“Senās mūzikas festivālu” atklās “Vroclavas baroka ansamblis”



VSIA “Latvijas Koncerti” aicina uz “Senās mūzikas festivāla” atklāšanas koncertu šī gada 11. jūlijā Doma baznīcā, kur uzstāsies “Vroclavas baroka ansamblis”. Izsmalcinātu mākslinieku rokās atdzims visdažādākie senās mūzikas paraugi, sākot no kamerdarbiem līdz pat kantātēm un oratorijām, bet ansambļa sirdslieta allaž bijusi poļu renesanses un baroka mantojuma meistardarbi. Ansambļa mūziķu kodolu veido izcili instrumentālisti un dziedātāji no Polijas, Čehijas, Vācijas un Lielbritānijas.

Vitolda Lutoslavska Nacionālā mūzikas foruma rezidenti “Vroclavas baroka ansamblis” specializējas vēsturiski informētā atskaņojuma praksē, galveno uzmanību pievēršot mazzināmā un neparastā Centrāleiropas senās mūzikas repertuāra izpētei.

“Vroclavas baroka ansambli” 2012. gadā dibināja diriģents un ansambļa mākslinieciskais vadītājs Andžejs Kosendiaks. Tā mūziķu kodolu veido izcili instrumentālisti un dziedātāji no Polijas, Čehijas, Vācijas un Lielbritānijas. Ansamblis var lepoties ar plašu ierakstu klāstu, kurā iekļauta baroka repertuāram veltīta albumu sērija ar poļu komponistu Gregora Gervazija Gorčicki, Bartlomeja Penkela, Marcina Melčevska, Staņislava Silvestra Šarzinska, Mikolaja Zeleņska un Marcina Žebrovska mūziku.

Ansambļa pirmais ierakstu albums ar Gregora Gervazija Gorčicki skaņdarbiem 2013. gadā tika apbalvots ar Vroclavas mūzikas balvu, savukārt turpmākie mūziķu studijas ieraksti nominēti prestižajai Polijas “Fryderyk” mūzikas balvai. 2019. gadā albums “Mielczewski II” un 2021. gadā albums ar Mikolaja Zeleņska mūziku ieguva “Fryderyk” balvu kategorijā “Gada senās mūzikas albums”. 2015. gadā ansamblis sadarbībā ar Lutoslavska Nacionālā mūzikas foruma zēnu kori Andžeja Kosendika vadībā izdeva albumu “The Salzburg Marian Mass”, kurā ieskaņota Volfganga Amadeja Mocarta garīgā mūzika.

Ansamblis ir piedalījies lielākajos starptautiskos senās mūzikas festivālos, tostarp Vroclavas “Wratislavia Cantans”, Ohridas vasaras festviālā Maķedonijā, Emīlijas-Romanjas festivālā Itālijā, Ūzedomas mūzikas festivālā Vācijā un Ļubļanas mūzikas festivālā Slovēnijā.

Koncerti, kas būs dzirdami “Senās mūzikas festivāla” ietvaros:

12. jūlijā Rīgas Sv. Pētera baznīcā skanēs “Renesanses un baroka garīgie dziedājumi”. Latvijas Radio koris, diriģents Kaspars Putniņš uzstāsies kopā ar zviedru taustiņu vijoles (niķeļafras) virtuozu Marko Ambrozīni un izcilo klavesīnisti Ievu Salieti. Programmā skanēs skaņdarbi, kurus komponējuši ziemeļvācu baroka lielmeistars Dītrihs Bukstehūde, izslavētais 17. gadsimta vijolmūzikas skaņradis Heinrihs Ignacs fon Bībers un spožais angļu renesanses komponists Viljams Bērds.

13. jūlijā Mazajā ģildē varēs dzirdēt vācu baroka meistara Johana Sebastiāna Baha mūziku, ko izpildīs dziedātāja Ilze Grēvele-Skaraine, flautiste, obojiste Ieva Nīmane, čelliste Māra Botmane un ērģelniece Ilze Reine.

14. jūlijā Mazajā ģildē koncertprogrammā “Venēcijas baroka pērles” uzstāsies dziedātāja Elīna Šimkus, Kristīne Stumbure (baroka flautas) un Mauro Pinciaroli (teorba). Programmā skanēs Džirolamo Freskobaldi, Frančesko Bartolomeo Konti, Benedeto Marčello, Klaudio Monteverdi, Luidži Rosi, Alesandro Skarlati, Barbaras Stroci un Džuzepes Torelli mūzika.

14. jūlijā Rīgas Sv. Pētera baznīcā koncertu sniegs Baltijas valstīs vadošā viduslaiku un renesanses vokālā grupa “Schola Cantorum Riga”, kas specializējusies gregoriskā korāļa autentiskajā dziedāšanā. Koncertā ar improvizācijām piedalīsies arī saksofonists Dāvis Jurka.

15. jūlijā Mežotnes baznīcā koncertprogrmmā “Angļu baroka dziedājumi” uzstāsies dziedātāji Aija Veismane, Ansis Bētiņš un Emīls Gilučs, kā arī klavesīniste Veronika Rinkule. “William Byrd Consort” ir vokālais ansamblis, kas atskaņo pamatā renesanses un baroka laika mūzikas programmas. Ansambļa pamatakmens likts 1990-os gados, kad to dibināja diriģents un kontrtenors Andris Veismanis, veidojot Viljama Bērda un Karlo Džezualdo
koncertprogrammas.

15.jūlijā koncertdienu Rundāles pilī iesāks pasākumi bērniem – dažādas radošās darbnīcas un spāņu tautas pasaku, un spāņu komponistu mūzikas iedvesmots muzikāls uzvedums “Brīnišķā pērle”. Muzikālā pasaka būs pārpilna ar neparastiem notikumiem un spilgtiem tēliem. Lomās iejutīsies solisti – Jolanta Strikaite-Lapiņa, Jānis Strazdiņš, Nauris Indzeris, dejotāji – Egija Abaroviča, Reinis Rešetins, Aija Lejas-Sausa. Koncertā piedalīsies arī Rīgas cirka skolas audzēkņi, apvienības “Džezbaroks” mūziķi un sitaminstrumentālists Mārtiņš Miļevskis.

Savukārt 15.jūlija vakarā Rundāles pils dārzā festivālu noslēgs Antonio Vivaldi vijolkoncertu cikls “Gadalaiki” - viens no populārākajiem akadēmiskās mūzikas opusiem, kas piedzīvojis neskaitāmus ieskaņojumus un interpretācijas visā pasaulē. Koncerta pirmajā daļā dzirdēsim Kristofa Vilibalda Gluka, Andrē Kamprā un Žana Batista Lulli skaņdarbus. Kopā ar Valsts kamerorķestri “Sinfonietta Rīga”, diriģenta Andra Veismaņa vadībā, Vivaldi “Gadalaikus” atskaņos izcilais itāļu vijolnieks Džuzepe Giboni, kuru festivāla ietvaros būs iespēja satikt arī Mazajā Mežotnes pilī 14.jūlijā.

Festivālu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Biļetes „Biļešu paradīze“ kasēs un internetā.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2025 Visas tiesības paturētas