pēc kuras norisinās diskusija. Šogad tā būs filma “Krimas dārgumi” - trilleris, kas seko izstādes “Krima - zelts un noslēpumi Melnajā jūrā” liktenim pēc tam, kad 2014. gadā Krimu agresīvi pievienoja Krievijai. Diskusija notiks 6. septembrī pēc filmas seansa un tās galvenā tēma būs kultūras mantojuma nozare krīzes apstākļos. Sarunā piedalīsies Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva direktore Dace Bušante, Kultūras ministrijas valsts sekretāres vietnieks kultūrpolitikas jautājumos Uldis Zariņš, Rundāles pils muzeja direktore Laura Lūse un Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja direktors Kaspars Vanags. Diskusiju vadīs žurnāliste, rakstniece un kino režisore, filmas “Mērijas ceļojums” autore Kristīne Želve.

Programmā iekļauta arī armēņu kinoklasiķa Artavazda Pelešjana ilgus gadus tapusī un no internetā atrastiem amatiervideo samontētā filma-eposs “Daba”, kuras galvenie varoņi ir dabas stihijas: zemestrīces, vulkāni, plūdi un vētras, kas kārtējo reizi uzsver dabas vareno un destruktīvo spēku. Šogad Rīgā filmu programmā piedalīsies arī vairāku filmu autori. Viens no šādiem īpašiem seansiem būs 7. septembrī plkst. 20:30 “Hamleta sindroms”, kad pēc seansa notiks saruna ar poļu izcelsmes režisoru Pjotru Rosolovski. Filmas centrā ir vairāki varoņi, kuri bijuši līdzdalīgi 2014. gada notikumos Ukrainā un pēc pieredzes zina, ka Hamleta sacītajam “būt vai nebūt” kara apstākļos ir pavisam cita nozīme.

Tāpat sarunā pēc filmas seansiem piedalīsies zviedru filmas “Dzīvot no sirds” producente Marina Evelina-Krakana (abos filmas seansos 8. un 9. septembrī). Filma stāsta par senioru māju Stokholmas pievārtē, kura ikdienas rutīna ir kā ar roku atņemta, kad tur sāk strādāt enerģiskā Monika. Abos savas filmas seansos piedalīsies arī filmas “Kur palikuši zirgi” režisors Stefans Pavlovičs. Šajā darbā savijas režisora, viņa ģimenes un kāda Bosnijas kara veterāna- vientuļnieka stāsti.

Septiņus gadus tapušo Oļas Žurbas filmu “Ārpusē” izrādīs nedēļas nogalē. Filmas galvenais varonis ir Roma, kurš 2014. gadā bija vien 13 gadus vecs, viņa mātei atņēma vecāku tiesības un tikai Maidanā viņš beidzot sajutās kādam vajadzīgs.

Biļešu cenas uz seansiem kinoteātrī “K. Suns” ir 4,50 eiro, un tās var iegādāties kinoteātra kasē vai bezrindas.lv, savukārt skolēni, studenti un kino nozares profesionāļi filmas var noskatīties bez maksas, uzrādot derīgas apliecības un iepriekš izņemot brīvbiļetes (kinoteātra kasē vai ej.uz/BSD2022). Filmas demonstrēs oriģinālvalodā ar subtitriem latviešu un angļu valodās.

Visa filmu programma tiks demonstrēta Rīgā kinoteātrī “K.Suns” nedēļas garumā no 5.-11. septembrim, savukārt divas no filmām - “Hamleta sindroms” un “Jaunais Platons” - arī ārpus Rīgas: Rēzeknē (Latgales vēstniecībā “Gors” 6. un 9. septembrī), Jēkabpilī (Jēkabpils Tautas namā 7. un 9. septembrī), Smiltenē (Smiltenes Kultūras centra kinozālē 7. un 8. septembrī), Talsos (kinoteātrī “Auseklis” 8. un 9. septembrī). Jēkabpilī un Talsos ieeja uz filmām - 3 eiro, Rēzeknē un Smiltenē - bez maksas; skolēniem, studentiem, pensionāriem un kino nozares profesionāļiem ieeja uz Baltijas jūras dokumentālā filmu foruma seansiem, uzrādot apliecību un filmu izrādīšanas vietās laicīgi izņemot ielūgumus, - bez maksas.

Paralēli filmu programmai Baltijas jūras dokumentālo filmu forumā piedalās aptuveni 100 kino profesionāļu: filmu režisori un producenti, filmu izplatītāji, starptautisku TV kanālu un kino fondu pārstāvji, kā arī filmu veidošanas konsultanti. Forumam tiek pieteikti filmu projekti, kuru veidotāji pārstāv vai arī kuru tematika ataino Baltijas jūras reģiona, Kaukāza un Austrumeiropas valstis (šogad - saistībā ar karu Ukrainā - tika noteikti ierobežojumi).

Šogad Baltijas jūras dokumentālo filmu forumam bija iesniegti 87 projekti, no kuriem ekspertu komisija izvēlējās 18. Tie top filmu studijās Gruzijā, Igaunijā, Lietuvā, Polijā, Somijā, Ukrainā un Vācijā, Čehijā, Lielbritānijā un četri projekti saistīti ar Latvijas vārdu: “Frankenšteins 2.0” (režisors Dāvis Sīmanis), “Kā salabot sevi” (režisors - Armands Začs) un “Testaments” (režisors - Jānis Ābele), un kā kopproducents (studija “VFS Films”) projektam ar darba nosaukumu “The Blessed Ones”. Savukārt trīs iepriekšējos gados prezentētus projektus varēs noskatīties jau kā gatavas filmas, un tās ir “Trauslā atmiņa”, “Ārpusē” un “Dzīvot no sirds”.

Vairāki no projektiem varēs saņemt balvas: naudas balvu no televīzijas “Current Time TV”, kompānijas “BB Post House” balvu-iespēju izmantot pēcapstrādes pakalpojumus, kā arī foruma balvu, kas būs uzaicinājums viena filmas projekta režisoram un vienam producentam ar savu nākamo projektu piedalīties Baltijas jūras dokumentālo filmu forumā. Balvu ieguvēji tiks noskaidroti 9. septembrī.

Ar kino programmu, seansu plānu un visiem projektiem var iepazīties foruma mājaslapā dokforums.gov.lv/lv.

Baltijas jūras dokumentālo filmu forums ir dibināts 1997. gadā Dānijā, un šogad tas norisināsies 26. reizi. Jau 18 gadus foruma mājvieta ir Rīga, kur to rīko Nacionālais kino centrs. Forumu rīko Nacionālais Kino centrs un atbalsta Kultūras ministrija, kā arī Valsts Kultūrkapitāla fonds, ļaujot tam turpināt būt par vadošo starptautisko dokumentālā kino industrijas pasākumu reģionā.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2025 Visas tiesības paturētas