Skaņu Mežā’2016 – eksperimentālā hip-hopa mākslinieks Zebra Katz



Nepieradinātās mūzikas festivāla „Skaņu mežs’2016” ietvaros 15. oktobrī mūzikas namā „Daile” uzstāsies modes pasaulē iesvētītais eksperimentālā hip-hopa mākslinieks Zebra Katz, kas 2012. gadā ieguva popularitāti ar skaņdarbu „Ima Read” – togad pēc dizainera Rika Ouensa skates tā kļuva par Parīzes Modes nedēļas atpazīstamāko dziesmu. Mākslinieks tiek pieskaitīs pie Ņujorkas queer hip-hop kustības.

Oudžejs Morgans (Ojay Morgan) jeb Zebra Katz ir alternatīvā hip-hopa mūziķis, ko žurnālisti pieskaita pie tā saucamās Ņujorkas queer rap kustības, kas uzausa šīs desmitgades sākumā – bariņa atklāti homoseksuālu reperu (tostarp arī Le1f un Mykki Blanco), kas muzikāli ietekmējušies no advancētas elektroniskās mūzikas un tekstos tiecas stāties pretī hip-hopa laukā valdošajai homofobijai, seksismam un konservatīvai mačo kultūrai. Pats Morgans gan uzskata, ka tā ir nevis īsta muzikāla kustība, bet gan žurnālistu izdomājums, kas izmanto citkārt atšķirīgu mūziķu estētiskās preferences, dzīvesvietu un seksuālo orientāciju par kopsaucēju.

Taču ne sociālais konteksts ir tas, kas padara Zebra Katz par ievērojamu mūziķi – tas drīzāk ir viņa ierakstu savdabīgais skanējums, kas izpaužas gan bītos, gan tekstos. Pirmkārt, žanrā, kas neapstrīdami fokusēts uz lirikām un valodas ritmiku, Zebra Katz atļaujas eksperimentēt ar izaicinoši skopiem tekstiem, kas izmanto atkārtošanos, hip-hopa valodas klišejas un atskaņu trūkumu, visbiežāk rezultējot konfrontējošā un stilizēti laiskā, taču no satura viedokļa abstraktā vēstījumā. Papildus tam Zebra Katz reizēm pielieto arī smagnēju balss apstrādi, kas ļauj viņa rečitatīvam dziesmas laikā palēnām kļūt par daļu no mūzikas, nevis tās priekšplānu. Otrkārt, tādi ieraksti kā dziesma ‘’Ima Read’’ vai pagājušogad izdotais minialbums “Nu Renegade” izsklausās pēc patiesi eksperimentāla hip-hopa, kura bīti vairāk ietekmējušies no elektroniskās mūzikas avangarda vai savdabīgām ritmiskās mūzikas formām nekā bītmeikeru tradīcijas. Citiem vārdiem sakot, klausoties Zebra Katz, asociācijas ar Autechre vai industriālo mūziku jums var rasties biežāk nekā ar tādiem repa mūzikas producentiem kā DJ Premiere vai RZA.

Jāatzīmē arī konteksts, kurā aizsākās mūziķa karjera. Morgans studēja performanču mākslu Jūdžina Lenga Koledžā Ņujorkā un eksperimentēja ar muzikālo pavadījumu savai debijas performancei “Moor Contradictions” un sagadījās, ka viņa tiktāl lielākais hits – jau minētais skaņdarbs “Ima Read” – ir arī pati pirmā dziesma, ko Morgans radīja ar pseidonīmu Zebra Katz. Dziesma ieguva pasaules mēroga popularitāti, kad to savā Paris Fashion Week skatē izmantoja radikālais amerikāņu dizaineris Riks Ouenss (Rick Owens), dēvēts par modes pasaules tumšo lordu, pateicoties lielākoties melnām, asimetriskām grandža, “industrijas” un pankroka subkultūru ietekmētām drēbēm. Drīz dziesmu publicēja producenta Diplo izdevniecība Mad Decent, un dziesmas videoklips interneta vietnē Youtube pārsniedza divus miljonus skatījumu.

Morgans par savām nozīmīgākajām muzikālajām ietekmēm sauc dziedātājas Lorinu Hilu (Lauryn Hill), Greisu Džonsu (Grace Jones) un Ninu Simoni (Nina Simone).

Zebra Katz daudzus savus skaņdarbus producējis pats, taču nereti viņa dziesmām bītus rada citi mūziķi, tostarp Hudson Mohawke, Visionist un Mike Dextro. Viņa dziesmas remiksējuši tādi atzīti popmūziķi kā Tricky, Busta Rhymes un Grimes.

2015. gadā tika laists klajā minialbums „Nu Renegade”, kuru līdzproducējusi izdevniecības Warp mūziķe ar pseidonīmu Leila. Katrai minialbuma dziesmai ticis uzfilmēts videoklips, tāpēc kā „audiovizuāls albums” tas ir brīvi pieejams vietnē Youtube. Šogad režisora Floriana Pohlatko (Florian Pochlatko) veidotais klips albuma tituldziesmai festivālā Vienna Independent Shorts saņēma balvu par labāko mūzikas video.

Citi tiktāl apstiprinātie festivāla mūziķi: Autechre; King Midas Sound + Fennesz.

Biļetes uz festivālu iespējams iegādāties Biļešu Servisa kasēs, kā arī www.bilesuserviss.lv. Abonements uz divām festivāla dienām pagaidām maksā 20 EUR, bet uz visām trim festivāla dienām maksā 30 EUR un ir nopērkams tikai iepriekšpārdošanā, savukārt biļešu sākotnējā cena uz koncertvakariem iepriekšpārdošanā ir sekojoša: 14. oktobris – 15 EUR, 15.oktobris – 15 EUR un 12.novembris – 15 EUR. 13.oktobrī skatītājiem tiks piedāvāts bezmaksas koncerts sadarbībā ar muzeju Rīgas Birža, savukārt 16. oktobrī, sadarbojoties ar Gētes institūtu Rīgā, festivāla mūziķi uzstāsies Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā.

Foto: Publicitātes
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2025 Visas tiesības paturētas