Senās mūzikas festivālā skanēs skaistākās baroka operu ārijas



VSIA “Latvijas Koncertu” organizētajā Senās mūzikas festivālā 1. jūlijā Mazajā ģildē skanēs skaistākās baroka operu ārijas dzidrā soprāna Elīnas Šimkus, baroka orķestra “Collegium Musicum Riga” un diriģenta Māra Kupča izpildījumā. Programmā Johana Kristiāna Baha un Johana Ādolfa Hases skaņdarbi. Koncerta sākums pl. 20.00.

Elīna Šimkus: “Varu droši apgalvot, ka šajā koncertā atskaņotās Hases un Kristiāna Baha operu ārijas Latvijā tiks atskaņotas pirmo reizi, jo atrast notis, pat komponistu orģinālrokrakstos, nebija vienkārši.”

Kā Johans Ādolfs Hasse, tā arī viņa skolotāja Johana Sebastiana Baha jaunākais dēls Johans Kristiāns Bahs, kas, savukārt būtisku lomu spēlējis cita ģēnija – Volfganga Amadeja Mocarta – izglītības ceļā, dzimuši Vācijā, taču radošo plaukumu un slavas virsotnes baudījuši citās zemēs. Hasse dzīvojis Neapolē, Drēzdenē, Vīnē un Venēcijā, bijis tuvos draugos ar slaveno libretistu Metastazio un precējies ar tālaika slavenāko soprānu Bardolīni. Hasse strādājis arī kopā ar leģendāro Farinelli un iemantojis milzu slavu kā viens no ietekmīgākajiem un ražīgākajiem opera seria komponistiem, kam labpaticis radoši balansēt starp operas žanra kaislībām un apgarotiem garīgās mūzikas darbiem. Arī viņa laikabiedrs, tā dēvētais “Londonas Bahs”, pirms nobāzējies Anglijā, ilgus gadus aizvadījis Itālijā, Boloņā. Un kaut arī biežāk Johana Kristiāna Baha vārdu dzirdam saistībā ar instrumentālo mūziku un īpaši koncertžanra darbiem, uzmanības vērti ir arī viņa operžanra paraugi, kas savulaik izpelnījušies stāvovācijas ne vienā vien opernamā.

Baroka orķestris “Collegium Musicum Riga” dibināts 1990. gadā, tā skanīgo nosaukumu aizgūstot no kāda 17. gadsimtā Rīgā pastāvējuša orķestra. Kā toreiz, tā tagad “Collegium Musicum Riga” mūziķus vieno mīlestība pret baroka mūziku. Tās noslēpumu un skaistuma atklāsmē vieds un neatsverams palīgs ir arī kolektīva mākslinieciskais vadītājs – mērķtiecīgais senās mūzikas, arī baroka un klasicisma repertuāra smalkumu pētnieks Māris Kupčs. Šī repertuāra smalkumus lieliski pārzina arī ar dzirdro soprāna balsi un šarmanto skatuves tēlu apveltītā Elīna Šimkus.

Elīna Šimkus ieguvusi bakalaura grādu operdziedāšanā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā un maģistra grādu vokālajā mākslā Norvēģijas Mūzikas akadēmijā. Elīna ir laureāte VII Klaudijas Taevas starptautiskajā dziedāšanas konkursā jaunajiem operdziedātājiem. Piealījusies Frīdemana Roliha, Elizabetes Nortbergas-Šulcas, Barbaras Dobretsbergeras un Rodžera Viņjona meistarklasēs.

Iestudējusi tādas operas lomas kā Violeta (Verdi “Traviata”), Mikaēla (Bizē “Karmena”), Atalanta (Hendeļa “Kserkss”), Damona (Hendeļa “Akīds un Galatejs”), Liza (Bellīni “Mēnessērdzīgā”), Marfa (Rimska-Korsakova “Cara līgava”), Karalīna (Čimarozas “Slepenās laulības”), Aminta (Mocarta “Gans karalis”). Kā viessoliste uzstājusies Francijas, Igaunijas, Lietuvas un Polijas opernamos.

Senās mūzikas festivāls notiek no 30. jūnija līdz 3. jūlijam Rīgā un Rundālē.

Senās mūzikas festivāla koncertos apmeklētājiem būs jāuzrāda sadarbspējīgs vakcinācijas vai Covid -19 izslimošanas sertifikāts, kā arī personu apliecinošs dokuments.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2025 Visas tiesības paturētas